Przejdź do treści

Muza na chorobę

Muza na chorobę
Zdjęcie: archiwum własne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Z muzyką jest jak z polityką – każdy uważa, że się zna, i chętnie zabiera w tej sprawie głos. Jakieś racje za tym oczywiście stoją, bo polityka prędzej czy później dopadnie każdego, więc wolno, a nawet należy mieć jakieś zdanie, choćby kretyńskie, niedorzeczne, przesiąknięte kompleksami lub jadem czy nienawiścią. Bywa nawet, że polityczne emocje pchają nas na ulice i do przemocy. Na szczęście ostatnio rzadko.

W moim pokoleniu muzyka działała podobnie. Przede wszystkim była kodem: powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś. W dodatku wywoływała kibolskie emocje. Za znaczek, włosy czy szachowniczkę wymalowaną na spodniach można było zdrowo oberwać od innych melomanów na ulicy. Teraz już na szczęście zdarza się to rzadko.

Analogii polityczno-muzycznych można zresztą znaleźć więcej. Otóż w naszym polskim grajdole zwykło się wieszać psy i koty, narzekać zarówno na poziom debaty publicznej, jak i na wartość artystyczną rodzimej muzyki rozrywkowej. Ale ja popłynę pod prąd, stawiając inną tezę: polska muzyka alternatywna ma się dobrze!

Dowody?

Nasze dziewczyny. Cóż, chłopcom jak dotąd idzie gorzej. Na pewno znacie dobrze Nosowską, Peszek, Julię Marcell czy Novikę. Już za momencik ukażą się ich kolejne krążki i zapowiadają się kozacko.

W oczekiwaniu posłuchajcie debiutanckiej płyty Meli Koteluk „Spadochron”. Po prostu nie mogę wyłączyć. Jedenaście z dwunastu kompozycji jest w języku polskim. Młoda i piękna artystka napisała teksty o frazach i szlagwortach, których nie powstydziłby się żaden przyzwoity songwiriter. Swoje brzmienia Mela nazywa dreampopem, cokolwiek to znaczy, ale jest w nich dużo nowoczesnej przestrzeni. I coś jeszcze, co w piosenkach jest chyba najtrudniejsze – linie melodyczne i zero banałów. Sprawdźcie!

Z kolei Misia Furtak i jej duńsko-angielsko-holendersko-amerykańsko-polska grupa très.b to poziom absolutnie światowy. Ich nowa płyta, która ukazała się w maju tego roku, nosi tytuł „40 Winks of Courage”. Nie jest to jakaś tam frajerska polska kopia indie rocka, ale muzyczna nowa jakość, obficie komentowana i wychwalana na YouTubie przez publiczność Europy Zachodniej.

I wreszcie dziewczyna, na której album czekam z utęsknieniem. Mary Komasa! Prywatnie siostra Janka, który zrobił głośny film „Sala samobójców”, i żona kompozytora Antka Łazarkiewicza (wszyscy oni to cholernie utalentowana szajka). Jej singiel „I Bugged Your Brain” wykorzystany w serialu „Głęboka woda” katujemy w Roxy.

Wszystko, o czym tu opowiadam, dzieje się gdzieś z boku polskiego głównego nurtu muzycznego. A ten, niestety, głównie toczy się w żenujących telewizyjnych programach typu karaoke. I porównania ze sceną polityczną narzucają się same.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Co papierosy robią z układem krążenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta trzymająca się za plecy między łopatkami z powodu bólu łopatek

Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

Razowe galette z gruszkami

Razowe galette z gruszkami

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Zimowa owsianka z dynią

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą

11 przyczyn bólu głowy