Przejdź do treści

Chcesz odmłodzić mózg? Rób wszystko inaczej!

Chcesz odmłodzić mózg? Rób wszystko inaczej!
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rewolucja, która dokonała się w ostatnich latach w dbaniu o kondycję, nie dotyczy tylko wyglądu. Tak jak za pomocą ćwiczeń możesz odmłodzić ciało, tak za pomocą treningu możesz odmłodzić mózg.

Jeśli patrząc na wysportowanego sześćdziesięciolatka, wahasz się, czy to osoba w średnim wieku, w późnym średnim, czy jużw starszym, daj sobie spokój. Takie określenia przechodządo lamusa. Coraz częściej specjaliści od aktywności fizycznej dokonująpomiaru twojej masy mięśniowej (test Body Composition Analyzer), by podać ci wiek metaboliczny, który może byćznacznie młodszy niżten w metryce. To samo dotyczy mózgu!

Mózg to mięsień, zacznij go rzeźbić

To, jak staro lub młodo sięczujesz, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób o sobie myślisz i jakim językiem to opisujesz. Czy to znaczy, że wystarczy powiedzieć sobie, że jest się młodym i… Nie! Aż tak łatwo się nie młodnieje. Przekonanie o naszym wieku bazuje na wielu nieświadomych nawykach w myśleniu i sposobie bycia. Aby zmienić myślenie, trzeba zmienić te nawyki. Z kolei żeby zmienić nawyki, najpierw należy je odkryć. Obserwuj swoje codzienne czynności. Nie musisz od razu robić wielkiego przewrotu. Zacznij od małych odstępstw od normy. Wstań o innej porze niż zazwyczaj. Zachowaj się nieco inaczej niż zwykle. Zrób coś, czego nigdy nie robisz. Czy wiesz, dlaczego w nowym miejscu czas płynie wolniej, dzień wydaje się bardziej obfity w zdarzenia? Nowe sytuacje wymagają poświęcenia im większej uwagi. Gdy wzrasta liczba nieznanych bodźców, wytężasz umysł, by je przyswoić. W nowych okolicznościach mobilizujesz mózg do wytwarzania nowych połączeń. Wspomnienia, doświadczenia, umiejętności – to sieć licząca do stu miliardów komórek. Im lepiej się łączą, tym lepiej pracuje twój mózg.

Oprócz zmian mózg potrzebuje wyzwań. To one sprawiają, że wydziela ci się noradrenalina, jeden z głównych neuroprzekaźników. Noradrenalina aktywizuje synapsy i lekko podnosi poziom stresu, ale spokojnie, to jest tzw. dobry stres, który mobilizuje cię do działania, pozwala szybciej przyswajać informacje. Ale uwaga, do wyzwań też z czasem można się przyzwyczaić, dlatego jeśli dbasz o swój mózg, podnoś poprzeczkę lub zmieniaj ich rodzaj. Mózg lubi niespodzianki, wtedy budzi się do życia. Tak jak twoje uda rzeźbi bieganie, tak twój mózg rzeźbią nowe doświadczenia. Ucz się nowych umiejętności.

Pielęgnuj swoje płaty

Chcesz odmłodzić mózg? Rób wszystko inaczej!

Ilustracja: shutterstock

Płaty czołowe, które w dużej mierze decydują o tym, kim jesteśmy, są odpowiedzialne za mobilizowanie się, podejmowanie decyzji, wykazywanie inicjatywy, poczucie humoru, skupianie uwagi, a nawet pamiętanie. Z wiekiem płaty się kurczą. Udowodniono, że proces ten znacznie wolniej zachodzi u osób dwujęzycznych, zwłaszcza jeśli już w dzieciństwie nauczyły się przełączania z jednego języka na drugi, łatwiej przechodzą z jednego ciągu myślowego na inny. Języki obce to miód na twój mózg. O czym jeszcze warto pamiętać, by za szybko nie zacząć zapominać? Pamięć ma naturę towarzyską. Gdy przyswajasz różne aspekty informacji jednocześnie, uruchamiasz różne części mózgu. Twórz więc wizualizację tego, co chcesz zapamiętać. Do kodowania wspomnień świetnie nadają się też zapachy, dźwięki, kinetyka ciała. Różnicuj to, co przyswajasz. Jeśli uczysz się tylko jednej rzeczy jednocześnie, zapamiętasz ją szybciej, ale na krócej.

Mów do siebie! Mówienie na głos może ci pomóc w zarządzaniu umysłem, gdy musisz się skoncentrować. Lewy płat kieruje określaniem twojego celu oraz koryguje to, co robisz, i jest ściśle związany z twoim ośrodkiem mowy w lewej części mózgu.A więc gdy wyrażasz słowami to, co robisz, łatwiej utrzymasz koncentrację na zadaniu. W końcu pierwsze instrukcje, jak wykonywać daną czynność, dają nam na głos rodzice.

Ćwicz swój najważniejszy mięsień, zarządzając nim. Stymuluj mózg, wprowadzając do życia wyzwania. Ożywiaj go poprzez wprowadzanie zmian. Rozwijaj, ucząc się czegoś nowego. Jeśli dodasz do tego aktywność fizyczną i regularne dotlenianie, możesz polepszyć koncentrację, usprawnić reakcje i… obniżyć swój wiek umysłowy o ponad dziesięć lat.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.