Przejdź do treści

Komórka – antyzdrowotny gadżet

Komórka – podstępny wynalazek
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Telefon komórkowy to niemłody wynalazek, a jednak wciąż nie daje spać naukowcom. Chociaż wiele rzeczy w życiu ułatwia – dla naszego zdrowia może być tykającą bombą.

Prawdopodobnie to na niego zerkasz najczęściej w ciągu dnia. Prawdopodobnie to jego najczęściej dotykasz. Budzi cię, organizuje twój dzień, a czasem nawet ląduje w twoim łóżku. To nie powieść romantyczna. Mowa o twoim telefonie komórkowym, który może realnie oddziaływać na zdrowie. Niestety negatywnie.

Do tej pory za największe zagrożenie związane z użyciem komórek uważano wpływ wytwarzanego przez nie promieniowania na rozwój zmian nowotworowych. Ten mit jednak został obalony. Trwający 11 lat program badawczy przeprowadzony przez brytyjskich naukowców wykazał, że nie istnieje związek pomiędzy pojawieniem się telefonów komórkowych w naszym codziennym życiu a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. W tej kwestii możemy odetchnąć z ulgą.

Jednak komórki mogą wciąż mieć realny wpływ na stan naszego zdrowia. Możemy na przykład obwiniać je za obniżony przyrost naturalny. Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Exeter, negatywny wpływ promieniowania wytwarzanego przez telefony komórkowe na męską płodność to wcale nie bajka. Komórki redukują bowiem liczbę plemników w nasieniu. Z tego właśnie powodu zwłaszcza przechowywanie komórki w kieszeniach spodni nie jest najlepszym pomysłem.

Pojawienie się telefonów komórkowych w codziennym życiu oddziałuje również na funkcjonowanie naszej psychiki. Wraz z rozwojem technologii psychiatrzy wpisują na listy kolejne jednostki chorobowe. Jedną z nich wkrótce może stać się nomofobia – czyli lęk przed brakiem posiadania działającej komórki. Dr Nicola Luigi Bragazzi z Univeristy of Genoa twierdzi, że coraz więcej osób odczuwa zdecydowanie nadmierne rozdrażnienie, dyskomfort i niepokój, kiedy traci kontakt ze swoim telefonem.

Naukowcy z Guglielmo da Saliceto Hospital zbadali inne zgubne konsekwencje, jakie może nieść za sobą używanie telefonów komórkowych. W przeprowadzonym badaniu odkryli, że rozmowa przez komórkę powoduje nagły skok ciśnienia krwi. U badanych odnotowano wzrost ciśnienia średnio ze 121/77 do 129/82. Można wykluczyć rolę rozmówców – nie były to telefony ani od szefa, ani od teściowej, ale neutralne połączenia wykonywane przez prowadzących badanie. Jak się okazało, na te skoki można się uodpornić. Uczestnicy eksperymentu, którzy deklarowali odbieranie ponad 30 połączeń w ciągu dnia, nie byli aż tak bardzo podatni na zmiany ciśnienia.

Wciąż jednak największym zagrożeniem, jakie powoduje użycie komórek, nie jest ani wysokie ciśnienie, ani niepłodność, ani rak, ale kierowcy, którzy podczas jazdy korzystają z telefonów. Naukowcy z uniwersytetu w Utah wykazali, że spadek sprawności osób, które prowadząc, używają komórek (nawet jedynie poprzez zestaw słuchawkowy!), jest podobny do tego, jaki występuje u kierowców pod wpływem alkoholu. Zaburzenia oceny odległości wzrastają aż o 24 proc., spada także zdolność do sprawnego sterowania prędkością pojazdu. Nie zrezygnujemy z komórek – nie ma szans. Ale jadąc samochodem, naprawdę możemy sobie rozmowy podarować. Odzwonimy później.

Chcesz sprawdzić, czy kontakt z telefonem komórkowym nie wpływa na twoje ciśnienie? Odwiedź Centrum Stworzone dla Zdrowia, gdzie zbadasz wiele parametrów istotnych dla prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu, a także dowiesz się, jak na co dzień dbać o zdrowie. Więcej znajdzecie także na profilu Stworzone dla Zdrowia.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

8 sposobów na podniesienie libido

Ewa Chodakowska

Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi

Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo

Tadeusz Witwicki

Rekonstrukcja piersi. Jak wygląda zabieg oraz jakie są największe obawy? Rozmawiamy z chirurgiem plastycznym

Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll

Leczenie onkologiczne – to nie tylko utrata włosów. Jakie są skutki radioterapii i chemioterapii?

Jesteś w grupie ryzyka? Nie bój się badań!

Iwona Xiężopolska-Krzyżańska: modliłam się zaledwie o pół roku, a dostałam od Boga jeszcze kilka lat

Myślisz, że rak piersi cię nie dotyczy? Zobacz poruszający film, a zmienisz zdanie

HZ kontra mity #3 Połóg

doktor michał lipa przodem

Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?