Przejdź do treści

Noc maszerujących biustonoszy

Noc maszerujących biustonoszy
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

To będzie szalona noc w Edynburgu. W sobotę, 13 czerwca, odbędzie się tu dziesiąta, jubileuszowa edycja słynnego nocnego chodu MoonWalk . To impreza charytatywna,  której celem jest zbieranie funduszy na walkę z nowotworami. Będzie spektakularnie!

Chód jak zwykle rozpocznie się wieczorową porą. Ścigać można się na kilku dystansach. Najkrótszy wynosi 6,55 mili, najdłuższy – 52,4 mili. Na pokonanie tego ostatniego jest 14 godzin. Podczas MoonWalk nie wolno biec ani wspomagać się kijami. Zalecana metoda poruszania się to Power Walking, czyli bardzo szybki chód, podczas którego w ciągu godziny możemy pokonać nawet 9 km. Ale tak gnać potrafią tylko najlepsi. Power Walking to nowa moda, zresztą zalecana przez lekarzy jako forma ruchu bezpieczniejsza od na przykład biegania długodystansowego, a zarazem dająca duże korzyści zdrowotne, przede wszystkim wzmacniająca serce i przyspieszająca przemianę materii. Maszerować należy szybko, robiąc duże kroki i wymachując energicznie rękami zgiętymi w łokciach pod kątem prostym. Początkujący mogą zacząć od 2-3 marszów tygodniowo trwających po 45 minut.

W Edynburgu pewnym utrudnieniem w szybkim pokonywaniu dystansu może być to, że wszyscy uczestnicy imprezy, bez wyjątku kobiety i mężczyźni, zakładają sobie na koszulki wielkie, ozdobne… biustonosze – to na znak walki z rakiem piersi. W dotychczasowych marszach wzięło udział łącznie około 100 tys. osób. Zebrano ponad 18 mln funtów, przeznaczając je na rozmaite cele – od zakupu sprzętu medycznego, przez wyposażenie wszystkich szkockich szpitali w aparaty, które zapobiegają wypadaniu włosów podczas chemoterapii, aż po budowę specjalnych ośrodków dziennej opieki nad osobami z nowotworami. W takich ośrodkach zwanych Maggie’s Centre, masowo powstających w Wielkiej Brytanii, ludzie mogą porozmawiać z onkologiem, dietetykiem, psychologiem czy psychoterapeutą lub po prostu spotkać się z innymi chorymi. Ważne, by nikt nie pozostawał sam na sam ze swoją diagnozą.

MoonWalk odbywa się w XIX-wiecznym parku Inverleith znajdującym się na obrzeżach centrum Edynburga, czyli w otoczeniu miejskiej przyrody. Taka lokalizacja imprezy jest zgodna z zaleceniami lekarzy, według których na szybkie chodzenie metodą Power Walking powinno się wybierać trasy leśne lub parkowe, ponieważ kontakt z przyrodą przy okazji wzmacnia psychikę i lepiej wentyluje płuca aniżeli maszerowanie (albo bieganie) po osiedlowych uliczkach.

W noc, gdy obywa się Moon Walk, wariuje cały Edynburg. Nie tylko uczestnicy marszu, ale i kibice zakładają dziwaczne biustonosze, a całe miasto staje się różowe. A o północy wszyscy, którzy dotarli do mety, udają się na herbatkę do Szalonego Kapelusznika. Alicja w Krainie Czarów: – Czy ja zwariowałam? – Obawiam się, że tak, ale coś ci powiem: najlepszym ludziom to się często przydarza. Jak wariować, to na całego.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Patrz na rybki - bądź szczęśliwy!

Patrz na rybki – bądź szczęśliwy!

Spacer w towarzystwie – darmowy sposób na depresję

Spacer w towarzystwie – darmowy sposób na depresję

Nocne światło psuje nam zdrowie

Nocne światło psuje nam zdrowie

Mądre klasy – mądre dzieci

Mądre klasy – mądre dzieci

Drzewa cenne jak zarobki

Drzewa cenne jak zarobki

Nadwaga na wynos

Nadwaga na wynos

Przyroda na depresję

Przyroda na depresję

Zielone miasto nad miastem

Zielone miasto nad miastem

Wszystkie kroki policzone

Wszystkie kroki policzone

Przyszłe mamy, uwaga na upały!

Przyszłe mamy, uwaga na upały!

Przyroda przynosi ukojenie

Przyroda przynosi ukojenie

Organizm chce pić!

Organizm chce pić!