Przejdź do treści

Jesteśmy coraz mądrzejsi

Jesteśmy coraz mądrzejsi
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Odchudzone wersje świątecznych dań
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D

Człowiek, który dziś uchodzi za intelektualnego przeciętniaka, 100 lat temu byłby uznawany za wybitnie inteligentnego. To możliwe, bo cały czas mądrzejemy. Albo raczej „inteligentniejemy” i nasze IQ wzrasta średnio o 3 punkty na każde dziesięć lat. Jest to tzw. efekt Flynna. Dlaczego tak jest?

Dzisiaj przeciętne IQ to 100 punktów. Jeżeli zasada Flynna jest słuszna, to 100 lat temu powinno wynosić 70. Czy tak było? I tak, i nie. Poziom IQ liczony zgodnie z ówczesnym standardem nadal wynosiłby 100. Jednak gdyby osoba, która uzyskała 100 punktów na początku XX wieku, rozwiązała ten sam test dzisiaj, to jej iloraz inteligencji zostałby oceniony na mniej więcej 70. 

Jest tak, ponieważ punktację w testach na inteligencję zawsze wyznacza się tak, że wynik przeciętny to okrągła „setka”, a standardowe statystyczne odchylenie to 115 i 85 punktów. Zatem jeżeli średnia inteligencja idzie w górę, to – nawet jeżeli nie zmienia się testów – podnosi się liczba poprawnych odpowiedzi, których wymaga się, by uznać, że człowiek jest średnio inteligentny.

Sam Flynn przeanalizował to przesunięcie w połowie krajów Europy. Na liście jest Holandia, Wielka Brytania, Dania, Norwegia, Francja, Niemcy, itd… Gdy jego hipotezę zaczęto testować w innych krajach, to okazało się, że jest ona dość uniwersalna i tam także IQ rośnie w takim tempie, a gdzieniegdzie nawet szybciej. Fenomenem była Kenia, gdzie w 14 lat wyniki siedmiolatków poprawiły się o… 26 punktów.

Dlaczego „inteligentniejemy”?

Zbieraj wrażenia i dobrze jedz

Jesteśmy coraz mądrzejsi

Ilustracja: shutterstock

Hiszpanie – pod kierunkiem Roberto Coloma – sprawdzili nie tylko, czy średnie IQ podnosi się w tym kraju (podnosi!), ale też kto ciągnie je w górę. Okazało się, coraz więcej ludzi osiąga wyniki zbliżone do średniej, a iloraz inteligencji na poziomie 70 punktów jest już rzadkością. Poprawiło się przede wszystkim tam, gdzie było bardzo źle. Za to górna granica niemal nie drgnęła. 

Jest tak, ponieważ o inteligencji decydują nie tylko – jak bardzo często się uważa geny, ale też jakość środowiska, w którym dorastamy. O tym, jak sprawnie myślimy, gdy z dzieci zmieniamy się w dorosłych, decyduje ilość i różnorodność bodźców, na które byliśmy wystawieni, i wyzwania, które postawił przed nami świat. Wniosek może być jeden. Dbajmy o to, by ich naszym dzieciakom i nam nie brakowało.

Ale to nie wszystko, bo mądrzejemy także dlatego, że – średnio – jemy lepiej, a lepsza dieta to sprawniej działający mózg. To kolejny argument za tym, żeby sprawdzać, co ląduje na naszym talerzu. Tacy na przykład Brytyjczycy tego nie robią i przeciętne IQ jest dziś u przeciętnego nastolatka na Wyspach o dwa punkty niższe niż 30 lat temu. 

Jeżeli ktoś zapytałby mnie o zdanie, to powiedziałbym, że winne jest… Full English Breakfast.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Co papierosy robią z układem krążenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta trzymająca się za plecy między łopatkami z powodu bólu łopatek

Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

Razowe galette z gruszkami

Razowe galette z gruszkami

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Zimowa owsianka z dynią

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą

11 przyczyn bólu głowy