Przejdź do treści

Mężczyzna – instrukcja obsługi

Mężczyzna – instrukcja obsługi
Ilustracja: Łukasz Poślad | www.behance.net/LukaszPoslad
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Mężczyźni oczekują od swoich partnerek bardzo konkretnych działań i postaw. I równie konkretnie to komunikują. Wystarczy patrzeć, słuchać i wyciągać wnioski. A zamiast komplikować sprawę, postawić na dziesięć prostych kroków stworzonych przez Krzysztofa Klajsa, specjalistę od męskiej psychiki. Kto może wiedzieć o mężczyznach więcej niż współautor książki „Mężczyzna od podszewki”?

1. Oczekiwania zależą nie tyle od tego, ile mężczyzna ma lat, lecz raczej od tego, w jakiej sytuacji osobistej się znajduje. Nie wiek biologiczny jest tu ważny. Czas ten jest kolorowy, lecz trudny, gdyż zachodzi w nim wiele kluczowych, fundamentalnych dla całego dalszego życia zmian. Podzielę tę grupę wiekową na trzy podgrupy. Inne są oczekiwania singla, inne osoby żyjącej w stałym związku, a inne mężczyzny będącego ojcem. Wyodrębniam te trzy podgrupy, ponieważ wiążą się z ważnymi aspektami tożsamości; jestem singlem, mężem (partnerem), ojcem. Bycie singlem jest bardziej zależne od samego mężczyzny, zaś zarówno bycie mężem, jak i bycie ojcem jest zależne również od kobiety, w związku z tym oczekiwania wobec partnerki stają się mocniejsze, jest ich więcej.

2. W tym wieku chłopak ma szansę stać się mężczyzną. Co prawda wiele kobiet, bazując na doświadczeniach ze swojego otoczenia, twierdzi, że mężczyźni nigdy nie dorośleją, najwyżej tylko się starzeją, ale są to raczej złośliwości niż potwierdzone naukowymi dowodami prawdy. By stać się mężczyzną, chłopak musi wziąć odpowiedzialność za siebie, swoich bliskich i za to, co robi. Jest to zadanie, jakie odrabia sam w swoim męskim świecie.

3. Jeśli kobieta pomaga swojemu partnerowi stać się mężczyzną, zabiera się do beznadziejnego zadania. Sobie nie pomoże, a chłopakowi zaszkodzi. Sobie nie pomoże, bo postawi się w roli rodzica wobec partnera. Prowadzi to do nieszczęścia najpóźniej przy pierwszym dziecku, bo jednak dziecko bardziej nadaje się do roli dziecka niż mężczyzna. Chłopakowi zaszkodzi, bo w głębi serca nigdy jej tego nie daruje.

4. Singiel oczekuje od kobiety, by nie stała się jego stałą kobietą, więc najważniejsze jest dla niego, by bilans przyjemności i przykrości wypadał korzystnie. Ma być więcej przyjemności. Poczucie wolności jest istotną wartością. Singiel oczekuje, by kobieta te wartości szanowała. Oczekuje także, by szanowała jego (męskie) przyjaźnie. Te dwa ostatnie oczekiwania są ważne także dla mężczyzn będących stałymi partnerami czy ojcami. Przyjaciele dają poczucie wsparcia, a świadomość, że można na kogoś (w biedzie) liczyć, jest ważna przez całe życie.

5. W tym okresie wiekowym małżeństwo (stały związek) jest niezwykle ważne dla tych, którzy się na nie zdecydują. Badania wskazują, że nigdy później (po 35. roku życia) udane małżeństwo nie będzie już tak ważnym czynnikiem szczęśliwego życia. Mężczyzna w roli męża oczekuje, że partnerka zadba o związek, tak by miał poczucie trwałej miłości. Wiąże się to również z bezpieczeństwem i zaufaniem w relacji. Udany związek oznacza jasne określenie obszarów wspólnych i obszarów osobnych. Mężczyzna oczekuje akceptacji swojej niezależności i odrębności. Oczekuje także, że partnerka będzie go mobilizowała do zawodowego działania, rozwoju czy edukacji.

