Przejdź do treści

Mężczyzna – instrukcja obsługi

Mężczyzna – instrukcja obsługi
Ilustracja: Łukasz Poślad | www.behance.net/LukaszPoslad
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta patrzy na słońce. Ma zamknięte oczy i ręce na głowie
Witamina D – czy i kiedy można ją przedawkować? Jaka jej ilość jest bezpieczna? Tłumaczy farmaceutka
Schizofrenia / istockphoto
Schizofrenia – jak chorują kobiety?
Patenty babci na bycie zero waste
7 sposobów naszych babć na bycie zero waste
Co jeść na śniadanie? / istock
7 rzeczy, których nie powinniśmy jeść na śniadanie
test ciążowy
„Okresu brak a wynik testu negatywny”. Ginekolog wyjaśnia, kiedy najlepiej wykonać test ciążowy

Mężczyźni oczekują od swoich partnerek bardzo konkretnych działań i postaw. I równie konkretnie to komunikują. Wystarczy patrzeć, słuchać i wyciągać wnioski. A zamiast komplikować sprawę, postawić na dziesięć prostych kroków stworzonych przez Krzysztofa Klajsa, specjalistę od męskiej psychiki. Kto może wiedzieć o mężczyznach więcej niż współautor książki „Mężczyzna od podszewki”?

1. Oczekiwania zależą nie tyle od tego, ile mężczyzna ma lat, lecz raczej od tego, w jakiej sytuacji osobistej się znajduje. Nie wiek biologiczny jest tu ważny. Czas ten jest kolorowy, lecz trudny, gdyż zachodzi w nim wiele kluczowych, fundamentalnych dla całego dalszego życia zmian. Podzielę tę grupę wiekową na trzy podgrupy. Inne są oczekiwania singla, inne osoby żyjącej w stałym związku, a inne mężczyzny będącego ojcem. Wyodrębniam te trzy podgrupy, ponieważ wiążą się z ważnymi aspektami tożsamości; jestem singlem, mężem (partnerem), ojcem. Bycie singlem jest bardziej zależne od samego mężczyzny, zaś zarówno bycie mężem, jak i bycie ojcem jest zależne również od kobiety, w związku z tym oczekiwania wobec partnerki stają się mocniejsze, jest ich więcej.

2. W tym wieku chłopak ma szansę stać się mężczyzną. Co prawda wiele kobiet, bazując na doświadczeniach ze swojego otoczenia, twierdzi, że mężczyźni nigdy nie dorośleją, najwyżej tylko się starzeją, ale są to raczej złośliwości niż potwierdzone naukowymi dowodami prawdy. By stać się mężczyzną, chłopak musi wziąć odpowiedzialność za siebie, swoich bliskich i za to, co robi. Jest to zadanie, jakie odrabia sam w swoim męskim świecie.

3. Jeśli kobieta pomaga swojemu partnerowi stać się mężczyzną, zabiera się do beznadziejnego zadania. Sobie nie pomoże, a chłopakowi zaszkodzi. Sobie nie pomoże, bo postawi się w roli rodzica wobec partnera. Prowadzi to do nieszczęścia najpóźniej przy pierwszym dziecku, bo jednak dziecko bardziej nadaje się do roli dziecka niż mężczyzna. Chłopakowi zaszkodzi, bo w głębi serca nigdy jej tego nie daruje.

4. Singiel oczekuje od kobiety, by nie stała się jego stałą kobietą, więc najważniejsze jest dla niego, by bilans przyjemności i przykrości wypadał korzystnie. Ma być więcej przyjemności. Poczucie wolności jest istotną wartością. Singiel oczekuje, by kobieta te wartości szanowała. Oczekuje także, by szanowała jego (męskie) przyjaźnie. Te dwa ostatnie oczekiwania są ważne także dla mężczyzn będących stałymi partnerami czy ojcami. Przyjaciele dają poczucie wsparcia, a świadomość, że można na kogoś (w biedzie) liczyć, jest ważna przez całe życie.

5. W tym okresie wiekowym małżeństwo (stały związek) jest niezwykle ważne dla tych, którzy się na nie zdecydują. Badania wskazują, że nigdy później (po 35. roku życia) udane małżeństwo nie będzie już tak ważnym czynnikiem szczęśliwego życia. Mężczyzna w roli męża oczekuje, że partnerka zadba o związek, tak by miał poczucie trwałej miłości. Wiąże się to również z bezpieczeństwem i zaufaniem w relacji. Udany związek oznacza jasne określenie obszarów wspólnych i obszarów osobnych. Mężczyzna oczekuje akceptacji swojej niezależności i odrębności. Oczekuje także, że partnerka będzie go mobilizowała do zawodowego działania, rozwoju czy edukacji.

Mężczyzna – instrukcja obsługi

Ilustracja: Łukasz Poślad | www.behance.net/LukaszPoslad

6. Dziecko jest znaczącym obciążeniem stresowym. Mężczyzna oczekuje, że jego partnerka zajmie się dzieckiem (coraz częściej sam też się dzieckiem zajmuje). Znaczna część mężczyzn potrzebuje czasu, by poczuć, że dziecko jest ich – w tym sensie, że to ogromnie wiele zmienia w ich życiu. Wynika to z tego, że mężczyzna w przeciwieństwie do kobiety nie był w ciąży i w kwestii poczucia, że został rodzicem, jest o kilka miesięcy do tyłu. Oczekuje więc, że kobieta da mu nieco czasu na zorientowanie się, że jest ojcem.

Większość mężczyzn oczekuje, by partnerka była taką matką dla dziecka, jaką dla mężczyzny była jego matka. Pozostali – by była jej przeciwieństwem. Pierwsze dziecko czyni z pary trójkąt, co jest figurą niestabilną i dla mężczyzny niewygodną. Mężczyzna oczekuje, że kobieta zauważy, iż ojciec dziecka nie przestał być mężczyzną, mimo że został ojcem.

7. Wiele oczekiwań mężczyzn w stosunku do swoich partnerek może się wzajemnie wykluczać. Nie ma w tym nic dziwnego.

8. Każdy mężczyzna oczekuje akceptacji. Większość oczekuje podziwu, przynajmniej raz na pewien czas lub w wybranych przez siebie dziedzinach.

9. Mężczyźnie łatwiej określić, czego oczekuje od partnerki, niż od siebie, co wcale nie znaczy, że łatwo mu będzie o tym komukolwiek opowiedzieć. Trudność w mówieniu nie wynika ze złej woli, raczej z mniejszego zasobu słów, zwłaszcza takich, które opisują stany emocjonalne. Mężczyzna zazwyczaj takich słów nie używa, a czasem nawet mało ich zna (choć o nich słyszał), tak jak kobieta raczej nie zna słów opisujących konstrukcję czy działanie samochodu. Każdemu mężczyźnie dobrze zrobi zastanowienie się nad tym, czego oczekuje od siebie w roli partnera i ojca. Warto, by taki wysiłek podjął, gdyż poprawi to zarówno relację z partnerką, jak i własne samopoczucie. Nie musi o tym nikomu mówić, wystarczy, że sobie pomyśli.

10. Kobieta zaś, nawet znając oczekiwania swojego mężczyzny, powinna się zastanowić, czy powinna je wszystkie spełniać. Przynajmniej niektóre spełniać powinna, gdyż każdy mężczyzna ma swój próg wrażliwości na frustrację i nie zniesie jej znacząco więcej niż jego własny ojciec czy jego dziadkowie. Może to być istotną wskazówką dla kobiety, która chce regulować trwałość czy jakość swojej relacji z mężczyzną.

Krzysztof Klajs – psycholog i psychoterapeuta. Prowadził zajęcia szkoleniowe z zakresu hipnozy i terapii ericksonowskiej w Austrii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, w RPA, Meksyku, Hiszpanii i na Litwie. Jest dyrektorem Polskiego Instytutu Ericksonowskiego w Łodzi. W 2008 r. ukazała się jego książka „Mężczyzna od podszewki” napisana we współpracy z Ireną Stanisławską.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

mobbing

Mobbing w miejscu pracy? Reaguj natychmiast! Co warto wiedzieć?

ucząca się dziewczyna

7 niezawodnych patentów, by zawalić sesję

dłonie

Toksyczny związek zabija powoli

Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

wigilia

W tym roku Wigilia u… ciebie! Jak przetrwać pierwsze samodzielnie organizowane święta?

„Troska o siebie to nie ucieczka do SPA od czasu do czasu. To trudne budowanie rzeczywistości, od której nie chcesz uciekać”. Poruszający wpis Nepenthe

ludzie w maskach

Masz problem z byciem sobą? Psycholodzy tłumaczą dlaczego, sama sobie szkodzisz

7 kroków by pokonać atak paniki

7 kroków by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

zegar

5 porad, dzięki którym będziesz zarządzać swoim czasem jak mistrz

efekt halo

Na czym polega efekt halo w psychologii?

Jak sobie radzić z toksycznym szefem

Katarzyna Miller o toksycznym szefie: zostawi nas w złym stanie, żebyśmy się potem musieli pozbierać łyżeczką do kupy

męska depresja

Męska depresja. Inna niż kobieca?

Głusi bardzo często są odbierani jako nadmiernie ekspresyjni, a wręcz agresywni

„Głusi bardzo często są odbierani jako nadmiernie ekspresyjni, a wręcz agresywni” – mówi Anna Gronowska-Karolkiewicz, pierwsza w Polsce niesłysząca psycholożka

rozmyślająca kobieta

Jak przygotować się do zmiany? Poznaj 5 najważniejszych kroków!

Neurotyzm — czym jest ten typ osobowości?

Neurotyzm – czym jest ten typ osobowości?

młoda kobieta

Oreksyna – tajemniczy hormon

kobieta robiąca selfie, oświetlona na żółto

Jak rozpoznać narcyza? Sprawdź, co mówią psychologowie

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Czujesz, że dopada cię jesienna chandra? Poznaj proste triki na poprawienie nastroju

Jeszcze chandra czy już depresja?

Piątek 13-ego przysparza ci zmartwień? Nie przejmuj się tym, na co nie masz wpływu!

Smoczek – czy twoje dziecko na pewno go potrzebuje? Pyta psycholożka

Ołowiany pocałunek, czyli szminka z dodatkami

Zwalcz negatywne przekonania!

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kleszcze

Borelioza: objawy po wielu latach. Jak można wykryć chorobę?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

8 sposobów na podniesienie libido

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia