Przejdź do treści

Canicross, czyli bieganie z psem. Jak zacząć uprawiać ten sport?

Canicross, czyli bieganie z psem. Jak zacząć uprawiać ten sport? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od dawna już wiadomo, że bieganie wpływa pozytywnie m.in. na układ krążenia oraz układ oddechowy, usprawnia pracę serca, a także poprawia nastrój, bo w trakcie organizm wytwarza endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Zatem z pewnością warto to robić! A jeszcze lepiej zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela – bieganie z psem (często nazywane mianem canicross) to dyscyplina sportowa, która cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.

Canicross to oficjalna dyscyplina sportowa

Bieganie z psem jest oficjalną dyscypliną sportową, która ma korzenie w wyścigach psich zaprzęgów, zatem wywodzi się z krajów północy. Canicross różni się jednak tym, że pies zamiast sań „ciągnie” człowieka, a konkurencja odbywa się na naturalnej nawierzchni, która nie jest wcześniej przygotowywana, zatem po błocie, głębokim śniegu czy śliskiej trawie. To tzw. bieg przełajowy. Szczegółowe zasady, jak i dystans są zależne od konkretnych zawodów, dlatego przed przystąpieniem do konkurencji musisz się po prostu szczegółowo zapoznać z regulaminem.

Wyraz „ciągnie” to oczywiście jedynie analogia – w rzeczywistości pies prowadzi swojego opiekuna, a żeby faktycznie móc uprawiać canicross z czworonogiem, konieczne jest zbudowanie z nim relacji opartej na wzajemnym zrozumieniu oraz zaufaniu. Jeżeli dopiero zaczynasz, z pewnością nie raz wylądujesz twarzą w błocie. Nie zniechęcaj się jednak! Uwierz, że kiedy uda wam się zgrać, nigdy już nie wybierzesz się na poranny bieg w samotności.

Jak biegać z psem? Musisz pamiętać o tych zasadach

O ile spacery, a nawet dłuższe wędrówki są odpowiednie dla wszystkich zdrowych, sprawnych czworonogów, o tyle bieganie z psem nie jest bezpieczne w przypadku każdego osobnika. Niektóre rasy nie powinny biegać „zawodowo” ze względu na zbyt duże obciążenie dla stawów. Inne są natomiast sprinterami, więc też nie będą dobrymi kompanami do sportu, jakim jest canicross, z kolei małe psy o krótkich łapach mogą za tobą nie nadążyć. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Możliwości twojego psa są kluczowe

Najlepszym kompanem do biegania będą psy energiczne, które uwielbiają ruch. Jeżeli twój towarzysz jest seniorem, ma problemy zdrowotne albo z natury jest powolny i flegmatyczny, dla jego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego lepiej pozostań przy spacerach. Jakie jeszcze psy nie powinny uprawiać canicross?

Wszystkie, które mają krótką, spłaszczoną kufę (tzw. rasy barchycefaliczne), a zatem buldożki, mopsy czy shih-tzu. W ich przypadku często pojawiają się patologie w obrębie układu oddechowego, dlatego podczas dużego wysiłku fizycznego mogą mieć problemy z poprawną wymianą gazową, co w konsekwencji prowadzi do niedotlenienia organizmu.

Wobec tego, jakie psy do biegania będą najlepsze? Jeżeli chodzi o rasy, w roli długodystansowych biegaczy najlepiej czują się husky, które także najczęściej biorą udział w wyścigach psów dystansowych. Na zawodach często widuje się też labradory, malamuty, border collie czy dalmatyńczyki. Nie ma jednak jednej, idealnej rasy do biegania. Mieszańce również bardzo dobrze sprawdzają się w canicross.

Bieganie z psem zacznij od krótkich dystansów

Tak jak człowiek uczy się biegania stopniowo, zaczynając od marszobiegów, tak i trening psa musi być dostosowany do jego możliwości. Co więcej, w przypadku czworonoga ważna jest również rozgrzewka. To nie muszą – chociaż mogą – być konkretne ćwiczenia. Wystarczy rozgrzać mięśnie podczas wspólnej zabawy w przeciąganie liny czy łapanie dysku. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko kontuzji. Trenujcie kilka razy w tygodniu, nie każdego dnia i pomału wydłużajcie czas biegu. Pamiętaj, że pies także potrzebuje regeneracji.

Dieta biegającego psa

Jeżeli chcesz uprawiać canicross ze swoim psem, musisz zmienić jego dietę. Najlepiej byłoby skonsultować się z psim dietetykiem, jeżeli będziesz chciała startować ze swoim psem w zawodach. Jeżeli jednak chcecie biegać amatorsko, głównie dla zabawy, zastanów się nad zakupem suchej lub mokrej karmy dedykowanej psom aktywnym. W stosunku do zwykłej karmy zawiera ona więcej tłuszczy, węglowodanów oraz białka.

Bieganie z psem – sprzęt. Co warto kupić?

Jeżeli chcesz uprawiać canicross, przede wszystkim wybierz odpowiednie szelki dla psa do biegania. Powinny być miękkie, aby nie obcierały ciała psa, ale także dokładnie przylegające do ciała, żeby w razie mocnego, nagłego pociągnięcia nie doszło do kontuzji. Idealne szelki nie powinny też wywierać nacisku na klatkę piersiową czworonoga.

Bieg z psem będzie wygodniejszy, jeżeli nie będziesz musiała trzymać w ręce smyczy. Na rynku dostępne są specjalne uprzęże, które przypominają te zakładane w parkach linowych. To pas biodrowy. Do niego przymocowuje się specjalną linkę z amortyzatorem, wykorzystywaną także na zawodach canicross.

Jeżeli biegasz z psem zimą, warto zabezpieczyć jego łapy przed solą wysypywaną na chodniki w celu rozpuszczenia lodu. Buty raczej nie pomogą mu w bieganiu, ale możesz posmarować opuszki wazeliną. Z kolei w deszczowe, chłodne dni psom, które nie mają podszerstka, przyda się także derka.

 

Bibliografia:

  1. Denny M. W., Limits to running speed in dogs, horses and humans, Journal of Experimental Biology 2008, 211 (24): 3836-3849.
  2. https://mushing.pl/index.php?show=news_wszystkie&opcja=canicross [dostęp 18.11.2023].
  3. Snipes R. L., Pitts J., Running with the big dogs (part A): a competitive forces and strategic, Journal of the International Academy for Case Studies 2015, tom 21, wydanie 3, s. 37-42.
  4. Taylor C. R., Schmidt-Nielsen K., Dim’el R., Fedak M., Effect of hyperthermia on heat balance during running in the African hunting dog, American Journal of Physiology 1971, vol. 220, iss. 3, pp. 823-827.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: