Przejdź do treści

Dieta rozdzielna – czy ma sens?

Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta żuje gumę do żucia
Zdarzyło ci się żuć gumę przed zabiegiem? O tym, czy jest to bezpieczne, mówi anestezjolog
Unsplash.com
Łykasz lewotyroksynę na niedoczynność tarczycy, a potem pijesz kawę? To niezbyt zdrowe połączenie
„Podnieść piersi? Ale dla kogo? Mi się podoba i tylko to się liczy” – pisze piosenkarka Tanerélle na Twitterze
loto
Letnie BHP, czyli czego nie robić podczas upałów
Pexels.com
Dr Lifestyle: Owocowe smoothie może być mniej wartościowe niż te same owoce zjedzone w całości

Zasadą diety rozdzielnej jest niełączenie pewnych produktów spożywczych w jednym posiłku. Według twórcy tej diety doktora Williama Howarda Haya stosowanie jej usprawnia trawienie i skutkuje ubytkiem masy ciała. Na czym polega i czy jej stosowanie ma sens? Zapytaliśmy naszego eksperta.

Na czym polega dieta rozdzielna?

Doktor Hay podzielił produkty spożywcze na 3 grupy: kwasowe, zasadowe i neutralne. Na tej podstawie stworzył dietę rozdzielną, w której nie można łączyć tych produktów w jednym posiłku. Według doktora Haya produkty bogate w węglowodany (pieczywo, kasze ryż, ziemniaki, makaron), by mogły zostać strawione, wymagają zasadowego pH. Stąd nie powinno się ich łączyć z produktami białkowymi (mięso, drób, ryby, strączkowe, nabiał), bo te według niego zawierają dużą ilość kwasów i połączone z węglowodanowymi produktami mogą neutralizować odczyn pH soków żołądkowych. To z kolei według doktora zakłóca prawidłowy proces trawienia, spowalnia je i skutkować może wytworzeniem się złogów, zaparć i innych dolegliwości przewodu pokarmowego.

Doktor Hay zalecał spożywanie dziennie trzech pełnowartościowych, nieprzetworzonych posiłków, w odstępach czterogodzinnych. W diecie niełączenia produktami, które należy ograniczyć, a najlepiej wyeliminować z diety, są: alkohol, przetworzona żywność oraz słodycze i tłuste, smażone dania. Według doktora Haya pierwszy posiłek powinien składać się wyłącznie z zasadowych węglowodanów (kasze, ryż, ziemniaki itp.), następny z kwasowych białek (mięso, sery, ryby itp.) połączonych z warzywami i owocami. Ostatni z posiłków powinien być złożony z warzyw, owoców oraz produktów, które są bogate w skrobię.

Czy ma to sens?

Doktor Hay w swojej publikacji z lat dwudziestych XX wieku twierdził, że jego dieta powoduje usprawnienie trawienia i oczyszczenie organizmu, co skutkować będzie spadkiem masy ciała. Mimo że teoria doktora Haya została bardzo szybko obalona, dieta niełączenia jest nadal dość powszechna wśród osób, które chcą schudnąć. Nierzadko do gabinetu dietetycznego trafiają osoby z nadmierną masą ciała, które zaskoczone są faktem, że nie zalecam im diety rozdzielnej – mogą jeść na przykład rybę, ryż i warzywa na obiad, a kanapkę z twarożkiem na śniadanie. Nie tak dawno widziałam, jak w jednym z programów telewizyjnych kucharka, trener zdrowego jedzenia, zalecała dietę rozdzielną, by usprawnić trawienie i w rezultacie szybko pozbyć się tkanki tłuszczowej. Tymczasem założenia diety doktora Haya zostały obalone już w 1935 roku. Wtedy to naukowiec Stuart Baxter udowodnił, że trzustka produkuje wszystkie enzymy trawienne jednocześnie, niezależnie od odczynu pH spożytego posiłku. Trypsyna, amylaza i lipaza, czyli enzymy trawiące odpowiednio białka, węglowodany i tłuszcze, wydzielane są w równomiernych stężeniach podczas procesu trawienia. Dlatego też to, czy połączymy poszczególne grupy produktów spożywczych, czy zjemy je osobno, nie ma dla naszego układu pokarmowego większego znaczenia. Od czasu tego odkrycia było jeszcze wiele badań, których wyniki jednoznacznie pokazały, że niełączenie źródeł białek i węglowodanów w jednym posiłku nie przyczynia się do usprawnienia trawienia oraz do szybszej utraty wagi.

Mimo że dieta doktora Haya nie znalazła udowodnienia w nauce, ma swoje plusy. Niewątpliwą jej zaletą jest eliminacja z diety alkoholu i niezdrowej przetworzonej żywności (np. słodyczy). I to właśnie podaje się jako przyczynę tego, że osoby na diecie rozdzielnej tracą na wadze. Jednak i tak nie są to żadne spektakularne efekty. Jak pokazują badania, tempo chudnięcia i ubytek masy ciała nie różnią się u osób stosujących dietę niełączenia w stosunku do osób na zbilansowanej diecie.

Oprócz braku podstaw naukowych do stosowania diety rozdzielnej jest jeszcze kwestia praktyczna utrzymania diety. Wyobraźmy sobie, że przez cały czas mielibyśmy jeść tylko wybrane produkty na dane posiłki i już nigdy nie powinniśmy łączyć źródeł białka ze źródłami węglowodanów. Szybko się okaże, że będzie to nie lada wyzwanie. Moja rada: wyciągnij z diety jej plusy – ogranicz lub wyeliminuj żywność wysoko przetworzoną, słodycze i alkohol. Komponuj swoje posiłki tak, by były jak najbardziej naturalne, ale i pełnowartościowe, tzn. dostarczały białka, węglowodany i tłuszcz.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

pms

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza

„Przez uwarunkowania kulturowe, społeczne i religijne kobiety zgwałcone przez męża często nie wiedzą, że są ofiarami przestępstwa” – mówią Kamila Ferenc i Adam Kuczyński z Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu

„Fizjoterapeuci wykonują wspaniałą pracę. Ale zarabiają 1800 zł na rękę i żeby zarobić godnie, pracują po 12 godzin przez 7 dni w tygodniu” – mówi fizjoterapeutka Sandra Osipiuk

„Tak zwane „środowisko” feministyczne niesłusznie upatruje w nas konkurencję. A feminizm w Polsce potrzebuje pluralizmu” – mówią Agata Maciejewska i Kasia von Alexandrowitsch, założycielki „Dziewuchy Dziewuchom”

Zainteresują cię również:

Gdy jelita stają się leniwe. Jak je rozruszać, by poczuć się dobrze?

Zdrowe śniadanie do szkoły: bananowo-kakaowe muffinki i chrupiące marchewki

miska z warzywami

5 błędów, które popełniasz, gdy przechodzisz na dietę bezglutenową

pizza kobieta

Chcesz przytyć i nie wiesz, co powinnaś jeść? Oto 5 patentów na zwiększenie apetytu

Da się zdrowo przeżyć święta?

Jak zdrowo i bez uczucia ciężkości przeżyć święta wielkanocne?

Gdy pali i piecze, czy po co nie sięgać, jak masz refluks

6 produktów najgorszych dla mózgu

5 produktów zmniejszających apetyt

Ciężkostrawna dziesiątka

10 ciężkostrawnych potraw, które można uczynić lżejszymi dla naszego żołądka

10 produktów łagodzących objawy menopauzy

Dieta w insulinooporności

DASH – czyli dieta dla nadciśnieniowców

DASH – czyli dieta dla nadciśnieniowców

Jesz ryż? Uważaj na arsen

8 błędów w jedzeniu warzyw i owoców

Super Żywność, czyli superfoods po polsku

Super Żywność według Małgorzaty Różańskiej

Fotostarzenie się skóry – pomoże dieta

Zdrowe śniadanie do szkoły: tartaletki plus jogurt z ananasem

4 zasady bezpiecznego smażenia

Nabiał – jaki wybrać?

7 „odchudzających” produktów, które… nie odchudzają!

7 „odchudzających” produktów, które… nie odchudzają!

Na jakim tłuszczu smażyć?

Na jakim tłuszczu smażyć?

Top 6 najgorszych dodatków do sałatek i ich lepsze zamienniki

Top 6 najgorszych dodatków do sałatek i ich lepsze zamienniki

Produkty, które naprawią skutki jedzenia fruktozy

Produkty, które naprawią skutki jedzenia fruktozy