Przejdź do treści

Hike&fly – odlotowe wędrówki

Hike&fly – odlotowe wędrówki
Źródło: www.littlecloud.fr
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Polskie nastolatki uważają się za grube. Badania pokazują co innego
Ginekolog Michał Lipa o tym, jak i kiedy można ocenić długość i wagę dziecka
Chemioterapia: kobiety silniej odczuwają skutki niż mężczyźni
Mama Ginekolog: nie sprawdzajcie w ulotkach, czy dany lek można stosować w trakcie karmienia piersią
michał domaszewski
Dr Michał Domaszewski: nie bójmy się odpoczywać, kiedy chorujemy

Hike&fly to nowa alpejska moda. Wdrapujesz się na szczyt, a zamiast mozolnego powrotu na dół fundujesz sobie lot dzięki miniskrzydłom. Ciężko byłoby o jeszcze więcej wrażeń w czasie górskiej wyprawy. Jest moc!

Chodzenie i zdobywanie górskich szczytów jest cudowne. Ale powrót z gór, czyli monotonne schodzenie z wymarzonych szczytów długimi, snującymi się w nieskończoność dolinami, potrafi wygrzebać z zakamarków naszego języka najgorsze przekleństwa i obelgi. Po co jednak schodzić, skoro można polecieć?!

Źródło: www.littlecloud.fr

W krajach alpejskich całkiem niedawno narodziła się nowa moda w turystyce wysokogórskiej – styl hike&fly, czyli zabieranie ze sobą na górskie wyprawy miniskrzydeł, które umożliwiają zlecenie w doliny i cudowne zakończenie pięknej przygody.

Nowoczesna technologia pozwala na produkcję lekkiego i łatwego w obsłudze sprzętu. Miniskrzydło wywodzi się od paralotni, ale ma dużo mniejszą powierzchnię, jest bardzo bezpieczne i waży 3,5 kg. Do takiego zestawu producenci oferują tzw. plecako-uprzęże – czyli z jednej strony jest to uprząż, do której na szczycie przypinamy nasze miniskrzydło i w niej lecimy, a z drugiej zwykły górski plecak, do którego poza skrzydłem chowamy niezbędny ekwipunek. Korzystanie z miniskrzydeł otwiera też nowe możliwości eksploracyjne w górach. Zlatywanie do kolejnych dolin umożliwia pokonywanie dużo większych dystansów w ciągu dnia i ogólnie szybsze przemieszczanie się. Zestaw (skrzydło wraz z plecako-uprzężą) waży poniżej 5 kg, zatem warto o tym pomyśleć. Dodatkowym atutem jest to, że możemy wykorzystywać miniskrzydła cały rok, a wyszkolenie się, by bezpiecznie samemu zlatywać, trwa tylko tydzień i jest bardzo proste.

Jak to się zaczęło?

Hike&fly – odlotowe wędrówki

Źródło: www.littlecloud.fr

Prekursorem i jak do tej pory jedyną firmą specjalizującą się wyłącznie w produkcji miniskrzydeł jest francuski Little Cloud. Założeniem twórców Małej Chmurki było zaprojektowanie takiego skrzydła, które umożliwiałoby wystartowanie w górach w bardzo różnych warunkach pogodowych: od totalnej ciszy, przez lekki wiatr w plecy na starcie, po silne wiatry, które uniemożliwiają już bezpieczne latanie na tradycyjnej paralotni. Do tego wszystko miało być lekkie, proste i wygodne w obsłudze, no i mieścić się w niewielkim plecaku. I tak zrodziły się miniskrzydła.

Po zdobyciu szczytu wystarczy wypakować skrzydło z plecaka, odwrócić go na drugą stronę, zamieniając w uprząż, założyć kask, przypiąć się do skrzydła i… odlecieć.

Źródło: www.littlecloud.fr

Korzystając z miniskrzydeł, mamy możliwość zwykłego zlatywania i podziwiania majestatu gór z ptasiej perspektywy lub tzw. speedflyingu – czyli bardzo szybkich lotów wykonywanych na niewielkiej wysokości, połączonych z przelatywaniem między skałami, drzewami i innym górskimi przeszkodami, które piorunem podnoszą poziom adrenaliny we krwi i są grubym zakończeniem górskiej przygody. Kolorowe sny są zagwarantowane, a i miś od nadmiaru wrażeń będzie mocno tulony w nocy, gdy emocje z przeżytego dnia powrócą w fazie REM…

Więcej o Hike&fly znajdziecie tutaj: www.littlecloud.fr

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Łyżwy – zimowy trening na każdą pogodę

Łyżwy – zimowy trening na każdą pogodę

Rakiety śnieżne - traperska tradycja

Rakiety śnieżne – traperska tradycja

Zimą biegamy, ale na nartach!

Zimą biegamy, ale na nartach!

Snowboard – szus na jednej desce

Snowboard – szus na jednej desce

Czas na narty!

Czas na narty!

Nurkowanie - najlepsze destynacje

Nurkowanie – najlepsze destynacje

Kanioning – najlepsze destynacje

Kanioning – najlepsze destynacje

Surfing – najlepsze destynacje

Surfing – najlepsze destynacje

Rowery górskie – najlepsze destynacje

Rowery górskie – najlepsze destynacje

Wspinaczka – najlepsze destynacje

Wspinaczka – najlepsze destynacje

Kajakowy reset

Kajakowy reset