Przejdź do treści

Jaką wodę pić?

Woda - jaką pić? / istock
Woda - jaką pić? / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?". Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie
„Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?”. Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie
Noworodek ze spiralą w ręku / Facebook.com
„W Wietnamie urodził się chłopczyk ze spiralą w rączce” – piszą media. Czy to możliwe? Mamy odpowiedź ginekologa
Trzy typy kobiet w ciąży – sprawdź, którym jesteś ty albo twoja koleżanka
Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed "nieznanym zapaleniem płuc". Może być groźniejsze niż COVID-19
Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed „nieznanym zapaleniem płuc”. Może być groźniejsze niż COVID-19
Czego nie robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Czego nie powinnyśmy robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Lepiej pić wodę z kranu czy z butelki? Źródlana, mineralna, stołowa czy lecznicza – która jest najlepsza? Zdrowsza będzie twarda czy miękka? Wybór dobrej jakościowo wody to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by wybrać dobrą wodę do picia.

Według badań, aż 75 proc. Polaków pije codziennie wodę. Ile dokładnie, to trudno ustalić, bo zwykle większą uwagę przykładamy do ilości zjadanych posiłków niż wypitych napojów. Pewne jest jednak, że w okresie wakacyjnych upałów jej spożycie na pewno się zwiększy. Z dostępnością wody nie ma problemu, ale z wyborem takiej, która ma odpowiednie właściwości i przynosi korzyści z jej picia, jest już gorzej… Jaką wybrać, żeby była zdrowa?

Woda – z kranu czy butelkowana?

Wielu z nas pije tylko wody kupowane w butelkach. Wydaje nam się, że skoro za nią płacimy, na pewno jest zdrowsza, a przynajmniej smaczniejsza niż ta z kranu. A co sądzą eksperci?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) picie wody butelkowanej nie daje korzystniejszych efektów zdrowotnych niż picie czystej kranówki. Także według dr Lidii Kłos z Uniwersytetu Szczecińskiego wody butelkowane charakteryzują się właściwościami porównywalnymi do wody z kranu. W tym miejscu automatycznie nasuwa się pytanie, po co kupować w sklepie produkt, który można mieć wielokrotnie taniej prosto z kranu.

Wody z butelki mogą mieć nad kranówką tę przewagę, że dostarczają organizmowi więcej składników odżywczych. Zawarte w nich wodorowęglany przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z nadkwasotą. W pierwszym etapie cukrzycy przyczyniają się też do obniżenia glukozy, zmniejszają wydzielanie acetonu i korzystnie wpływają na działanie insuliny. Zwiększona zawartość minerałów, takich jak wapń, magnez, jod czy żelazo, może natomiast stanowić uzupełnienie codziennej diety.

Wszystko to jest możliwe, pod warunkiem że woda faktycznie zawiera te konkretne składniki. Na rynku jest wiele rodzajów wód sugerujących obecność niezliczonej ilości składników mineralnych, co po przeanalizowaniu składu ostatecznie nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Bywa w związku z tym tak, że kranówka dorównuje wodzie z butelki albo nawet przewyższa ją jakością.

Jeśli jednak decydujemy się na zakup wody butelkowanej, na opakowaniu szukajmy również informacji, jaki rodzaj wody kupujemy. Z tego samego powodu, o którym wspomniano wyżej. Wody źródlane nie różnią się składem mineralnym od wody z naszego domowego kranu, więc na próżno doszukiwać się w nich cudownych właściwości uzdrowicielskich. Pod względem zasobności w minerały prym wiodą wody wysokozmineralizowane. Trzeba się jednak liczyć z tym, że oprócz składników wartościowych mogą zawierać także większe ilości tych toksycznych, jak bar czy rad – wynika z testu wód mineralnych i źródłowych przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie zawsze więc wody z butelki są tak czyste, jak mogłoby nam się wydawać. Jednak czy to nie mniejsze zło niż płynąca wodociągowymi rurami kranówka?

– Do niedawna kranówka mogła pozostawiać wiele do życzenia, bywała mętna, przebarwiona lub pachniała chlorem. Od kilku lat woda z polskich kranów jest jednak smaczna i można ją bezpiecznie pić. Woda wodociągowa znajduje się bowiem pod ścisłym nadzorem sanepidu, a jej jakość regulują przepisy – dokładnie te same, które obowiązują producentów wody butelkowanej – uważają Michał Kożurno i Szymon Boniecki, zaangażowani w inicjatywę „Piję wodę z kranu”.

Tyle że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że aż 2,1 mld ludzi nie ma bezpiecznej wody pitnej w kranach.  Natomiast przedstawiona w 2017 roku analiza Najwyższej Izby Kontroli, wcale nie oceniła pozytywnie jakości kranówek w polskich domach. W próbkach wód odkryto nieprawidłowości związane między innymi z brakiem stref ochronnych wokół ujęć wód i słabym nadzorem gmin nad gospodarką ściekową na ich terenie. Tak naprawdę jeśli więc wybieramy do picia wodę z kranu, najlepiej sprawdzić jej jakość w najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (sanepid), prywatnym laboratorium czy firmie sprzedającej filtry.

