Przejdź do treści

Centymetry mają znaczenie

Centymetry mają znaczenie
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Wysoki, niski, szczupły, przy kości. To, jak wyglądamy, ma wpływ nie tylko na naszą atrakcyjność fizyczną. Naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały związek pomiędzy wzrostem a… wysokością zarobków.

Podobno nie można oceniać książki po okładce ani człowieka na podstawie jego wyglądu zewnętrznego. Tymczasem okazuje się, że nasza aparycja może powiedzieć o nas więcej, niż mogłoby się wydawać. Na przykład odzwierciedlić stan naszego portfela…

Australijscy naukowcy w przeprowadzonych badaniach wykazali, że wzrost ma znaczący wpływ na wysokość zarobków. Związek ten jest silniejszy w przypadku mężczyzn. Już 20 cm różnicy wystarczy, aby roczne dochody powiększyły się nawet o 2 tysiące złotych. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy wzrost ma wpływ również na kondycję psychiczną. Wyniki znów wypadły na korzyść wyższych osób. Okazało się, że wystarczą 2 cm poniżej średniej wzrostu (176,3 cm) u mężczyzn oraz 1,3 cm u kobiet (średnia – 163,2 cm), aby odnotować więcej odpowiedzi o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym. Niższe osoby częściej dla opisania stanu swojego ducha używały takich określeń jak „smutek”, „złość” czy „zmartwienie”.

Genetyczne benefity

Jakby jeszcze wysokim było mało przywilejów – naukowcy postanowili pójść dalej, aby zrozumieć, co konkretnie wpływa na te różnice. Tym razem do eksperymentu przystąpiła grupa badaczy z uniwersytetu w Edynburgu. W badaniu wzięło udział blisko 7 tysięcy Szkotów. Punktem wyjścia było zbadanie poziomu inteligencji, który określono według czterech parametrów: umysłowego czasu reakcji, umiejętności językowych, szybkości przetwarzania informacji oraz zdolności zapamiętywania. Wyniki wykazały mocny związek pomiędzy wzrostem a IQ, na niekorzyść osób o niższym wzroście. Według naukowców za tę zmienną w 70 proc. odpowiedzialne są geny, a pozostała część to czynniki środowiskowe.

Coś za coś

Nie należysz do najwyższych osób? O swoją karierę nie musisz się aż tak bardzo martwić – czwórka najbogatszych ludzi świata, w tym oczywiście przodujący Bill Gates, to wcale nie są olbrzymy. Żaden z panów nie przekroczył nawet 180 cm wzrostu. Ponadto, jak wynika z kolejnych badań, niższe osoby mają szanse na dłuższe życie. Sprawa jest niezwykle logiczna – wyższy człowiek to więcej komórek, a więcej komórek to wyższe ryzyko mutacji i wystąpienia nowotworów. Wysocy częściej też cierpią na schorzenia układu oddechowego i układu krążenia. Na dodatek, jak pokazuje eksperyment przeprowadzony przez badaczy University of Aberdeen, wyższe osoby częściej padają ofiarami ukąszeń owadów. Wydzielają bowiem więcej ciepła, potu i innych substancji chemicznych, które dla insektów są obietnicą wyśmienitego posiłku.

Jesteś ciekawy, ile tak naprawdę mierzysz? Odwiedź Centrum Stworzone dla Zdrowia w Gdańsku i sprawdź swój wzrost. Zmierzysz tam również wiele innych niezwykle istotnych dla twojego zdrowia parametrów, a dzięki interaktywnym aktywnościom będziesz mógł poznać tajemnice swojego organizmu. Więcej znajdzecie także na profilu Stworzone dla Zdrowia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!

Tarta z pomidorami, ricottą i parmezanem