Mężczyzna – instrukcja obsługi

Ilustracja: Łukasz Poślad | www.behance.net/LukaszPoslad

6. Dziecko jest znaczącym obciążeniem stresowym. Mężczyzna oczekuje, że jego partnerka zajmie się dzieckiem (coraz częściej sam też się dzieckiem zajmuje). Znaczna część mężczyzn potrzebuje czasu, by poczuć, że dziecko jest ich – w tym sensie, że to ogromnie wiele zmienia w ich życiu. Wynika to z tego, że mężczyzna w przeciwieństwie do kobiety nie był w ciąży i w kwestii poczucia, że został rodzicem, jest o kilka miesięcy do tyłu. Oczekuje więc, że kobieta da mu nieco czasu na zorientowanie się, że jest ojcem.

Większość mężczyzn oczekuje, by partnerka była taką matką dla dziecka, jaką dla mężczyzny była jego matka. Pozostali – by była jej przeciwieństwem. Pierwsze dziecko czyni z pary trójkąt, co jest figurą niestabilną i dla mężczyzny niewygodną. Mężczyzna oczekuje, że kobieta zauważy, iż ojciec dziecka nie przestał być mężczyzną, mimo że został ojcem.

7. Wiele oczekiwań mężczyzn w stosunku do swoich partnerek może się wzajemnie wykluczać. Nie ma w tym nic dziwnego.

8. Każdy mężczyzna oczekuje akceptacji. Większość oczekuje podziwu, przynajmniej raz na pewien czas lub w wybranych przez siebie dziedzinach.

9. Mężczyźnie łatwiej określić, czego oczekuje od partnerki, niż od siebie, co wcale nie znaczy, że łatwo mu będzie o tym komukolwiek opowiedzieć. Trudność w mówieniu nie wynika ze złej woli, raczej z mniejszego zasobu słów, zwłaszcza takich, które opisują stany emocjonalne. Mężczyzna zazwyczaj takich słów nie używa, a czasem nawet mało ich zna (choć o nich słyszał), tak jak kobieta raczej nie zna słów opisujących konstrukcję czy działanie samochodu. Każdemu mężczyźnie dobrze zrobi zastanowienie się nad tym, czego oczekuje od siebie w roli partnera i ojca. Warto, by taki wysiłek podjął, gdyż poprawi to zarówno relację z partnerką, jak i własne samopoczucie. Nie musi o tym nikomu mówić, wystarczy, że sobie pomyśli.

10. Kobieta zaś, nawet znając oczekiwania swojego mężczyzny, powinna się zastanowić, czy powinna je wszystkie spełniać. Przynajmniej niektóre spełniać powinna, gdyż każdy mężczyzna ma swój próg wrażliwości na frustrację i nie zniesie jej znacząco więcej niż jego własny ojciec czy jego dziadkowie. Może to być istotną wskazówką dla kobiety, która chce regulować trwałość czy jakość swojej relacji z mężczyzną.

Krzysztof Klajs – psycholog i psychoterapeuta. Prowadził zajęcia szkoleniowe z zakresu hipnozy i terapii ericksonowskiej w Austrii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, w RPA, Meksyku, Hiszpanii i na Litwie. Jest dyrektorem Polskiego Instytutu Ericksonowskiego w Łodzi. W 2008 r. ukazała się jego książka „Mężczyzna od podszewki” napisana we współpracy z Ireną Stanisławską.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Męźczyzna przy porodzie

Co czuje ojciec w trakcie porodu? Zobacz galerię pełną emocji

Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG

Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?

Czy to wciąż połóg?

Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety

Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia

Seks po ciąży

Seks po ciąży. „Jak zaczęliśmy współżyć, trochę to wyglądało jakbym była znowu dziewicą, bo lęki przed bólem miałam”

ćwiczenia z resuscytacji noworodka

Bezpieczny Poród. W Warszawie otwarto Centrum Symulacji Położniczych

Kobieta w szpitaliu trzyma noworodka w becie i patrzy się na niego

Kobieta z usuniętą trzustką urodziła zdrowe dziecko

Dziecko jedzące czekoladę

Jak świadomie zmienić nawyki żywieniowe dziecka? Psycholog wyjaśnia

Jak odmówić dziecku prezentu? Wyjaśnia psycholożka Sylwia Skonieczna

Dwójka dzieci siedząca na kanapie w kaskach korekcyjnych

Kaski korekcyjne dla dzieci. Pediatra zapewnia o bezpieczeństwie i skuteczności

Dzieci ćwiczące na zajęciach

Dzieci w Polsce są coraz mniej sprawne fizycznie

„Przy synu ćwiczę mięsień miłości bezwarunkowej”