Paulina Górska

Źródlana, mineralna, stołowa, lecznicza – jaką wybrać?

Gdy kupujemy wodę, przy jej wyborze najczęściej kierujemy się popularnością reklamową albo ceną. Warto jednak wiedzieć, że najważniejszy jest jej rodzaj i skład. Bez sensu płacić w sklepie za wodę nieprzynoszącą żadnych korzyści zdrowotnych. Którą więc wybrać?

Jeśli ma służyć głównie do ugaszenia pragnienia, to źródlaną (niskomineralizowaną) albo stołową (powstaje z połączenia mineralnej i źródlanej). Ich skład nie różni się znacznie od wody, która leci z naszych kranów.

Co innego woda lecznicza. Tę zazwyczaj zaleca lekarz, bo to tzw. woda do zadań specjalnych. Działa jak lekarstwo dzięki sporemu stężeniu pewnych pierwiastków (np. wapnia, sodu, żelaza, bromu, jodu) lub obecności składników swoistych, takich jak dwutlenek węgla czy związki siarki. Ze względu na te właściwości lepiej się nią zatem nie opijać bez umiaru. Zbyt duże ilości mogą bowiem doprowadzić do rozstroju organizmu.

Sporo korzyści może przynieść wybór wody mineralnej. Potocznie nazywamy tak wszystkie wody w butelce, ale ta „prawdziwa”, w zależności od stopnia mineralizacji (nisko-, średnio- lub wysokozmineralizowana), powinna zawierać wiele przydatnych składników mineralnych: wapnia, magnezu, potasu czy sodu. Ważne jednak, żeby sprawdzać na etykiecie, czy woda rzeczywiście ma je w składzie, bo jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z dostępnymi na polskim rynku wodami różnie bywa. Gdy sprawdzili ilość wapnia i magnezu w 40 dostępnych na polskim rynku wodach mineralnych, okazało się, że największy odsetek produktów o optymalnej proporcji tych pierwiastków występuje w grupie wód mineralnych wysokozmineralizowanych. Reszta pozostawiała wiele do życzenia.

Pijąc wodę mineralną, możemy liczyć na uzupełnienie codziennej diety o wiele minerałów. To kolejny powód, dla którego warto się interesować zawartością wody. Skoro już płacimy za wodę, wybierajmy taką, której składniki zaspokajają nasze indywidualne potrzeby. Wody zawierające potas obniżają ciśnienie krwi, normują pracę mózgu, serca, układu nerwowego i układu krążenia.

Te z magnezem działają antystresowo i kojąco na nerwy. Zwiększona zawartość wapnia i magnezu chroni serce. Takie wody są też przez lekarzy zalecane w okresie ciąży i karmienia. Z kolei w upalne dni dobrze wybierać wody o zwiększonej zawartości soli. To okres bardziej wymagający dla organizmu, bo z potem tracimy elektrolity, które powinny być uzupełniane. W przeciwnym wypadku narażamy się na osłabienie.

Wody smakowe

Woda smakowa może i smakuje lepiej (choć pewnie nie każdemu). Na tym jednak koniec jej zalet, bo to zdecydowane nadużycie nazywać „wodą” słodzone napoje. Zawierają mnóstwo cukru, substancji konserwujących, związków chemicznych i barwników. Jeśli dodatkowo w ich składzie znajdziemy środek konserwujący o nazwie benzoesan sodu, to narażamy organizm na ryzyko zatrzymania w nim wody. Benzoesan sodu utrudnia też prawidłową pracę przewodu pokarmowego i trawiennego, bo m.in. podrażnia śluzówkę żołądka. Może dodatkowo powodować objawy alergii, a co więcej, w połączeniu z witaminą C tworzy silnie rakotwórczy benzen. Nie ma się co oszukiwać – wody smakowe nie mają wiele wspólnego z naturą.

Woda gazowana

Wśród pacjentów, którzy skarżyli się na niestrawności i zaparcia, woda gazowana obniżała uczucie sytości, niwelowała poposiłkowe uczucie pełności, pomagała w walce z zaparciami, a nawet z opróżnianiem pęcherzyka żółciowego – ogłosili włoscy naukowcy. To jedna strona medalu.

Ze względu nasycenie dwutlenkiem węgla nie dla wszystkich bąbelki są niestety wskazane. Nadmierna ilość gazu powoduje rozpychanie jelit, dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia brzucha. Lekarze odradzają więc gazowaną wodę osobom po operacjach przewodu pokarmowego, tym, które cierpią na zespół jelita drażliwego, ale też kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Powinny jej też unikać dzieci. Gdy bąbelki przedostaną się do ich nosa, dodatkowo mogą narazić na ryzyko podrażnienia śluzówki. Jeśli jednak nie jesteśmy w „grupie ryzyka”, spokojnie możemy sięgać po wodę z bąbelkami.

Twarda woda zdrowia doda?

Woda z naszych kranów jest zasadniczo twarda. Niezbyt wdzięczne określenie może nas mylnie wprowadzać w błąd, że jest niebezpieczna. A to oznacza po prostu, że zawiera wapń i magnez. Czy może więc szkodzić?

Czajnikowi na pewno. Obecność wapnia i magnezu w wodzie wiąże się z procesem powstawania na nim kamienia. Jednak coś za coś. Osad pojawiający się w czajniku oznacza, że pijesz zdrową wodę bogatą w magnez i wapń. Tymczasem badania dowodzą, że brak tych minerałów w wodzie pitnej zwiększa ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia czy osteoporozę. Czy jakikolwiek sens ma więc jej zmiękczanie? Musi mieć, bo inaczej… zbankrutowaliby producenci filtrów. Zmiękczanie wody za pomocą filtrów pozwala się pozbyć z popularnej kranówki ewentualnie obecnych w niej chloru czy takich szkodliwych związków jak ołów i miedź. Można jednak w tym znaleźć złoty środek. Najlepiej wybierać te filtry, które wzbogacają wodę w dobroczynne związki, a pozbywają się tylko tych szkodliwych.

Jaka powinna być zdrowa woda do picia? Czysta, ale nie wypłukana ze składników mineralnych. Taka może być zarówno woda kranowa, jak i ta z butelki. Jeśli chodzi o wody butelkowane, ważna jest świadomość istnienia różnego rodzaju wód i czytanie etykiet. Wybór dobranej do naszych potrzeb wody pomaga nie tylko utrzymać odpowiedni stopień nawodnienia, ale też uzupełnić niedobory składników mineralnych. Nie dajmy się więc nabić w butelkę i wybierajmy mądrze!

Bibliografia:

 1. http://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/nutrientsindw.pdf
 2. http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-c2705d6a-c53c-48c2-bee0-260367ddaa9e
 3. http://www.pro-test.pl/tests_article/167328,0/Test+w%C3%B3d+mineralnych+i+%C5%BAr%C3%B3dlanych_Wyb%C3%B3r+wody.html
 4. http://www.woda.edu.pl/artykuly/z_butelki_czy_z_kranu/
 5. http://www.who.int/water_sanitation_health/publications/jmp-2017/en/
 6. https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-ochronie-jakosci-wod-przeznaczonych-do-spozycia.html
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26953575
 8. http://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/nutrientsindw.pdf
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17941469
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12352219
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26813714

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wydaje ci się, że pijesz wystarczająco dużo wody? Te sygnały świadczą, że jest inaczej

7 sygnałów, że pijesz za dużo wody

Kąpiel w fontannie / unsplash

Podczas upałów pozwalasz dziecku beztrosko pluskać się w miejskiej fontannie? „Chłodzisz” je gronkowcem, salmonellą i bakteriami kałowymi

Matka karmi dziecko butelką

Woda w diecie dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Czy dopajać niemowlę? Jaką wodę wybrać?

Woda alkaliczna – co to jest? Poznaj opinie i przeciwwskazania

Czy dobrze jest pić wodę na pusty żołądek? A może lepiej z tego zrezygnować?

Pijesz wodę? To dobrze. A zastanawiałaś się, kiedy najlepiej to robić, aby korzyści było jak najwięcej?

Matka karmi niemowlę butelką

Czy w trakcie upałów dopajać niemowlęta wodą? Jakie są objawy odwodnienia u małych dzieci?

Kobieta trzyma szklankę wody

Pijesz w pracy wodę z dystrybutora? Specjalistka tłumaczy, dlaczego nie jest to dobry pomysł

Bilans wodny - picie wody / istock

Bilans wodny. Co wlicza się w dzienną podaż płynów? Dietetyczka wyjaśnia

Kobieta w basenie / istock

Zmagasz się z problemem zatrzymania wody w organizmie? To nie skutek alergii pokarmowej czy spożywania węglowodanów

Ręka podaje szkalnkę z mlekiem i kawą

Co najlepiej nawadnia organizm? Dietetyczka rozprawia się z mitami. Będziesz zaskoczona!

Kobyieta nalewa wodę do kubka z czajnika

Czy kamień, który osiada się w czajniku, jest groźny dla naszego zdrowia? Wyjaśnia Mama Chemik

Picie wody z cytryną / istock

Picie wody z cytryną oczyszcza organizm z toksyn, odkwasza i chroni przed przeziębieniem? Dietetyczka wyznała, co o tym sądzi

Kobieta stoi na dworze w grubym swetrze. W rękach trzyma kubek

Zimą też trzeba pić! Wodę oczywiście!

Woda z cytryną na dzień dobry

11 szkodliwych nawyków, które robimy codziennie pod prysznicem

istockphoto.com

Miewasz skurcze łydek? Pij wodę! Położna Kasia wyjaśnia, dlaczego to takie ważne

Woda smakowa – zrób ją sama!

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Facebook / Paulina Górska

„Musi Pani podpisać formularz, w którym deklaruje, że jak Pani zachoruje od kranówki, to nie zostaniemy pozwani”. Jak to jest w końcu z tą kranówką?

Gorące kąpiele – zdrowe czy nie?

istockphoto.com

Jaka woda jest zdrowsza dla naszego organizmu – ciepła czy zimna? Odpowiada dietetyczka

pexels.com

Woda – jaką w końcu pić?

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę