Przejdź do treści

Chodzenie w szpilkach może szkodzić twojemu zdrowiu

Chodzenie w szpilkach może szkodzić twojemu zdrowiu Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chodzisz w szpilkach? Nic dziwnego. W końcu chodzenie na obcasach wysmukla sylwetkę i wydłuża nogi. I ma zły wpływ na kręgosłup. Co jeszcze chodzenie na szpilkach oznacza dla zdrowia?

Chodzenie na obcasach

Buty na obcasach są dla kręgosłupa tym, czym dla płuc dym tytoniowy. Tyle, że na papierosach jest ramka z ostrzeżeniem o skutkach nałogu, a na pudełkach z damskimi szpilkami jak dotąd ostrzeżeń brak. A szkoda.

Szpilki, platformy, koturny, niebotyczne piętnastocentymetrowe „szczudła”, przytwierdzamy do naszych udręczonych pięt od zaledwie kilkudziesięciu lat. Podobnie nieludzkich praktyk świat nie widział od czasów cesarstwa chińskiego z jego modą na deformowanie damskich stóp. Kiedy więc my, zadowolone, kuśtykamy w butach na obcasach, a celebrytki na „ściankach” lansują szpilki w cenie luksusowej kanapy, nasz kręgosłup (i kręgosłupy celebrytek) degeneruje się w przyspieszonym tempie.

Buty na szpilkach – to wbrew naturze

Dane mówią same za siebie: jak zaobserwowali ortopedzi, na dziesięć osób, które mają problemy ze stopami i kręgosłupem, aż sześć-siedem nosiło buty na obcasach. Oto, jak działa ten mechanizm: ludzka stopa jest naturalnie przystosowana do chodzenia boso. Położona naturalnie – czyli na płasko – jest główną podporą całego ciała. Na jej powierzchni rozkłada się cały jego ciężar. Natomiast gdy zakładamy buty na obcasach, pięta wędruje do góry, a siły ciążenia przesuwają się naprzód stopy.

Chodzenie na obcasach – przeciążenie kręgosłupa

W przypadku bardzo wysokich obcasów cały ciężar spoczywa na samych palcach u stóp! Kolana są nienaturalnie zgięte, a biodra za bardzo wysunięte do przodu. Taka postawa powoduje, że lędźwiowy odcinek kręgosłupa jest nadmiernie wygięty i przeciążony. A to już lordoza!

Potem wszystko już sypie się jak domek z kart: uniesiona stopa powoduje, że ścięgno Achillesa ulega skróceniu, a po pewnym czasie stałemu przykurczowi. Z powodu usztywnienia kręgosłupa zaczyna boleć i drętwieć kark. Ramiona się garbią i zaokrąglają, co wpływa na całą sylwetkę i napięcia w barkach. Mało tego – jak twierdzą ortopedzi, jeśli przez dziesięć lat będziemy nosić buty na obcasach, możemy być pewne, że będziemy cierpieć na artretyzm.

Nie jest lepiej, gdy przerzucamy się na platformy lub koturny – usztywniamy wtedy całą sylwetkę i zaczynamy chodzić jak na szczudłach, bo nie czujemy podłoża. Z powodu napięcia ciała kręgosłup zaczyna drżeć. To zaś prowadzi do niestabilności i urazów kolan.

Chodzenie na obcasach – haluksy

Nacisk całego ciężaru ciała na przedni odcinek stopy powoduje, że duży palec się wygina i nieuchronnie pojawiają się nieestetyczne haluksy. Wbrew obiegowej opinii nie są one tylko chorobą dziedziczną. Powstają przede wszystkim na skutek noszenia wysokich obcasów oraz obuwia o wąskich czubkach.

Kiedy środek ciężkości ciała przenosi się na przodostopie, paluch stopy wykrzywia się w stronę pozostałych palców (bo, jak twierdzą specjaliści, dochodzi do przewagi mięśni przywodzicieli nad odwodzicielami). Jeśli nie zdejmiemy szpilek i nie przerwiemy tego procesu, na starość nie mamy co marzyć o wąskich, eleganckich stopach!

haluks na kobiecej stopie

Jak zadbać o kręgosłup i stopy?

Nie namawiamy, by wszystkie cenne buty na obcasie natychmiast wyrzucać do kosza. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia na płaskim obcasie, zadbaj jednocześnie o swój kręgosłup i stopy. Oto prosty program naprawczy dla amatorek szpilek:

1. Wkładaj szpilki tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz, czyli w sytuacjach reprezentacyjnych. Zdejmuj je obowiązkowo, kiedy: jedziesz samochodem, siedzisz za biurkiem, długo stoisz, robisz zakupy, idziesz na spacer.

2. Pod biurkiem trzymaj wałek z kolcami lub inne urządzenie do masażu stóp. Niech Twoje stopy „bawią się” nim podczas pracy biurowej.

3. Płaskie obuwie, np. piękne baleriny, miej zawsze pod ręką. W torbie, pod siedzeniami samochodu, pod biurkiem.

4. Jeśli stopy mają tendencję do deformacji (np. haluksów), cuda uczyni robiona na zamówienie wkładka. Możemy ją wykonać w specjalistycznym punkcie, po badaniu podoskopem (komputer analizuje obraz dociśniętej do podłoża stopy, a na podstawie wyników dopasowuje się indywidualnie zrobione wkładki).

5. Wykorzystaj ciepłe dni, by chodzić boso. Szczególnie jeśli masz dostęp do piasku, trawnika w parku lub ogródka albo łąki.

Jaki obcas jest najzdrowszy?

Najzdrowszy dla naszych stóp i kręgosłupa będzie obcas dobrze dobrany i rzadko noszony. Jak wyjaśniają ortopedzi, chodzenie na wysokich obcasach w niektórych przypadkach powoduje bowiem poprawę sylwetki. Staje się ona bardziej wyprostowana.

W takim ułożeniu ciała zwiększa się także lordoza lędźwiowa. Może to prowadzić do zniwelowania dolegliwości bólowych kręgosłupa w przebiegu dyskopatii. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.