Kobieta w ciąży Kobieta w ciąży/ Zdjęcie: Jonathan Borba/ Pexels

Czy w ciąży robi się…? Jakie badania powinna wykonać ciężarna wyjaśnia lekarz Łukasz Stelmaszczyk

Spis treści:

Kobieta spodziewająca się dziecka musi wykonać wiele rozmaitych badań. Mówi się, że jest to wyjątkowy okres w życiu kobiety, podczas którego jest kompleksowo zbadana. W końcu nie tylko o jej zdrowie chodzi. Jakie badanie należy wykonać podczas ciąży wyjaśni lekarz prowadzący, ale jeśli już szukasz informacji w internecie, dobrze trafiłaś, odpowie lekarz Łukasz Stelmaszczyk.

Jakie badania zrobić w ciąży?

Lista zagrożeń czyhających na przyszłą  mamę i jej potomka jest równie długa jak lista badań, które w czasie tych dziewięciu miesięcy ciężarna kobieta powinna wykonać. Ciąża jest bowiem okresem, gdzie odpowiadamy nie tylko za swoje zdrowie. Ponadto wiele dolegliwości i schorzeń bywa groźniejszych w skutkach właśnie podczas ciąży. Przyszłe mamy mają wiele wątpliwości dotyczących różnych spraw i o niektóre z zalecanych badań dopytują częściej, zastanawiając się zarówno nad ich celem, niezbędnością, jak i bezpieczeństwem. Czy cytologia w ciąży jest konieczna? Czy trzeba przeprowadzić badanie na HIV w ciąży? Odpowiadamy!

Cytologia w ciąży

Cytologia w ciąży to bardzo ważne badanie i powinno być wykonane dwa razy: w I i III trymestrze. Jest to badanie w ciąży obowiązkowe! Pobranie materiału z szyjki macicy do badania cytologicznego jest bardzo prostym i bezbolesnym procesem, a prawidłowo wykonane nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka i mamy. Cytologia ma za zadanie wykryć nieprawidłowe stany zlokalizowane na szyjce macicy, od stanu zapalnego aż po raka. Na wyniki badania czeka się około 10 dni. Niezależnie od oznaczenia każdy wynik cytologii w ciąży należy pokazać lekarzowi prowadzącemu.

Czy w ciąży robi się USG przezpochwowe?

W ciąży można, a nawet należy wykonać badanie USG przez pochwę. W początkowym okresie ciąży, tj. do 11.-12. tygodnia, do oceny płodu stosuje się USG przezpochwowe z prostej przyczyny – ciąża w takim badaniu jest po prostu lepiej widoczna. W późniejszej ciąży również używa się sondy dopochwowej w celu oceny długości szyjki macicy, obserwacji jej zmian w czasie – wynik takiego badania jest podstawą rozpoznania oraz podjęcia ewentualnego leczenia niewydolności szyjki macicy.

Badanie na HIV w ciąży

Badanie na HIV w ciąży powinno się przeprowadzić, choć nie jest ono obowiązkowe w naszym kraju (w Polsce bada się około 10 proc. ciężarnych, a w niektórych krajach Europy prawie 100 proc.). Badanie to powinno się wykonać z kilku powodów. Po pierwsze, coraz więcej osób staje się nosicielami wirusa HIV i wbrew powszechnej opinii nie jest to już choroba, na którą narażeni są jedynie narkomani i homoseksualiści. Od kilku lat grupą, w której przybywa najwięcej chorych, są heteroseksualiści. Świadomość choroby pozwala w bardzo znaczący sposób zmniejszyć ryzyko zarażenia dziecka wirusem HIV. Gdy mama nie wie, że jest nosicielką wirusa HIV, ryzyko, że zarazi dziecko, wynosi około 30 proc. W przypadku gdy zarówno mama, jak i personel medyczny wiedzą o nosicielstwie, szanse na transmisję zakażenia spadają do zera (w Polsce od wielu lat dzięki prawidłowej reakcji i działaniu takim zakażeniom udaje się zapobiec). Badanie na HIV jest proste i można je wykonać przy okazji innych badań z krwi. Ważne jest, aby zrobić to jak najwcześniej – dzięki temu czasu na ewentualną reakcję będzie więcej.

Czy w ciąży robi się USG piersi?

Lekarz prowadzący ciążę podczas jej trwania powinien co najmniej dwa razy palpacyjnie zbadać kobiecie piersi. Pierwszy raz badanie powinno być wykonane na początku ciąży (do 10. tygodnia), drugi raz między 33. a 37. tygodniem ciąży. A mamie zaleca się, aby wykonywała samobadanie co cztery tygodnie. O to, jak takie badanie ma wyglądać, należy spytać lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli podczas badania lekarskiego czy samobadania cokolwiek zaniepokoi lekarza albo przyszłą mamę, można bez żadnych przeciwwskazań wykonać USG piersi. Jest to badanie zupełnie bezbolesne. Można je wykonywać niezależnie od pory dnia, trwa zazwyczaj nie dłużej niż 15 minut i, co najważniejsze, nie szkodzi ani dziecku, ani mamie. Również jeśli akurat podczas ciąży wypada termin badania piersi za pomocą USG, bez wahania można się takiemu badaniu poddać. Należy pamiętać, że w ciąży nie wykonuje się badania mammograficznego, ponieważ niezbędne są przy nim promienie rentgenowskie, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Infografika: Benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź