Przejdź do treści

Daj sobie w kość

Daj sobie w kość
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
miód, propolis
Propolis może mieć działanie przeciwnowotworowe
ruch uliczny, samochód, autobus, dym z kominów
„Smog ma wpływ nie tylko na kobietę w ciąży, ale także na jej dziecko” – mówi Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego
pluszaki zaprojektowane przez dziecko dla ikea
8-latka z Polski finalistką w światowym konkursie IKEA
Gaydos i Nergal w sesji
Melanie Gaydos. Modelka, które zainspirowała Nergala
Kobieta w ciąży, która układa dziecięce ubranka
Matki częściej cierpią na depresję poporodową, jeśli mają syna? Ginekolog komentuje

Myśląc o mocnych kościach, od razu przed oczami mamy mleko, sery i jogurty. Tymczasem okazuje się, że dla wzmocnienia kości, zamiast po produkty mleczne, możemy czasem sięgnąć także po… piwo!

Powtarzała mama, edukowała nauczycielka w podstawówce, upominała reklama w telewizji… „Pij mleko, urośniesz wielki i będziesz mieć mocne kości!”. Naukowcy stoczyli już niejedną bitwę na dowody, czy produkty mleczne bardziej pomagają, czy bardziej szkodzą strukturze naszych kości. Z pewnością nie są one najbardziej obfitym źródłem wapnia.

Piwo ma swoje plusy

Jeśli więc nie nabiał, to co może pomóc w budowaniu mocnego szkieletu? Naukowcy z University of California odkryli, że przyczynić się może do tego… picie piwa! Oczywiście zdecydowanie z umiarem. Piwa, które mają wysoką zawartość słodu jęczmiennego oraz chmielu, cechuje także wysoka zawartość krzemu. Ten mikroelement odgrywa istotną rolę w procesie mineralizacji kości ‒ uelastycznia je, przyczyniając się do biosyntezy kolagenu. Nie oznacza to oczywiście, że mamy piwo włączyć do codziennego menu. Niestety. Nie można zapomnieć o tym, że oprócz pomocy w budowaniu kości piwo wspomaga także pompowanie oponki na brzuchu. Ponadto, zbyt duża ilość spożywanego alkoholu powoduje efekt zupełnie odwrotny ‒ osłabienie struktury kości. Badacze z Filadelfii wykazali, że codzienne spożywanie 60‒80 g alkoholu obniża zdolność do pobierania wapnia z pokarmu. Jak wiadomo, organizm uzupełnia braki, czerpiąc z zapasów tego pierwiastka odłożonego w kościach. Tym samym osłabia ich strukturę. Ponadto alkohol szkodzi wątrobie, która odgrywa dużą rolę w aktywacji witaminy D – kolejnego elementu niezbędnego mocnemu szkieletowi. Piwo zostawmy więc jako dodatek do weekendowego menu, a na co dzień zadbajmy o kości w inny sposób.

Ruszaj się dla kości!

Doskonałym sposobem na ich wzmocnienie jest ruch. Aktywność fizyczna nie tylko buduje mięśnie i spala tkankę tłuszczową, ale także oddziałuje na nasz szkielet. Dla naszych kości szczególnie istotne są ćwiczenia, w których pozostajemy w pozycji stojącej, a więc jako obciążenie wykorzystujemy wagę naszego ciała. Może to być jogging, taniec, wspinaczka, tenis czy koszykówka. Tego rodzaju aktywność pobudza proces odbudowy kości. Codzienną dietę powinniśmy wspomagać produktami bogatymi w wapno i krzem. Należą do nich zielone liściaste warzywa (szpinak, jarmuż), warzywa strączkowe, płatki owsiane, tofu oraz suszone figi.

Warto zadbać o zdrowie kości dzisiaj, aby za kilka lat móc wstać z łóżka bez narzekania na bolący kręgosłup i niedomagające kończyny. Odwiedź Centrum Stworzone dla Zdrowia w Gdańsku i dzięki specjalnemu urządzeniu sprawdź poziom mineralizacji twoich kości. Dowiesz się, czy dbasz o nie wystarczająco dobrze, a przy okazji sprawdzisz wiele innych parametrów organizmu. Więcej znajdzecie także na profilu Stworzone dla Zdrowia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

8 sposobów, jak szybko i bez leków ukoić ból głowy

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Bruschetta z pieczoną dynią

Bruschetta z pieczoną dynią

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

11 przyczyn bólu głowy

Męski „PMS”, czyli Syndrom Poirytowanego Samca

Męski „PMS”, czyli Syndrom Poirytowanego Samca

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

Dyniowe ciastka owsiane

Dyniowe ciastka owsiane

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory