Przejdź do treści

Mężczyzna – instrukcja obsługi

Mężczyzna – instrukcja obsługi
Ilustracja: Łukasz Poślad | www.behance.net/LukaszPoslad
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie
Nike
Kończy się świat, w którym nie podejmujemy trudnych tematów. Nowa kampania Nike walczy z depresją i próbami samobójczymi

Mężczyźni oczekują od swoich partnerek bardzo konkretnych działań i postaw. I równie konkretnie to komunikują. Wystarczy patrzeć, słuchać i wyciągać wnioski. A zamiast komplikować sprawę, postawić na dziesięć prostych kroków stworzonych przez Krzysztofa Klajsa, specjalistę od męskiej psychiki. Kto może wiedzieć o mężczyznach więcej niż współautor książki „Mężczyzna od podszewki”?

1. Oczekiwania zależą nie tyle od tego, ile mężczyzna ma lat, lecz raczej od tego, w jakiej sytuacji osobistej się znajduje. Nie wiek biologiczny jest tu ważny. Czas ten jest kolorowy, lecz trudny, gdyż zachodzi w nim wiele kluczowych, fundamentalnych dla całego dalszego życia zmian. Podzielę tę grupę wiekową na trzy podgrupy. Inne są oczekiwania singla, inne osoby żyjącej w stałym związku, a inne mężczyzny będącego ojcem. Wyodrębniam te trzy podgrupy, ponieważ wiążą się z ważnymi aspektami tożsamości; jestem singlem, mężem (partnerem), ojcem. Bycie singlem jest bardziej zależne od samego mężczyzny, zaś zarówno bycie mężem, jak i bycie ojcem jest zależne również od kobiety, w związku z tym oczekiwania wobec partnerki stają się mocniejsze, jest ich więcej.

2. W tym wieku chłopak ma szansę stać się mężczyzną. Co prawda wiele kobiet, bazując na doświadczeniach ze swojego otoczenia, twierdzi, że mężczyźni nigdy nie dorośleją, najwyżej tylko się starzeją, ale są to raczej złośliwości niż potwierdzone naukowymi dowodami prawdy. By stać się mężczyzną, chłopak musi wziąć odpowiedzialność za siebie, swoich bliskich i za to, co robi. Jest to zadanie, jakie odrabia sam w swoim męskim świecie.

3. Jeśli kobieta pomaga swojemu partnerowi stać się mężczyzną, zabiera się do beznadziejnego zadania. Sobie nie pomoże, a chłopakowi zaszkodzi. Sobie nie pomoże, bo postawi się w roli rodzica wobec partnera. Prowadzi to do nieszczęścia najpóźniej przy pierwszym dziecku, bo jednak dziecko bardziej nadaje się do roli dziecka niż mężczyzna. Chłopakowi zaszkodzi, bo w głębi serca nigdy jej tego nie daruje.

4. Singiel oczekuje od kobiety, by nie stała się jego stałą kobietą, więc najważniejsze jest dla niego, by bilans przyjemności i przykrości wypadał korzystnie. Ma być więcej przyjemności. Poczucie wolności jest istotną wartością. Singiel oczekuje, by kobieta te wartości szanowała. Oczekuje także, by szanowała jego (męskie) przyjaźnie. Te dwa ostatnie oczekiwania są ważne także dla mężczyzn będących stałymi partnerami czy ojcami. Przyjaciele dają poczucie wsparcia, a świadomość, że można na kogoś (w biedzie) liczyć, jest ważna przez całe życie.

5. W tym okresie wiekowym małżeństwo (stały związek) jest niezwykle ważne dla tych, którzy się na nie zdecydują. Badania wskazują, że nigdy później (po 35. roku życia) udane małżeństwo nie będzie już tak ważnym czynnikiem szczęśliwego życia. Mężczyzna w roli męża oczekuje, że partnerka zadba o związek, tak by miał poczucie trwałej miłości. Wiąże się to również z bezpieczeństwem i zaufaniem w relacji. Udany związek oznacza jasne określenie obszarów wspólnych i obszarów osobnych. Mężczyzna oczekuje akceptacji swojej niezależności i odrębności. Oczekuje także, że partnerka będzie go mobilizowała do zawodowego działania, rozwoju czy edukacji.

Mężczyzna – instrukcja obsługi

Ilustracja: Łukasz Poślad | www.behance.net/LukaszPoslad

6. Dziecko jest znaczącym obciążeniem stresowym. Mężczyzna oczekuje, że jego partnerka zajmie się dzieckiem (coraz częściej sam też się dzieckiem zajmuje). Znaczna część mężczyzn potrzebuje czasu, by poczuć, że dziecko jest ich – w tym sensie, że to ogromnie wiele zmienia w ich życiu. Wynika to z tego, że mężczyzna w przeciwieństwie do kobiety nie był w ciąży i w kwestii poczucia, że został rodzicem, jest o kilka miesięcy do tyłu. Oczekuje więc, że kobieta da mu nieco czasu na zorientowanie się, że jest ojcem.

Większość mężczyzn oczekuje, by partnerka była taką matką dla dziecka, jaką dla mężczyzny była jego matka. Pozostali – by była jej przeciwieństwem. Pierwsze dziecko czyni z pary trójkąt, co jest figurą niestabilną i dla mężczyzny niewygodną. Mężczyzna oczekuje, że kobieta zauważy, iż ojciec dziecka nie przestał być mężczyzną, mimo że został ojcem.

7. Wiele oczekiwań mężczyzn w stosunku do swoich partnerek może się wzajemnie wykluczać. Nie ma w tym nic dziwnego.

8. Każdy mężczyzna oczekuje akceptacji. Większość oczekuje podziwu, przynajmniej raz na pewien czas lub w wybranych przez siebie dziedzinach.

9. Mężczyźnie łatwiej określić, czego oczekuje od partnerki, niż od siebie, co wcale nie znaczy, że łatwo mu będzie o tym komukolwiek opowiedzieć. Trudność w mówieniu nie wynika ze złej woli, raczej z mniejszego zasobu słów, zwłaszcza takich, które opisują stany emocjonalne. Mężczyzna zazwyczaj takich słów nie używa, a czasem nawet mało ich zna (choć o nich słyszał), tak jak kobieta raczej nie zna słów opisujących konstrukcję czy działanie samochodu. Każdemu mężczyźnie dobrze zrobi zastanowienie się nad tym, czego oczekuje od siebie w roli partnera i ojca. Warto, by taki wysiłek podjął, gdyż poprawi to zarówno relację z partnerką, jak i własne samopoczucie. Nie musi o tym nikomu mówić, wystarczy, że sobie pomyśli.

10. Kobieta zaś, nawet znając oczekiwania swojego mężczyzny, powinna się zastanowić, czy powinna je wszystkie spełniać. Przynajmniej niektóre spełniać powinna, gdyż każdy mężczyzna ma swój próg wrażliwości na frustrację i nie zniesie jej znacząco więcej niż jego własny ojciec czy jego dziadkowie. Może to być istotną wskazówką dla kobiety, która chce regulować trwałość czy jakość swojej relacji z mężczyzną.

Krzysztof Klajs – psycholog i psychoterapeuta. Prowadził zajęcia szkoleniowe z zakresu hipnozy i terapii ericksonowskiej w Austrii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, w RPA, Meksyku, Hiszpanii i na Litwie. Jest dyrektorem Polskiego Instytutu Ericksonowskiego w Łodzi. W 2008 r. ukazała się jego książka „Mężczyzna od podszewki” napisana we współpracy z Ireną Stanisławską.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

istockphoto.com

Jak polubić swoją pracę?

Nie uciekaj od smutku

Z każdym rokiem starsi. Jak pokonać lęk przed upływem czasu?

dziewczyna samolot

Panicznie boisz się latać? Ten tekst pomoże ci przezwyciężyć wszelkie lęki związane z podróżowaniem samolotem

Déjà vu, czyli „czkawka mózgu”

Zazdrość nie musi być niczym złym, przekuj ją we własne powodzenie

Jak się nauczyć skutecznie odpoczywać? Co radzi psycholog?

uśmiechnięta para

„To pokazuje naszą dojrzałość, odpowiedzialność i świadomość siebie” Psycholog podpowiada, jak przyznawać się do błędów

dwie dziewczyny rozmawiają

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Zerwij z „Czy zasługuję?” i ciesz się życiem. Jesteś tego warta!

Unikaj psychologicznej pułapki 90:10 a twój dzień będzie lepszy

nuda

Kiepska pogoda pokrzyżowała twoje plany urlopowe? Zobacz, jak nudzić się w kreatywny sposób

5 razy TAK dla wakacji solo

Zastanawiasz się, czy wakacje solo to oby na pewno dobry pomysł? Poznaj 5 korzyści płynących z takiego urlopu

kobieta z laptopem

„Język przemocy jest stosowany przez jednostki pragnące poklasku, władzy, podziwu”. Psycholożka o mowie nienawiści w internecie

Warsztaty milczenia. Kasia Bem tłumaczy, jak działa potęga ciszy

Odebrali milion dwieście tysięcy połączeń. Wielu młodych ludzi uratowali przed samobójstwem. Teraz sami liczą na pomoc

„Pary homoseksualne są rodzicami bardzo odpowiedzialnymi. Ich miłość jest taka sama jak heteroseksualnych rodziców. Ale mają więcej niepokoju” – mówi psychoterapeutka Agnieszka Gudzowaty

pomaganie

Pomaganie jest zdrowe!

kobiety plotkują

Użalasz się nad sobą? Robisz sobie krzywdę…

Toksyczne związki

„Jeśli masz swoje przekonania, inne poglądy, to ta inność przez osobę toksyczną będzie odbierana jako zdrada”. Toksyczne związki okiem psychoterapeuty

dziewczyna zwiedza Włochy

Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje

para rozmawia ze sobą

Rozstanie z klasą, kulturalne odejście z pracy. Eksperci podpowiadają, jak zamykać sprawy

Stoicyzm dziś, czyli jak być szczęśliwą

Niedotykalscy. Dlaczego niektórzy ludzie nie chcą się przytulać?