Przejdź do treści

Kajakowy reset

Kajakowy reset
Na kajaki po przygodę. Źródło: Magdalena Chodownik/REPORTER
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Lekarz bada śledzionę pacjentki
Mama Pediatra zaleca szczepienia przeciwko meningokokom, pneumokokom i Haemophilus influenzae typu B
Stringi na schodach przed sądem w Cork (Irlandia)
Majtki oznaką protestu. Kobiety w Irlandii oburzone po skandalicznym wyroku
dachy domów z kominami, z których leci dym
Smog. W większości polskich gmin nadal bezkarnie spala się śmieci
Modelki Victoria's Secret
Jan Singer, dyrektor generalna, opuszcza Victoria’s Secret
Cytologia – zwróć uwagę na to, czym masz pobierany materiał

Czas dać się ponieść. Nasz system operacyjny po całym roku intensywnego użytkowania wymaga przebudowy i postawienia go na nowo. Zamiast zblazowanego pana z działu IT we flanelowej koszuli w kratę wykorzystamy w tym celu kajak. Możemy nadać mu nawet czułe imię – reset. Nie odkryliście jeszcze spływów kajakowych? Najwyższa pora!

Kajaki to jeden z najprostszych sposobów przemieszczania się po akwenach wodnych. Wynaleziony został przez Eskimosów, a do Europy trafił na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku. Zapachniało periodykiem dla archeologów? Nic podobnego. Spływ kajakowy to porządna porcja adrenaliny i konkretne wyzwanie dla organizmu. Rzeka ma w sobie niewytłumaczalną magię, potrafi być kapryśna i wystawić nasze wątłe, mieszczańskie ciało na solidną dawkę machania, po której kwas mlekowy tak nas wyłaskocze pod pachami, że przy wieczornym ognisku nie będziemy w stanie podnieść kubka z herbatą.

Kajaki – trochę teorii

Kajakarstwo dzieli się na morskie i śródlądowe, które dodatkowo wyodrębnia kajakarstwo górskie. Podział wynika z rodzaju wód, po których pływamy, oraz budowy kajaka. Zwykły kajak turystyczny jest stabilny, łatwy w sterowaniu i praktycznie każdy radzi sobie z nim bez najmniejszych problemów. Dla prawdziwych wilków morskich, żądnych fal, przybojów i dalekich portów są specjalne kajaki wyprawowe, zwane morskimi. Wymagają one od nas długiej brody, wzroku sięgającego za horyzont, odpowiedniej ilości zmarszczek, wyżłobionych siłą natury oraz refleksji, przynajmniej w stylu Conrada. Czyli, krótko mówiąc – wymagają doświadczenia i nie są polecane na początek. Natomiast małe łupinki, w których trudno utrzymać pion nawet przy brzegu – czyli kajaki górskie – to wariactwo pełną gębą. Bez specjalnego kursu nie mamy nawet o czym marzyć – górska rzeka takich niedoświadczonych smętków wybatoży niejednym odwojem (z którego nie będzie odboju) i zrobi z nas niezły przemiał. Nie warto ryzykować, bo głupio byłoby zaliczyć wpadkę na wakacjach i zakończyć je na ślubnym kobiercu ze Świtezianką…

Kajaki – gdzie się spływa najfajniej?

Kajakowy reset

Źródło: Lach Gawuc/REPORTER

Początki zawsze bywają trudne, dlatego najlepiej na naszą pierwszą rzeczną przygodę udać się ze zorganizowaną grupą, pod wodzą przewodnika. Nie musi być to wycieczka zakładowa, wystarczy zorganizowany spływ, na którym poznamy tajniki poprawnego wiosłowania i nie nadszarpniemy pozbawionych techniki ramion oraz domowego budżetu (wydatkiem na kupno kajaka).

Dokąd popłynąć, z którego brzegu rzeki zejść? Mamy tyle możliwości, ile darmowych minut u operatora sieci komórkowej, możemy nawet skorzystać z roamingu i udać się w świat. Ale na początek warto zamoczyć wiosła w domowych pieleszach. Większość kajakarzy na swoją obowiązkową listę wpisuje Krutynię, miss mazurskich rzek, której długowłosy nurt spowija Puszczę Pilską i Mazurski Park Krajobrazowy. Nieufnym radzę sięgnąć po Wańkowicza i upewnić się, czy aby na pewno rzeka nie jest przereklamowana i warta naszego wysiłku.

Samotnikom, alterglobalistom oraz podglądaczom życia godowego ptaków radzę wodować na Biebrzy. Bo na Biebrzy ptak się… da podejrzeć. Zachwycalscy będą mogli pstryknąć unikalne selfie z jeszcze bardziej unikalnymi gatunkami skrzydlatych, których biebrzańska ostoja liczy prawie 270 gatunków. Liczne odnogi i starorzecza pozwolą każdemu wetknąć nos w nie swoje sprawy. Nurt powoli i subtelnie będzie nam mówił do widzenia, dzięki czemu da nam czas na ochłonięcie po tym, co zobaczymy. Minusem czekającej nas sielanki są… komary, dlatego musimy być przygotowani i odpowiednio uzbrojeni w preparaty, które obronią nas przed mimowolnym krwiodawstwem.

Lubicie nucić bluesa, żujecie tytoń, chodzicie w ogrodniczkach i jesteście dalekimi krewnymi Sawyera? To tylko Misissipi! Ponieważ jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę z kajakarstwem, to Misissipi pozostawimy w sferze domysłów i udamy się nad Wisłę. Kajakiem o wdzięcznym imieniu Brzoza wyruszymy na jej środkową część, między Sandomierzem a ujściem Narwi z Bugiem. Wisła jest perełką na naszym kontynencie. Jest chyba ostatnią tak dużą nieuregulowaną rzeką Europy. Jest wolna i punkrockowa, nie chyli czoła przed cywilizacją, dlatego za każdym razem wydaje się inna, kapryśna, nieokiełznana. Warto jej doświadczyć i dać się ponieść jej nurtowi. Poczujecie tam wolność, poczujecie ogień jak na koncercie Siekiery w Jarocinie, a na każdej mierzei odtańczycie pogo, wrzeszcząc radośnie: oi! Poza tym mieszkańcy stolicy dysponujący wolnym czasem tylko w weekendy mają możliwość wypożyczania kajaków i spłynięcia Wisłą na wybranym odcinku między Kazimierzem Dolnym a Płockiem, samotnie lub z przewodnikiem. By nie być zbyt sentymentalnym na pożegnanie, bez zbędnych słów: z Bugiem, wioślarze!!!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Łyżwy – zimowy trening na każdą pogodę

Łyżwy – zimowy trening na każdą pogodę

Rakiety śnieżne - traperska tradycja

Rakiety śnieżne – traperska tradycja

Zimą biegamy, ale na nartach!

Zimą biegamy, ale na nartach!

Snowboard – szus na jednej desce

Snowboard – szus na jednej desce

Czas na narty!

Czas na narty!

Nurkowanie - najlepsze destynacje

Nurkowanie – najlepsze destynacje

Kanioning – najlepsze destynacje

Kanioning – najlepsze destynacje

Surfing – najlepsze destynacje

Surfing – najlepsze destynacje

Rowery górskie – najlepsze destynacje

Rowery górskie – najlepsze destynacje

Wspinaczka – najlepsze destynacje

Wspinaczka – najlepsze destynacje

Street Workout - powrót na trzepak

Street Workout – powrót na trzepak