3 min.
Rozgrzewka przed bieganiem i treningiem. Jak się rozgrzać?

Rozgrzewka przed bieganiem i treningiem. Jak się rozgrzać? Video: connectmedica tv
Najnowsze
27.01.2021
Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!
26.01.2021
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
26.01.2021
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
25.01.2021
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
25.01.2021
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu
Rozgrzewka to obowiązkowy element każdego treningu. Niezależnie od tego, jaki sport uprawiasz, nigdy o niej nie zapominaj i zawsze wykonuj ją porządnie! Wystarczy poświęcić 15 minut na ćwiczenia ogólnorozwojowe, by zmniejszyć ryzyko kontuzji i rozgrzać mięśnie. Czas przestać traktować rozgrzewkę jako nudny obowiązek i zacząć czerpać z niej przyjemność. Obejrzyj nasz filmik, na którym pokazujemy jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia na rozgrzewkę.
Spis treści
Rozgrzewka – dlaczego należy ją przeprowadzić przed wysiłkiem?
Rozgrzewka ma przede wszystkim przyspieszyć gotowość organizmu do wysiłku fizycznego. Dzięki temu zabezpiecza przed ewentualnymi kontuzjami, takimi jak zwichnięcia, skurcze lub naderwanie mięśni. Ponadto rozgrzewa mięśnie oraz zwiększa zakres ruchu w stawach i więzadłach, zmniejszając podatność na przeciążenia. W czasie rozgrzewki temperatura ciała wzrasta o 1-2 stopnie Celsjusza (wzrost temperatury ciała o 1 stopień może poprawić zdolność do wysiłku o 15%), dochodzi do nasilenia przemian metabolicznych, przyspieszenia krążenia krwi i wzrostu jej objętości tłoczonej podczas skurczu serca.
Rozgrzewka przed bieganiem
Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed bieganiem? Podobnie jak w ogólnej rozgrzewce najlepiej zacząć od chodu, a potem przejść w kilkuminutowy trucht. Następnym elementem jest rozciąganie różnych partii ciała trwające przez minimum 30 sekund na każdą partię np. ruchy okrężne ramion, przeskoki z nogi na nogę, skłony i wypady. Nie zapominajmy też o rozgrzaniu kolan. W tym celu możemy wykonać ćwiczenia takie jak: marsz z unoszeniem kolan, wymachy nogi do przeciwległej ręki oraz bieg z kopnięciem pięt o pośladki. Na zakończenie dobrze jest przebiec kilka krótkich odcinków (np. 100-metrowych) w normalnym tempie biegu. Rozgrzewka nie powinna być bardzo męcząca, ponieważ energia będzie nam potrzebna na właściwy bieg.
Rozgrzewka przed treningiem
Rozgrzewka przed treningiem powinna składać się z dwóch części: specjalistycznej i ogólnej. Pierwsza ma przygotować do treningu, przyśpieszyć krążenie, a także rozruszać stawy. Warto zacząć ją od krótkiego truchtu, który przechodzi w delikatny bieg. Bieg można urozmaicić o krążenia i wymachy rąk. Druga część dobrana do konkretnego sportu powinna przygotować do właściwego wysiłku. Stawy rozgrzewamy od góry, zaczynając od głowy schodząc niżej, aż do stóp. Nie zapominamy o żadnym z nich. Rozgrzewkę powinien kończyć krótki stretching oraz wolny bieg z kilkoma głębokimi wdechami i wydechami.
Rozgrzewka przed treningiem siłowym powinna składać się z ruchów typowych dla danego treningu i kłaść nacisk na dane grupy mięśniowe, można więc wykonywać pompki, przysiady i tzw. „wyciskanie”. Rozgrzewka piłkarska jest dodatkowo wzbogacona o drybling, zrywy na krótkich dystansach i proste ćwiczenia takie jak strzały na bramkę.
Jak się rozgrzać?
Dobrze przygotowane ciało to gwarancja lepszych osiągnięć sportowych. W rozgrzewce ważna jest nie tylko intensywność wykonywanych ćwiczeń, ale i czas – należy na nią poświęcić około 15 minut. Pamiętajmy, że rozgrzewka nie powinna być tak forsowna jak sam trening, w końcu jest tylko przygotowaniem do niego. Elementy rozgrzewki to m.in ćwiczenia takie jak:
- trucht
- krążenia ramion, nadgarstków, bioder, kolan i stóp
- wyskoki, przeskoki, podskoki, wyrzuty
- wymachy nóg.
Ćwiczenia na rozgrzewkę
Obejrzyj filmik, aby zobaczyć jak poprawnie wykonywać ćwiczenia na rozgrzewkę. Ten typ rozgrzewki może być wykonywany nawet przez początkujących, przyda się zarówno przed bieganiem jak i treningiem na siłowni. Może być też wykonywana jako rozgrzewka dla dzieci.
Bibliografia:
[1] A. Fradkin, B. Gabbe, P. Cameron, „Does Warming upprevent injury in sport? The evidence from randomised controlled trials”, Journal of Science and Medicine in Sport, s.214-220, 2006.
[2] P.Michałowski, “Rozgrzewka ogólnoustrojowa”, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, 2018.
Kasia Bigos, trenerka fitness, crossFit i pole dance, autorka programu treningowego FireWorkout, prowadzi zajęcia w Studio Solec, FreeArt Fusion oraz CrossFit MGW.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.01.2021
Angelika Kuźniak: Nie myśląc o śmierci, żyjemy tak, jakby świat miał poczekać. Nie poczeka. Nie ma co odkładać na później rozmów, wyznań, miłości

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

24.01.2021
„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

23.01.2021