Przejdź do treści

Przeziębienie, a może coś więcej? Jak rozpoznać czy to nie grypa?

Przeziębienie, a może coś więcej? Jak rozpoznać czy to nie grypa? / AdobeStock
Przeziębienie, a może coś więcej? Jak rozpoznać czy to nie grypa? / AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przeziębienie i grypa tylko z pozoru wyglądają podobnie. Grypa może skończyć się niebezpiecznymi powikłaniami, jeżeli jest nieleczona. Jak odróżnić te dwie choroby? Oto kilka sposobów.

Przebieg choroby

Przeziębienie trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni, co może być istotną wskazówką. Jeżeli chorujesz ponad tydzień lub nawet dłużej, umów się na wizytę do lekarza. To może być grypa, przy której główne objawy utrzymują się ok. 5 dni i dopiero po tym czasie gorączka, bóle gardła i katar zaczynają ustępować. Niektóre symptomy mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni po chorobie.

Jeżeli czujesz się źle już kolejny tydzień i objawy wcale nie słabną, być może doszło do nadkażenia bakteryjnego i potrzebujesz antybiotyków. Właśnie dlatego, jeśli chorujesz dłużej niż 5-7 dni, powinieneś skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Występowanie gorączki

Przeziębienie i grypa różnią się nie tylko nasileniem objawów. Niektóre z nich występują tylko w jednym przypadku, co może ułatwić rozpoznanie. Przy przeziębieniu gorączka pojawia się rzadko, raczej mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. W przebiegu grypy temperatura ciała wynosi zazwyczaj ok. 39 stopni Celsjusza, a czasem nawet więcej. Gorączka pojawia się nagle i gwałtownie rośnie, często towarzyszą jej dreszcze i uczucie, jakby ktoś polewał plecy zimną wodą.

Kichanie i katar

Katar, podobnie jak kichanie, to objawy bardziej charakterystyczne dla przeziębienia. Zatkany nos utrudniający oddychanie czy cieknący, wodnisty katar rzadziej występują w grypie. Jeśli już się pojawią, to w późniejszym okresie choroby i są dość słabe. Podczas przeziębienia częściej pojawia się również kichanie i należy wtedy uważać, żeby nie przenieść choroby na innych, ponieważ wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Większość z nas kicha w dłonie. Dlatego po każdym kichnięciu należy umyć ręce, a niestety nie każdy o tym pamięta. Jest to prosta droga do zakażenia innych osób w naszym otoczeniu, chociażby przez podanie ręki na powitanie. Bezpieczniejszym nawykiem jest kichanie w zgięcie ręki w okolicy łokcia.

Uczucie zmęczenia

Przy przeziębieniu możemy czuć się nieco osłabieni i przemęczeni, jednak nie jest to regułą. Grypa natomiast niemal zawsze skutkuje zmęczeniem i zazwyczaj jest ono na tyle silne, że utrudnia codzienną aktywność. Jeżeli nie możesz się skoncentrować, czujesz się „rozbity”, a wstanie z łóżka oznacza ogromny wysiłek, to lepiej z niego nie wstawaj i odpocznij (chyba że chcesz iść do lekarza). Zmęczenie może utrzymywać się nawet do kilku tygodni po chorobie.

Przeziębiona kobieta siedzi pod kocem

Bóle głowy i bóle mięśniowe

Takie objawy mogą pojawić się w przypadku obu chorób, jednak przy przeziębieniu są rzadsze i łagodniejsze. Grypa niestety charakteryzuje się silnymi bólami mięśniowo-stawowymi, które utrudniają wykonywanie nawet najprostszych czynności. Towarzyszy im osłabienie siły mięśniowej, a ci, których dopadła choroba, często nazywają te objawy „łamaniem w kościach” i „bólem całego ciała”. Dla grypy typowe są również rozlane, silne, obejmujące całą głowę bóle, czasem z towarzyszącym światłowstrętem. Z kolei bóle głowy pojawiające się przy przeziębieniu są znacznie łagodniejsze i zlokalizowane w jednym miejscu.

Kaszel

Ból gardła, delikatna chrypka, drapanie i pokasływanie zazwyczaj towarzyszą przeziębieniu. Inaczej jest w przypadku grypy. Kaszel jest dość uporczywy i suchy. Z czasem przekształca się w wilgotny, przy którym możliwe jest odkrztuszanie śluzowej wydzieliny. Podobnie jak w przypadku pozostałych objawów, pojawia się nagle i utrzymuje przez kilka dni. Przy przeziębieniu jest to raczej niestały objaw, dokuczający od czasu do czasu.

RSV. Lekarze mówią o oddziałach, które pękają w szwach

Powikłania

Po przeziębieniu występują rzadko, choć mogą przytrafić się np. nadkażenia bakteryjne, szczególnie u osób palących papierosy, przemęczonych lub u dzieci. Powikłania po grypie zdarzają się znacznie częściej, a nieleczone mogą zagrażać życiu. Zapalenie płuc czy oskrzeli to te najbardziej znane, jednak może również dojść do zapalenia mięśnia sercowego, a nawet do wystąpienia napadów drgawkowych. Stąd bardzo ważne jest odróżnienie grypy od przeziębienia. O ile choroba sama w sobie nie jest bardzo groźna, to jej powikłania już tak, dlatego należy szybko zgłosić się do lekarza.

Jak zapobiegać?

Metody zapobiegania przeziębieniu i grypie są podobne. Należy pamiętać o zachowaniu higieny, szczególnie w okresach wzmożonej zachorowalności. Bardzo ważne jest mycie rąk przed jedzeniem, po powrocie do domu i po kontakcie z innymi osobami. Oczywiście nie do przecenienia jest dobry ogólny stan zdrowia, dbanie o dietę, odpowiednie nawodnienie oraz odpoczynek i zdrowy sen.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.