Przejdź do treści

Jak oddychać? Kasia Bem przedstawia proste ćwiczenie, które czyni cuda

Kobieta
Jak oddychać? Proste ćwiczenie czyni cuda/ Fot. Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Każdy oddycha, ale mało kto wie, jak oddychać prawidłowo. Tymczasem to bardzo ważne, bo świadomie pracując z oddechem, można odmienić swoje samopoczucie, stan umysłu i emocji. Kabat Zinn, założyciel Kliniki Redukcji Stresu przy Akademii Medycznej Uniwersytetu w Massachusetts, twierdzi, że oddech to skarb, który mamy tuż pod nosem.

Fakty o oddechu

Długi, spokojny oddech przeponą powinien być wypisywany na receptę do stosowania dwa razy dziennie przez całe życie. Jego prozdrowotne działanie jest nie do przecenienia: wydłuża życie, przywraca równowagę emocjonalną, ratuje zdrowie fizyczne i psychiczne.

By docenić moc prawidłowego oddechu, wystarczy zdać sobie sprawę z kilku faktów:

  • podczas głębokiego oddechu organizm pobiera nawet do 10 razy więcej powietrza niż przy oddechu płytkim, spokojny, głęboki oddech usprawnia pracę układu limfatycznego,
  • ponad 70 proc. zbędnych dla organizmu substancji i toksyn jest usuwanych podczas oddechu,
  • mózg zużywa 80 proc. wdychanego z powietrzem tlenu,
  • długi, świadomy oddech opóźnia procesy starzenia,
  • bez pożywienia można przeżyć 3 tygodnie, bez picia 3 dni, a bez oddechu tylko 3 minuty.

Obserwacja oddechu

To, czy wiesz, jak oddychać, bardzo wiele o tobie mówi. Nauczyciele jogi czy terapeuci oddechu natychmiast odgadną stan twojego umysłu i emocji wyłącznie na podstawie obserwacji twojego oddechu. Krótki, urywany oddech wskazuje, że żyjesz w stresie, leku i napięciu, masz raczej niską samoocenę i łatwo wyprowadzić cię z równowagi. Oddech długi i spokojny charakteryzuje osobę zrelaksowaną, zrównoważoną, zadowoloną z życia i pewną siebie. To żadna tajemnica, tylko całkowicie naturalna reakcja fizjologiczna organizmu. W nerwach oddychasz płytko i szybko, gdy odczuwasz spokój, twój oddech naturalnie się wydłuża.

Jest takie powiedzenie: kto panuje nad swoim oddechem, panuje nad sobą. Naucz się prawidłowo oddychać, by w trudnych momentach móc szybko i skutecznie odmienić stan swojego umysłu i emocji, reagować spokojnie, adekwatnie, bez gniewu i niepotrzebnych emocji. Na początek opanuj oddychanie przeponą i zaobserwuj, jak zmieni się twoje samopoczucie już po 3 minutach takiego oddechu.

Grzegorz Pawłowski coach oddechem

Dlaczego warto oddychać przeponą?

  • To doskonały sposób na łagodzenie ataków paniki i uspokojenie organizmu.
  • Razem z przeponą pracują mięśnie dna miednicy w jednym rytmie – gdy nie możesz wykonać oddechu przeponą, mięśnie dna miednicy nie pracują efektywnie.
  • Praca przepony pozytywnie wpływa na pracę i napięcia mięśni brzucha.
  • Ta technika oddychania wskazana jest także rodzącym kobietom. Dzięki oddychaniu przeponowemu organizm dziecka i matki jest dotleniony, a sam poród przebiega szybciej, bezpieczniej i mniej boleśnie.
  • 60 proc. węzłów chłonnych znajduje się pod przeponą – jej wpływ na drenaż limfy jest ogromny, dlatego każdą terapię zaczynam od pracy z przeponą.

Jak oddychać przeponą?

Usiądź na brzegu krzesła lub w siadzie skrzyżnym. Wyprostuj kręgosłup, zrelaksuj ramiona, zamknij lub przymknij oczy, dłonie ułóż na kolanach, palec wskazujący i kciuk stykają się. Zacznij oddychać przeponą: przy wdechu napełnij brzuch powietrzem jak balon, przy wydechu wypuść je. Obserwuj, jak brzuch faluje wraz z oddechem. Miej świadomość każdego wdechu i wydechu. Zrób przynajmniej 10 takich oddechów. Ćwiczenie powtarzaj przynajmniej raz dziennie.

Wydaje się to banalnie proste, a efekt jest zadziwiający, prawda? To ćwiczenie oddechowe koordynuje pracę półkul mózgowych, wspomaga pamięć i koncentrację, redukuje napięcie, regeneruje i harmonizuje system nerwowy. Szybko uspokaja i odpręża.


Kasia Bem – nauczycielka jogi, oddechu i medytacji w systemach Sivananda Jogi (tytuł Master of Yoga, II stopień specjalizacji), Ashtangi Jogi i Sri Sri Jogi, RYT 500. Autorka programów: Joga dla Twarzy, Potęga Ciszy, Happy Detoks z jogą naturalnie! Autorka książki „Happy Detoks”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: