Przejdź do treści

Czy to prawda, że domowy syrop z cebuli pomaga przy przeziębieniu?

Czy to prawda, że domowy syrop z cebuli pomaga przy przeziębieniu? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy to prawda, że domowy syrop z cebuli pomaga przy przeziębieniu? Co skrywa w sobie cebula? Wyjaśnia ekspert.

Cebula – co w sobie skrywa?

Od lat wiadomo, że cebula (Allium cepa L.) jest jednym z najbogatszych źródeł naturalnych flawonoidów występujących w roślinach. To barwniki organiczne o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym, chroniącym przed owadami. Niektóre z tych barwników mogą być wykorzystywane w medycynie – znany przykład to fiolet goryczki, czyli popularna gencjana.

Badania warzyw i innych źródeł naturalnych substancji odżywczych prowadzi wiele ośrodków, ostatnie publikacje pochodzą z Serbii, USA i Norwegii. Zatem fakt, że znany z babcinych receptur syrop z cebuli jest świetnym naturalnym lekiem na przeziębienie, zyskał już potwierdzenie naukowe.

Najbogatsze we flawonoidy są bulwy czerwonej cebuli (415–1917 mg flawonoidów na kilogram świeżej cebuli), nieco mniej jest ich w żółtej cebuli (270–1187 mg flawonoidów na kilogram świeżego warzywa).

– Opisano co najmniej 25 różnych flawonoidów, które są naturalnymi barwnikami o szerokich działaniach antybakteryjnych, najbardziej znanym jest quercetyna, a także kempferol i izoramnetyna. W czerwonej cebuli występują dodatkowe barwniki – antocjaniny – mówi dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Flawonoidy wykazują znane właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne i
antyproliferacyjne (przeciwnowotworowe), najlepsza aktywność przeciwbakteryjna dotyczy gronkowców i beztlenowców.

Czereśnie na talerzu

Leczenie infekcji układu oddechowego

– Cebula może być dobrym środkiem wspomagającym leczenie infekcji układu oddechowego, ale nie pęcherza moczowego, bo pałeczka jelitowa E.coli wykazuje słabą wrażliwość na flawonoidy zawarte w cebuli – dodaje specjalista.

Cebula może być też pomocna w zapobieganiu chorobie wieńcowej i nowotworom, a także poprawia gospodarkę kostną. Należy jednak podkreślić, że występują duże różnice między gatunkami, a nawet poszczególnymi plantacjami cebuli.

Cebula – jaką kupić?

Warto wiedzieć, co kupujemy i czy rzeczywiście jest to najzdrowsza odmiana. Najlepiej, jeśli producent podaje na opakowaniu zawartość flawonoidów albo nazwę gatunku. Kupujmy świeże, młode bulwy, nieuszkodzone przez owady i szkodniki, pokryte cienką, „papierową” warstwą zewnętrzną.

Najwięcej flawonoidów zawierają zewnętrzne warstwy cebuli, dlatego obierajmy tylko najcieńszą warstwę zewnętrzną. Nie wyrzucajmy zbyt wielu warstw, bo tracimy najzdrowszą część warzywa.

Odpowiadając na pytanie: czy to prawda, że domowy syrop z cebuli pomaga przy przeziębieniu? Prawda!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.