Przejdź do treści

I Love Nature – design z natury

Naturalna pasja
Zdjęcie: I love nature
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

I Love Nature powstało z pasji do natury, pięknych prostych przedmiotów z duszą i zamiłowania do „dłubania” w drewnie – opowiadają Daria Grad-Berdak i Jarosław Berdak, małżeństwo, które kilka lat temu spontanicznie podjęło decyzję o przeprowadzce z miasta w góry. Tak radykalna decyzja, miłość do gór i pasja, którą wkładają w swoją pracę, sprawiły, że ich życie nabrało nowego wymiaru.

Zaczęło się niewinnie, w 2009 roku, od wspólnego wyjazdu na wakacje w Tatry, gdzie Jarek od najmłodszych spędzał czas z rodziną. – Oboje nie lubiliśmy dużych miast, zgiełku, samochodów, pracy w czterech betonowych ścianach i widoków płaskich jak nienaruszona tafla wody. Chcieliśmy w góry! – wspominają. I to marzenie zrealizowali w ekspresowym tempie. Bez jakichkolwiek planów, bez zaplecza finansowego, z przysłowiowym plecakiem i ciężarówką drewna oraz staroci, które uwielbiali i zbierali „od zawsze”, na przekór radom przyjaciół i stanowczemu zniechęcaniu do takiego kroku przez bliskich wyjechali z Opola. Najpierw zakotwiczyli w Pcimiu, w domku zaszytym głęboko w lesie, bez sąsiadów, bez luksusów, za to w bliskim towarzystwie przyrody. Po roku życia w lesie i dłubania w drewnie jedynie dla siebie przenieśli się bliżej Tatr, do spokojnej mało turystycznej wioski, do domku, który za plecami ma las, a z okien widok na upragnione góry.

Zdjęcie: I love nature

Naturalna pasja

Zdjęcie: I love nature

Koncepcja I Love Nature powstała… naturalnie. – Zawsze chcieliśmy robić coś razem, najchętniej w miejscu, gdzie mieszkamy. Coś, co lubimy i co pozwoli nam na pełną swobodę. Po prostu wykonywać to, co w danym momencie „siedzi nam w głowach” – wspominają. I tak, zainspirowani otoczeniem, stworzyli I Love Nature. Projekt, nie firmę, bo chodziło o to, by dzielić się z innymi pasją, tym, co kochają. – Kompletnie nie nastawialiśmy się na zarobek. Chcieliśmy robić to dla siebie, pokazywać innym, a jeśli przy okazji ktoś by to docenił, byłoby to dla nas największą przyjemnością. I Love Nature powstało na początku 2011 roku, początkowo jako blog, po pozytywnym odbiorze i namowach znajomych, by nasze prace „puszczać w świat”, zaczęliśmy wystawiać nasze rzeczy w galerii internetowej. Nasz własny sklep powstał w kwietniu tego roku.

Chcemy pokazywać ludziom, że można żyć inaczej, prościej i inspirować ich do zmiany – opowiada Daria. – Jarek, z zawodu fotograf, od dzieciństwa rzeźbił, wykonywał różne przedmioty z drewna, a nawet haftował. Ja, choć jestem romanistką, nauczycielką języka francuskiego, od lat wykonywałam handmade’owe prezenty dla rodziny i przyjaciół. Teraz możemy te pasje rozwijać i dzielić się tym, co robimy z innymi. Jaka jest dla nich koncepcja zdrowego życia? – My po prostu żyjemy, jak chcemy – tłumaczy Daria. To jest nasza maksyma. Nie robimy nic wbrew sobie lub na siłę. Unikamy miast, hałasu, stresu. Większość czasu spędzamy w szopie lub przy domu, często robimy sobie wyprawy w las czy wzdłuż potoku. Tak po prostu, bez specjalnego celu.

Zdjęcie: I love nature

Naturalna pasja

Zdjęcie: I love nature

Ich prace wykonywane są ręcznie, głównie z drewna pozyskanego z wiatrołomów, z rozbieranych chałup czy też wycinki drzew – starych, chorych bądź zagrażających życiu ze względu na swe umiejscowienie.Głównym materiałem są jesion, dąb oraz brzoza. Wszystko od początku do końca robią sami. Większość przedmiotów to pojedyncze egzemplarze, wykonane z wielką dbałością, a widoczna czasami niedoskonałość jest jedynie świadectwem ręcznego tworzenia i podkreśla ich unikatowość.

Większość prac w drewnie wykonuje Jarek. Do Darii należą „małe projekty” – tabliczki z sentencjami, zawieszki na zioła itp. Często również pomaga ona Jarkowi wykończyć coś, co on zaczął i wstępnie stworzył. Pomysły są wspólne, ale Daria zajmuje się też stroną techniczną sklepu, wysyłkami, a Jarek w tym czasie „walczy” w szopie z drewnem. Jak ocenia Daria, na pewno pomogła im zaradność Jarka. Zrobi dosłownie wszystko i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. No i jego charakter. – W sumie każdy go lubi, bo to „swój” chłopak – śmieje się Daria.

Zdjęcie: I love nature

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

14 skutecznych sposobów na stres

Rujnuje serce i żołądek, powoduje bezsenność, wywołuje dolegliwości bólowe, dodaje lat, obniża odporność. O tym, jak stres wpływa na organizm, pisaliśmy nieraz. Pytanie, co z nim zrobić. Oto 14 potwierdzonych naukowo patentów.
Męźczyzna przy porodzie

Co czuje ojciec w trakcie porodu? Zobacz galerię pełną emocji

Agnieszka Kowalska: na pewno nie chcę się poddać i pójść znów do pracy w korporacji, tylko dlatego, że będę tam więcej zarabiać

Masło czekoladowe – zdrowe, bo domowe!

Masło czekoladowe – zdrowe, bo domowe!

Chyba wszyscy uwielbiamy masło czekoladowe… Idealnie nadaje się na szybkie śniadanie, do smarowania na chlebie albo z naleśnikami. Niestety, gotowe zwykle zawiera mnóstwo cukru, tłuszczu i sztucznych polepszaczy smaku. Dlatego pyszne czekoladowe smarowidło zrobimy sobie sami!

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia