Przejdź do treści

Mężczyzna – instrukcja obsługi

Mężczyzna – instrukcja obsługi
Ilustracja: Łukasz Poślad | www.behance.net/LukaszPoslad
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amigdalina (witamina B17) - lek na raka czy trucizna?
Amigdalina (witamina B17) – lek na raka czy trucizna?
Medycy w Barcelonie robią chorym na COVID-19 wycieczki na plażę
Na świeżym powietrzu po raz pierwszy od 14 kwietnia. Medycy w Barcelonie robią chorym na COVID-19 wycieczki na plażę
woda różana
Woda różana. Poznaj jej właściwości i zastosowanie. Która jest najlepsza?
Jak dbać o zęby? Nasze największe grzechy związane z higieną jamy ustnej
Jak dbać o zęby? Oto największe grzechy, jakie popełniamy. Wymienia dentysta Tomasz Kupryś
matka z noworodkiem
Ginekolog: podtlenek azotu to jedna z najprostszych form łagodzenia bólu porodowego. Za rzadko się o tym mówi

Mężczyźni oczekują od swoich partnerek bardzo konkretnych działań i postaw. I równie konkretnie to komunikują. Wystarczy patrzeć, słuchać i wyciągać wnioski. A zamiast komplikować sprawę, postawić na dziesięć prostych kroków stworzonych przez Krzysztofa Klajsa, specjalistę od męskiej psychiki. Kto może wiedzieć o mężczyznach więcej niż współautor książki „Mężczyzna od podszewki”?

1. Oczekiwania zależą nie tyle od tego, ile mężczyzna ma lat, lecz raczej od tego, w jakiej sytuacji osobistej się znajduje. Nie wiek biologiczny jest tu ważny. Czas ten jest kolorowy, lecz trudny, gdyż zachodzi w nim wiele kluczowych, fundamentalnych dla całego dalszego życia zmian. Podzielę tę grupę wiekową na trzy podgrupy. Inne są oczekiwania singla, inne osoby żyjącej w stałym związku, a inne mężczyzny będącego ojcem. Wyodrębniam te trzy podgrupy, ponieważ wiążą się z ważnymi aspektami tożsamości; jestem singlem, mężem (partnerem), ojcem. Bycie singlem jest bardziej zależne od samego mężczyzny, zaś zarówno bycie mężem, jak i bycie ojcem jest zależne również od kobiety, w związku z tym oczekiwania wobec partnerki stają się mocniejsze, jest ich więcej.

2. W tym wieku chłopak ma szansę stać się mężczyzną. Co prawda wiele kobiet, bazując na doświadczeniach ze swojego otoczenia, twierdzi, że mężczyźni nigdy nie dorośleją, najwyżej tylko się starzeją, ale są to raczej złośliwości niż potwierdzone naukowymi dowodami prawdy. By stać się mężczyzną, chłopak musi wziąć odpowiedzialność za siebie, swoich bliskich i za to, co robi. Jest to zadanie, jakie odrabia sam w swoim męskim świecie.

3. Jeśli kobieta pomaga swojemu partnerowi stać się mężczyzną, zabiera się do beznadziejnego zadania. Sobie nie pomoże, a chłopakowi zaszkodzi. Sobie nie pomoże, bo postawi się w roli rodzica wobec partnera. Prowadzi to do nieszczęścia najpóźniej przy pierwszym dziecku, bo jednak dziecko bardziej nadaje się do roli dziecka niż mężczyzna. Chłopakowi zaszkodzi, bo w głębi serca nigdy jej tego nie daruje.

4. Singiel oczekuje od kobiety, by nie stała się jego stałą kobietą, więc najważniejsze jest dla niego, by bilans przyjemności i przykrości wypadał korzystnie. Ma być więcej przyjemności. Poczucie wolności jest istotną wartością. Singiel oczekuje, by kobieta te wartości szanowała. Oczekuje także, by szanowała jego (męskie) przyjaźnie. Te dwa ostatnie oczekiwania są ważne także dla mężczyzn będących stałymi partnerami czy ojcami. Przyjaciele dają poczucie wsparcia, a świadomość, że można na kogoś (w biedzie) liczyć, jest ważna przez całe życie.

5. W tym okresie wiekowym małżeństwo (stały związek) jest niezwykle ważne dla tych, którzy się na nie zdecydują. Badania wskazują, że nigdy później (po 35. roku życia) udane małżeństwo nie będzie już tak ważnym czynnikiem szczęśliwego życia. Mężczyzna w roli męża oczekuje, że partnerka zadba o związek, tak by miał poczucie trwałej miłości. Wiąże się to również z bezpieczeństwem i zaufaniem w relacji. Udany związek oznacza jasne określenie obszarów wspólnych i obszarów osobnych. Mężczyzna oczekuje akceptacji swojej niezależności i odrębności. Oczekuje także, że partnerka będzie go mobilizowała do zawodowego działania, rozwoju czy edukacji.

Mężczyzna – instrukcja obsługi

Ilustracja: Łukasz Poślad | www.behance.net/LukaszPoslad

6. Dziecko jest znaczącym obciążeniem stresowym. Mężczyzna oczekuje, że jego partnerka zajmie się dzieckiem (coraz częściej sam też się dzieckiem zajmuje). Znaczna część mężczyzn potrzebuje czasu, by poczuć, że dziecko jest ich – w tym sensie, że to ogromnie wiele zmienia w ich życiu. Wynika to z tego, że mężczyzna w przeciwieństwie do kobiety nie był w ciąży i w kwestii poczucia, że został rodzicem, jest o kilka miesięcy do tyłu. Oczekuje więc, że kobieta da mu nieco czasu na zorientowanie się, że jest ojcem.

Większość mężczyzn oczekuje, by partnerka była taką matką dla dziecka, jaką dla mężczyzny była jego matka. Pozostali – by była jej przeciwieństwem. Pierwsze dziecko czyni z pary trójkąt, co jest figurą niestabilną i dla mężczyzny niewygodną. Mężczyzna oczekuje, że kobieta zauważy, iż ojciec dziecka nie przestał być mężczyzną, mimo że został ojcem.

7. Wiele oczekiwań mężczyzn w stosunku do swoich partnerek może się wzajemnie wykluczać. Nie ma w tym nic dziwnego.

8. Każdy mężczyzna oczekuje akceptacji. Większość oczekuje podziwu, przynajmniej raz na pewien czas lub w wybranych przez siebie dziedzinach.

9. Mężczyźnie łatwiej określić, czego oczekuje od partnerki, niż od siebie, co wcale nie znaczy, że łatwo mu będzie o tym komukolwiek opowiedzieć. Trudność w mówieniu nie wynika ze złej woli, raczej z mniejszego zasobu słów, zwłaszcza takich, które opisują stany emocjonalne. Mężczyzna zazwyczaj takich słów nie używa, a czasem nawet mało ich zna (choć o nich słyszał), tak jak kobieta raczej nie zna słów opisujących konstrukcję czy działanie samochodu. Każdemu mężczyźnie dobrze zrobi zastanowienie się nad tym, czego oczekuje od siebie w roli partnera i ojca. Warto, by taki wysiłek podjął, gdyż poprawi to zarówno relację z partnerką, jak i własne samopoczucie. Nie musi o tym nikomu mówić, wystarczy, że sobie pomyśli.

10. Kobieta zaś, nawet znając oczekiwania swojego mężczyzny, powinna się zastanowić, czy powinna je wszystkie spełniać. Przynajmniej niektóre spełniać powinna, gdyż każdy mężczyzna ma swój próg wrażliwości na frustrację i nie zniesie jej znacząco więcej niż jego własny ojciec czy jego dziadkowie. Może to być istotną wskazówką dla kobiety, która chce regulować trwałość czy jakość swojej relacji z mężczyzną.

Krzysztof Klajs – psycholog i psychoterapeuta. Prowadził zajęcia szkoleniowe z zakresu hipnozy i terapii ericksonowskiej w Austrii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, w RPA, Meksyku, Hiszpanii i na Litwie. Jest dyrektorem Polskiego Instytutu Ericksonowskiego w Łodzi. W 2008 r. ukazała się jego książka „Mężczyzna od podszewki” napisana we współpracy z Ireną Stanisławską.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta siedzi przed namalowanym obrazem i na niego patrzy

Perfekcjonizm. Czy da się go przezwyciężyć? Wyjaśnia psycholożka

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Wytrenuj w sobie kompetencję emocjonalną. Bardzo pomaga w życiu!

Wiesz, co lubi twój mózg? Dowiedz się, co mu służy a co szkodzi

Wiesz, co lubi twój mózg? Dowiedz się, co mu służy a co szkodzi

Psychoterapia / gettyimages

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

„Nie wiem” - i dobrze mi z tym

„Nie wiem i dobrze mi z tym”! Dlaczego czasem takie podejście ma sens?

Bierna agresja / rawpixel

Psycholożka Anna Cyklińska o biernej agresji: „ona gości w naszych życiach tak często, że już nie zwracamy na nią uwagi”

Znajdź przestrzeń między myślami

Znajdź przestrzeń między myślami. Opłaci ci się to!

Kłamczuchy na FB

Kłamczuchy na FB. Czym grozi naginanie prawdy w mediach społecznościowych?

Dwie minuty do szczęścia - czyli jak to na co patrzysz, może poprawić ci nastrój

Dwie minuty do szczęścia – czyli jak to na co patrzysz, może poprawić ci nastrój

Elastyczni są szczęśliwsi. Filozofia "kontroli" nie zawsze się opłaca

Elastyczni są szczęśliwsi. Filozofia „kontroli” nie zawsze się opłaca

Żałoba w pandemii / pexels

Żałoba nie dotyczy tylko śmierci kogoś bliskiego. Masz do niej pełne prawo, jeśli twoje wesele czy matura zostały przełożone

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Intuicjoniści - czym różnią się od innych i dlaczego często są postrzegani jako dziwacy?

Intuicjoniści – czym różnią się od innych i dlaczego często są postrzegani jako dziwacy?

Fikcja na emocje? Aktywuj się w domu z książką w ręce

Fikcja na emocje? Aktywuj się w domu z książką w ręce

Zazdrość to stan umysłu

Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Schizoidalne zaburzenie osobowości / freepik

Nie dla wszystkich kwarantanna jest ciężkim doświadczeniem. Istnieje grupa ludzi, dla których brak związków międzyludzkich jest czymś typowym

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Kobieta

Spójrz krytycznie na krytykę. Dlaczego warto i jak to zrobić?

Czy mówienie do siebie jest zdrowe? Odpowiada psychiatra dr Sławomir Murawiec

nastolatka ukryta za różowym balonem

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Trądzik neuropatyczny / istock

Rozdrapujesz skórę z powodu stresu? To może być objaw trądziku neuropatycznego

Kobieta trzyma przed sobą czerwoną folię

Rozpracuj negatywne emocje i wykorzystaj je. Przydadzą ci się w życiu!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?