Przejdź do treści

Jej wysokość szpilka

Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem
Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem
Kobieta w masce ochronnej
Co czwarta osoba zakażona koronawirusem w Polsce ma mniej niż 30 lat – podał GIS
Kierowca karetki w pandemii koronawirusa
Covidetki. Lekarz ze Śląska ma świetny pomysł na walkę z koronawirusem
Zioła, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni
Zioła, których nie powinno zabraknąć w twojej kuchni
Śniadaniowe ciastka jaglane

Nie ma kobiety, która choć raz nie włożyłaby cudownych pantofelków na wysokim obcasie. Każda z nas chciałaby poczuć się jak Kopciuszek, ale jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamiast karocy pojawiają się problemy, z którymi zacna księżniczka na szpilce musi się zmierzyć…

Kwintesencja kobiecości

Buty na obcasie to niewątpliwy atrybut kobiecości. W kwestii estetycznej chodzenie na obcasie ma właściwie same korzyści. Łydki, dzięki nienaturalnemu ułożeniu stopy, się wysmuklają. Zmiana środka ciężkości sprawia, że uda się napinają, kręgosłup prostuje, a pierś wypina do przodu. Okazuje się, że szpilki mają również zbawienne działanie na mięśnie Kegla. Wszystko to spowodowane jest wypychaną do przodu miednicą. A ułożenie odbiegające od prawidłowego powoduje napinanie wszystkich mięśni, nawet tych, na których ćwiczenia nie mamy czasu. To też może być odbierane za plus, bo w końcu chodzenie na obcasie może zaoszczędzić nam ciężkich, wypoconych godzin na siłowni. Czy taka aktywność rzeczywiście jest jedynie zbawienna? Mówi się, że kobieta, by pięknie wyglądać, musi pocierpieć. Tylko jak bardzo?

Paniom, które noszą szpilki, bardzo często dokucza ból stóp. Trudno się temu dziwić, bo nie można powiedzieć, by ułożenie stopy w bucie na obcasie było tym właściwym i naturalnym. Wykrzywienie stopy wizualnie jest atrakcyjne. Gorzej, gdy buty zdejmiemy. Według fizjoterapeuty Wojciecha Kłudkiewicza można napisać całą listę schorzeń, na które narażone są nasze stopy. Jednak nie jest to jedynie wina chodzenia w nieodpowiednim obuwiu, ale przede wszystkim naszej genetyki.

‒ Na rehabilitację przyszła do mnie kobieta w wieku 93 lat na 10-centymetrowym obcasie (całe życie na takich chodziła), ale jej stopy były bez zarzutu. Trafiają się jednak i młode kobiety, które w wieku 20 lat mają już duże deformacje. To wynika z genetycznie uwarunkowanych wad stopy – mówi fizjoterapeuta.uta.

Co rośnie na stopie?

‒ To, co rzuca się w oczy na stopie kobiety chętnie sięgającej po wysokie obcasy, to modzele i nagniotki, czyli zmiany skórne. Wynika to bardzo często z wąskich nosków, którymi charakteryzują się buty na obcasie ‒ twierdzi Wojciech Kłudkiewicz.

‒ Obciążenie przodostopia, czyli palców, powoduje narastanie narośli kostnych: nagniotków i modzeli. Pół biedy, kiedy to jest modzel, czyli zmiana przystosowawcza, która ma rozlany charakter i nie jest bolesna. Jest zmianą ochronną, przeciążeniową. Gorzej z nagniotkami, bo wtedy róg skórny rośnie do środka, równomiernie otulony tkanką – bardzo często z powiększonym układem naczyniowym lub nerwowym.

Do najczęstszych schorzeń oczywiście należą halluksy (łac. Hallux valgus), czyli paluch koślawy, który charakteryzuje się wystającą kością przy dużym palcu.

‒ Do halluksów także przyczynia się obciążenie przodostopia i wąskie noski obuwia. Istnieje teoria, że może być to spowodowane szerokością stopy, która jest warunkowana genetycznie. Pewne osoby rzeczywiście mają do nich predyspozycje i mogą mieć powikłania. Ucisk powoduje stan zapalny po wewnętrznej stronie stopy ‒ dodaje ekspert.

Jednak fizjoterapeuta zaznacza, że halluksy nie są jedyną dolegliwością kostno-stawową, która doskwiera wielbicielkom szpilek.

‒ Kobiety mają tendencje do zmian zwyrodnieniowych połączeń stawowych. Często nieprawidłowe obciążenie stopy prowadzi do płaskostopia poprzecznego – w bucie stopa jest prawidłowo utrzymywana, a po zdjęciu buta pojawia się płaskostopie.

Nadmierne obciążenie stopy w skrajnych przypadkach może prowadzić również do zmian marszowych. Nazwa tego schorzenia wywodzi się z wojska, gdzie kiedyś była to bardzo popularna choroba. Z powodu nadmiernego i długotrwałego wysiłku kości łamią się nawet w wyniku mikrourazów. Bardzo często kobiety narzekają również na zapalenie stawów i ścięgien.

Chwiejne stawy

Nienaturalne wygięcie stopy powoduje dużą niestabilność w chodzeniu. Bardzo często młode kobiety, które uczą się chodzić w butach na obcasie, mają problem z utrzymaniem równowagi. Jest to spowodowane zmianą środka ciężkości, ale również osłabieniem stawów ‒ ostrzega Wojciech Kłudkiewicz.

‒ Nienaturalne ustawienie stawu powoduje tzw. przedłużenie stawu. Ścięgno Achillesa sztywnieje, a skracają się mięśnie łydek. To wszystko skutkuje częstymi skręceniami i zwichnięciami kostek. Stawy nie są tak odporne na uraz, gdy są wygięte w wysokim obuwiu. Dlatego szczególnie bolesne jest potknięcie, a nierówne podłoże daje się mocno we znaki ‒ ostrzega nasz ekspert.

Szczególnie na początku nauki chodzenia na obcasie bardzo narażone na nadmierny wysiłek są również kolana. Przy zmianie środka ciężkości kolana automatycznie się uginają, by ułatwić utrzymanie równowagi. I choć dziewczęta w takiej pozycji wyglądają bardziej komicznie niż seksownie, jest to naturalny odruch naszego organizmu, który nie poddaje się wykrzywieniom. Dalszym etapem jest wypchnięcie miednicy, które zmusza do pracy mięśnie Kegla. Niestety, to, co dobre dla naszych mięśni, nie musi być zdrowe dla naszego kręgosłupa.

Jak kij od szczotki

Wiele kobiet, które chętnie sięgają po szpilki, podziwianych jest za nienaganną postawę. Rzeczywiście, wysoki obcas wymaga od nas chodzenia nadmiernie wyprostowanymi, z wypiętą do przodu piersią i miednicą. Dzięki temu nie garbimy się, a jednocześnie napinamy mięśnie brzucha, co korzystnie wpływa na nasz wygląd. Okazuje się jednak, że nasze plecy proste są jedynie pozornie.

‒ Z czasem, kiedy przyzwyczajamy się do szpilek, prostują się kolana, ale w zamian za to musi być jakaś reakcja w górnej części ciała. Najczęściej dochodzi do przodopochylenia miednicy, za tym idą łuki kręgosłupa. Tak powstaje lordoza lędźwiowa i ona może ewoluować w hiperlordozę. W najbardziej komfortowej sytuacji jest tu odcinek piersiowy. Narażony na deformację i ból jest odcinek lędźwiowy, a później szyjny – mówi fizjoterapeuta.

Mrowienie łydek

Napięte uda i łydki są znakiem rozpoznawczym pań, które chętnie wybierają wysokie obcasy. Jest jednak coś, na co powinny one zwracać szczególną uwagę – układ krążenia. To właśnie tu dochodzi również do wielu zmian. Problemem nie są jedynie nieestetyczne żylaki, które pojawiają się przy dużym obciążeniu nóg. W skrajnych przypadkach nadwyrężania pojawia się również zakrzepica i zakrzepowe zapalenie żył. Znakami ostrzegawczymi mogą być skurcze łydek, na które skarży się wiele kobiet. Nie można jednak tego postrzegać jedynie jako zmiany przeciążeniowej, ale bardziej niedokrwiennej.

‒ Układ tętniczy tłoczy krew i tutaj powinno być wszystko w porządku. Problem tkwi w układzie żylnym i blokowaniu żył, co może doprowadzić do skurczów łydek – mówi terapeuta.

Tu duży wpływ mają również cukrzyca, problemy z ciśnieniem, palenie papierosów oraz nadwaga.

Obcas idealny

Szczęśliwie dla miłośniczek wysokiego obuwia brytyjscy naukowcy z dr. Paulem Stevensonem na czele opracowali wzór na odpowiednią wysokość obcasa. Dzięki temu każda kobieta będzie mogła znaleźć obcas dobrany dla siebie. Możemy pozbyć się problemu nadmiernego obciążenia, jednocześnie nie rezygnując z atrakcyjnego damskiego obuwia. Wzór bazuje na założeniach prawa Pitagorasa.

h = Q (12 + 3s /8)

gdzie:

h – maksymalna wysokość obcasa

Q – współczynnik socjologiczny (0-1), który obliczany jest na podstawie doświadczenia w chodzeniu na szpilkach, odniesienia modelu do panujących trendów, spożycia alkoholu, a także możliwości przyciągnięcia męskiego wzroku

S – oznacza rozmiar stopy numeracji angielskiej

Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na stabilność obcasa. Cienka szpilka może i jest efektowna, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że noga będzie niestabilna. Dziś bardzo modne słupki i koturny dają większą stabilność i są doskonałym udogodnieniem dla nieco tęższych pań. Warto również podkreślić, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, a chodzenie w butach na obcasie nie jest aż tak szkodliwe, gdy włożymy je od święta. Jeśli jednak nasza praca lub upodobania nakazują nam chodzenie w butach na obcasie codziennie, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja w salonach kosmetycznych, a nawet podologicznych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Choroby wypisane na twarzy. O jakich dolegliwościach świadczą zmiany w kondycji naszej skóry?

„Złamane serce” to nie tylko przenośnia! O schorzeniu, które przez lata nie było rozpoznawane, mówi kardiolog Robert Gil

Co spakować do dziecięcej walizki?

Zazdrość to stan umysłu

Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

Przełam się

Nie daj się i przełam się! Co zrobić, kiedy nie widać efektów ćwiczeń i diety?

Alkohol a metryka

Alkohol a metryka. Im więcej mamy lat, tym mniej nam potrzeba?

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Ćwiczę, ale wciąż nie chudnę. Dlaczego tak się dzieje? Oto odpowiedź!

Ćwiczę, ale wciąż nie chudnę. Dlaczego tak się dzieje? Oto odpowiedź!

Kasia Kowalska / Instagram

Córka Kasi Kowalskiej jest w szpitalu. „Wiele godzin przepłakałam. Zostańcie w domu!” – apeluje piosenkarka

Punkty spustowe – przekleństwo sportowca

Punkty spustowe – przekleństwo sportowca. Jak sobie z nimi poradzić?

Dlaczego się rozwodzimy

Rozwód. Dlaczego się rozwodzimy? Odpowiada Agnieszka Wojewoda, mediatorka i specjalistka rozwodowa

ćwiczenia w domu

Z powodu kwarantanny nie możesz wychodzić do siłowni albo na fitness? Mamy listę miejsc, gdzie wykonasz bezpłatny trening online!

Kobieta w maseczce ochronnej

„Każde zabezpieczenie jest lepsze niż żadne”. Prof. Mirosław Wielgoś w kontrze do oficjalnych zaleceń w sprawie maseczek

Niemowlę trzyma ojca za palec

UNICEF: dzieci są cichymi ofiarami pandemii koronawirusa. ONZ rusza z planem pomocy

wcześniak

„Bardzo za wami tęsknię, ale wiem, że teraz jest niemożliwe, abym się z wami zobaczył…” W Centrum Pediatrii w Sosnowcu rodzice dostają listy od swoich wcześniaków

Akcja #zostań ze mną / Facebook

Lek. Małgorzata Stefańska: nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co może czuć hospitalizowane dziecko odizolowane od rodziców. Powstała akcja #zostańzemną

Rozwód. Jakich błędów unikać w trakcie sprawy rozwodowej?

Rozwód. Jakich błędów unikać w trakcie sprawy rozwodowej? Wyjaśnia mediatorka Agnieszka Wojewoda

Izolacja w czasie pandemii / freepik

Psycholożka o pacjentach podczas pandemii: dzwonią dniami i nocami, mówią to samo, ale jednak inaczej

„Nie chodzi o samo mleko czy chleb” – jak pomagać seniorom w czasach epidemii, podpowiada Dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.

„Nie chodzi o samo mleko czy chleb”. Jak pomagać seniorom w czasach epidemii, podpowiada dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń

Gosia Włodarczyk, Pani Fizjotrener

Można „siedzieć na tyłku” i robić dla siebie coś dobrego. Pani Fizjotrener radzi, jak zadbać o kręgosłup i stawy w czasie pandemii

Nie kłam medyka / Youtube

„Bardzo cię proszę, nie kłam ratownika, bo na niego w domu czeka mały ktoś”. Ten wzruszający cover to apel do całego społeczeństwa

koronawirus we Włoszec

Włoski pacjent „zero” wyszedł ze szpitala. Ma ważne przesłanie dla wszystkich

Stopfejkfriends

Papieros i e-papieros to fałszywi przyjaciele. Kampania #STOPFEJKFRIENDS, pokazuje, jak wygląda ta toksyczna przyjaźń

Bez środków do życia w czasach pandemii. Co z zatrudnionymi na „śmieciówkach” i właścicielkami jednoosobowych firm?

Bez środków do życia w czasach pandemii. Co z zatrudnionymi na „śmieciówkach” i właścicielkami jednoosobowych firm?

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

Kobieta z grypą hiszpanką leży w łóżku

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.