Przejdź do treści

Fakty i mity: Astmatycy nie mogą uprawiać sportu

Fakty i mity: Astmatycy nie mogą uprawiać sportu
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy to prawda, że astmatycy nie mogą uprawiać sportu? Najlepszym zaprzeczeniem mitu, że astma i sport się wykluczają niech będzie fakt, że wśród amerykańskich olimpijczyków ok. 12 proc to astmatycy.  Jak widać, astma nie tylko wcale nie musi być przeszkodą w codziennej aktywności, z chorobą tą można nawet uprawiać wyczynowy sport na najwyższym poziomie. Jest jeden warunek – astma musi być prawidłowo kontrolowana.

Wśród sławnych sportowców chorujących na astmę jest m.in. słynny piłkarz reprezentacji Anglii David Beckham, siedmiokrotny złoty medalista w pływaniu na olimpiadzie w Monachium Mark Spitz, czterokrotna złota medalistka w pływaniu z igrzysk w Atlancie Amy Van Dyken, a także polski złoty medalista gimnastyki na olimpiadzie w Pekinie Leszek Blanik.

Osoba chorująca na astmę ma skłonności do skurczu oskrzeli. Oddychanie sprawia jej większą trudność niż zdrowej osobie, ponieważ w czasie wysiłku przepływ powietrza w oskrzelach jest ograniczony, zwłaszcza wtedy, gdy wysiłek odbywa się na zimnym powietrzu. Jednak jeżeli choroba jest rzetelnie rozpoznana, podanie leków przeciwastmatycznych sprawi, że chory będzie mógł funkcjonować jak zdrowa osoba.

– Teza, że astmatycy nie mogą uprawiać sportów, jest mitem. Natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma jednej rady dla wszystkich. To, czy choremu zalecamy sport, czy też nie, zależy od konkretnego rozpoznania, od tego, czy choroba jest dobrze tolerowana, a także czy towarzysząca astmie obturacja, czyli zwężenie dróg oddechowych, które powoduje zaburzenie przepływu powietrza podczas oddychania, jest nasilona, czy nie – tłumaczy prof. Ewa Jassem, kierownik Kliniki Alergologii i Pneumonologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej zdaniem większość chorych prawidłowo leczonych może uprawiać sport właściwie bez ograniczeń. Szczególnie dotyczy to amatorskiego uprawiania sportu i codziennej aktywności. „Astma u dziecka nie musi oznaczać konieczności zwolnienia z wuefu. Wręcz przeciwnie – dbanie o kondycję fizyczną jest w przypadku tych chorych wyjątkowo ważne” – podkreśla alergolog.

Gdy astma zostanie zdiagnozowana, najlepiej udać się na rozmowę ze specjalistą, który doradzi, w jaki sposób uprawiać sport, aby sobie nie zaszkodzić. W większości przypadków może to być rozmowa z lekarzem prowadzącym, nawet z POZ.

Astmatykom zalecane są dyscypliny sportu, które wiążą się z wysił­kiem rozłożonym w dłuższym czasie, takie jak: jogging, jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie, wioślarstwo czy kajakarstwo. Chorzy na astmę mogą uczestniczyć nawet w intensywnych treningach.

Specjaliści wręcz zalecają tym chorym aktywność – w Narodowym Programie Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy POLASTMA podkreśla się rolę ruchu i ćwiczeń fizycznych w profilaktyce i kontroli astmy i zaleca codzienną aktywność fizyczną.

Inaczej jest w grupie chorych na ciężką astmę, która jest źle kontrolowana. –W tym przypadku rehabilitacja też ma znaczenie, ale musi być prowadzona przez specjalistów. U takiego chorego pod kontrolą musi być przede wszystkim wydolność oddechowa, ale też układu krążenia. To oznacza, że chory musi mieć monitoring, który będzie pokazywał, że ćwiczenia nie są dla niego zbyt intensywne – tłumaczy prof. Jassem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.