Przejdź do treści

Oswoić jet lag

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Joga na dobranoc
Joga na dobranoc. Wypróbuj, zanim pójdziesz spać!
Koniec zakochania: teraz pustka i rozstanie czy dojrzała miłość?
przeziębiona kobieta
8 rzeczy, które pogarszają objawy przeziębienia. Wyeliminuj, by nie chorować dłużej
Ty i telefon to nieodłączny duet? Zobacz 5 dolegliwości, które może wywołać smartfon
Azjatyckie smaki na talerzu. Przepis na bibimbap – ryż po koreańsku

Coraz częściej podróżujemy, zmieniając strefy czasowe. Wtedy właśnie nasz organizm zaczyna borykać się z zakłóceniem wewnętrznego zegara. Na szczęście nad przykrymi objawami, jak senność, zmęczenie, rozkojarzenie, a nawet problemy z żołądkiem, da się zapanować.

Jet lag to stan, w którym organizm zostaje bezpardonowo wybity ze swojego normalnego rytmu, co skutkuje stresem, złym samopoczuciem fizycznym i obniżeniem zdolności poznawczych (zmniejsza się pojemność pamięci oraz koncentracja). Różnego rodzaju dolegliwości ukryte pod terminem jet lag występują na skutek zakłócenia działania wewnętrznego zegara – czyli grupy komórek, włączających się lub wyłączających w różnych porach doby, m.in. pod wpływem światła. Poziom aktywności tych komórek informuje pozostałe narządy i układy organizmu, jaka jest pora dnia lub nocy. Nasz rytm dobowy reguluje przede wszystkim światło. Sprzyja ono aktywności, a jego brak – zapadaniu w sen. Ma też wpływ na odczuwanie głodu, oddziałuje na nastrój oraz wiele parametrów fizjologicznych, takich jak: ciśnienie krwi, szybkość pracy serca czy produkcja niektórych hormonów. 

Zdaniem specjalistów dostosowanie się do zmiany jednej strefy czasowej zajmuje nam około jednego dnia. Trudno więc się dziwić złemu samopoczuciu, gdy pokonujemy w czasie jednej podróży więcej stref: na przykład siedem – podróżując do Chicago, lub dziewięć – wybierając się do Sydney. Nie trzeba zresztą wierzyć na słowo ekspertom. Wystarczy przypomnieć sobie, że nawet przestawienie zegarka na czas letni lub zimowy również wymaga zaadaptowania się do nowych warunków. 

Sprawdzone sposoby na zaburzony rytm

1. Przystosujmy się wcześniej

Niektóre badania pokazują, że wcześniejsze – na kilka dni przed podróżą – stopniowe przyspieszanie lub zwalnianie swojego wewnętrznego zegara może pomóc w adaptacji do nowej strefy czasowej i zredukować nieprzyjemne objawy związane z wystąpieniem jet lag. To ważne, zwłaszcza gdy lecimy na Wschód. Tak więc jeśli wybieramy się na przykład do Tajlandii (i nie lecimy do niej przez Nowy Jork), możemy na kilka dni przed podróżą wstawać i kłaść się spać każdego dnia o godzinę wcześniej, a także wczesnym popołudniem przyjmować niską dawkę melatoniny (do 5 mg).

2. Gospodarujmy świadomie światłem

Badacze zajmujący się neuronauką coraz częściej twierdzą, że nie należy zaraz po przybyciu do celu podróży zmuszać organizmu do szybkiego przystosowania się do nowej strefy czasowej, zwłaszcza sporo oddalonej od tej, w której przywykliśmy funkcjonować. Efektem takich działań może być jeszcze większe wyczerpanie organizmu. Specjaliści z NASA doradzają natomiast, by na początku pobytu świadomie manipulować ilością docierającego do nas światła. W ten sposób nasz wewnętrzny zegar przystosuje się mniej boleśnie do nowej sytuacji. Przemieszczając się daleko na wschód, warto szukać i wystawiać się na poranne światło, a unikać tego operującego późnym popołudniem. A odwrotnie – gdy przekroczyliśmy wiele stref czasowych, podróżując na zachód. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan stworzyli aplikację (działającą w systemie iOS) – Entrain, która wykorzystując matematyczne wzory, pomoże nam dostosować ilość światła, by adaptacja do nowej strefy czasowej była mniej dokuczliwa. 

3. Sięgnijmy po melatoninę

Melatonina to organiczny związek chemiczny, wydzielany przez mózg, który reguluje funkcjonowanie wewnętrznego zegara związanego z rytmami dobowymi, m.in. snu i czuwania. Naturalnie organizm wydziela ją, gdy zapada mrok. Choć tu uwaga: jej synteza jest hamowana przy ekspozycji na sztuczne światło po zapadnięciu zmroku. Stąd tak ważne jest zaciemnianie sypialni (szczególnie gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu neonowych reklam), niezasypianie przy włączonym telewizorze i urządzeniach mobilnych. Przed podróżą, w czasie której przekraczamy kilka stref czasowych, warto sięgnąć po preparat zawierający melatoninę syntetyczną, co ma na celu poprawę naszego samopoczucia po przybyciu do celu podróży. Dokonany w 2002 roku przegląd dotychczasowych badań nad tym związkiem przynosi kilka wskazówek co do najskuteczniejszego schematu jego stosowania. Okazuje się, że melatonina jest tym skuteczniejsza, im więcej pokonujemy stref czasowych. Najwyższą skuteczność jej działania odnotowuje się w przypadku zażycia na 2 godziny przed zaśnięciem. Optymalną dawką jest 5 mg – zażycie większej ilości melatoniny nie przekłada się na większą skuteczność działania. 

4. Dobrze wykorzystajmy podróż

Sama podróż samolotem sprzyja złemu samopoczuciu i zwiększeniu objawów związanych z jet lag. W badaniach opublikowanych w New England Journal of Medicine stwierdzono, że warunki panujące w samolocie lecącym na wysokości kilku tysięcy metrów obniżają poziom tlenu we krwi i odwadniają organizm. Na dodatek przez wiele godzin zmuszeni jesteśmy przebywać w pozycji siedzącej, niemal bez ruchu. Dlatego by złagodzić objawy zaburzenia rytmu dobowego, warto zacząć działać już w samolocie. Przede wszystkim należy pić dużo wody (przed lotem, podczas lotu i po wylądowaniu), a unikać alkoholu, kawy i mocnej czarnej herbaty. Te napoje dodatkowo powodują odwodnienie. Mimo niesprzyjających warunków warto wstać od czasu do czasu i przejść się kilkanaście kroków oraz wykonać kilka niewymagających miejsca ćwiczeń – np. izometrycznych. Jeśli w kraju, do którego lecimy, panuje podczas naszej podróży noc – warto spróbować zasnąć, a pozostać w stanie czuwania, kiedy w docelowym miejscu świeci słońce. Ale uwaga: nie należy zmuszać organizmu ani do snu, ani do czuwania. 

Meandry czasu i przestrzeni

Do nowego cyklu dobowego dużo trudniej przystosować się, gdy podróżujemy z zachodu na wschód, bo o wiele ciężej jest przyspieszyć rytm naszego organizmu, niż go zwolnić. Kiedy mijamy wiele stref czasowych, a pobyt w nowym miejscu jest krótki, warto rozważyć okazjonalne sięgnięcie po tabletkę nasenną. Jeśli podróż jest jednak niezbyt odległa i nie przekraczamy więcej niż trzech stref czasowych, lepiej nie przestawiać się w ogóle na nowy czas. Zdrowiej jest pozostać w swoim starym wewnętrznym rytmie. Chodzić spać dwie-trzy godziny wcześniej lub później, niż ma to w zwyczaju większość autochtonów. Warto tak postąpić zwłaszcza wtedy, gdy wyjazd trwa tylko kilka dni. 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Barbara Falenta z książką "Mamy dla Mamy"

„Nie musisz gotować trzydaniowych obiadów, ani chodzić po domu w sukience i w szpilkach”. Barbara Falenta o macierzyństwie z dystansem i książce „Mamy dla Mamy”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie

„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy

Zainteresują cię również:

Jak się odchudzać, mając 30, 40, 50 i więcej lat?

„Przychodzi baba do lekarza”, czyli cztery specyficzne typy pacjentek

Czy krem może zastąpić botoks?

Jak nie dać się grypie?

Jak odchudzają się kobiety, a jak mężczyźni?

Czy to coś poważnego?

Dopalacze – dlaczego są groźne?

Czy to już choroba?

Kłopotliwe zaburzenia snu

A ty, ile masz problemów na karku?

Letni problem z gardłem

Zaskakujące choroby, które mogą ci się przytrafić na urlopie

Udar cieplny – nie daj się upałom!

5 sposobów na oszczędzanie wątroby latem

7 objawów alarmujących, że powinieneś zbadać hormony

Fakty o szparagach, których mogłeś nie znać

Brakuje ci tchu? Oto 12 możliwych przyczyn

Czy to na pewno alergia?

Czerniak – 8 rzeczy, których możesz o nim nie wiedzieć

6 możliwych przyczyn „strzelających” stawów

7 możliwych powodów bólu piersi

ABC szczepień przeciw pneumokokom

Adaptogeny w obliczu czynników stresogennych

Masz te objawy? Zrób badania!