Przejdź do treści

Patrz! Bocian niepokonany

Patrz! Bocian niepokonany
Fot. Marzena Hmielewicz/Adventure Pictures
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Powoli zbierają się do odlotu –  dawni Słowianie mówili, że na Wyraj, krainę zmarłych. Tam, jak wierzono, można zdobyć moce do walki ze śmiercią. Przydadzą się one bocianom, które w tym roku zostały wyjątkowo źle potraktowane przez los.

Najpierw z powodu przedłużającej się zimy część bocianów opóźniła przylot do kraju. Te zaś, które dotarły jak zwykle w marcu, marzły i głodowały. Wiosna nadeszła dopiero w połowie kwietnia. Jaja zostały więc złożone później niż zwykle i pisklęta miały mniej czasu, by dorosnąć. Gdy jednak rodzice pracowicie uwijali się w poszukiwaniu myszy, owadów i żab, by nakarmić nimi wiecznie głodne bocianiątka, nadciągnął kolejny kataklizm. Na przełomie maja i czerwca lunęły wielkie deszcze. Przemokniętym rodzicom trudniej było zdobyć pokarm, a pisklęta ziębły w strugach ulew.

Na pierwszym planie Adam Olszewski z KPN, dalej Adam Tarłowski z TP Bocian.Fot. Marzena Hmielewicz/Adventure Pictures

Kiedy pod koniec czerwca Adam Olszewski z Kampinoskiego Parku Narodowego kontrolował bocianie gniazda w Puszczy Kampinoskiej, zebrał zatem nie najlepsze wieści. „Zanotowano dużą liczbę gniazd bez przychówku – napisał w sprawozdaniu. – Lęgi istniejące są opóźnione o 2 tygodnie w porównaniu do ubiegłych normalnych sezonów. W kilku gniazdach były jeszcze kilkudniowe pisklęta.”

Teraz, w sierpniu, pisklęta już dojrzały i opuściły gniazda. Wciąż jeszcze próbują wyłudzić od swych rodziców jakieś pożywne resztki. Łażą za dorosłymi i żebrzą, wyciągając czarne jeszcze dzioby. Stare próbują nauczyć je samodzielności. W końcu powinny być wytrwałe, bo czeka je ciężka podróż. W jej trakcie muszą unikać mórz i dużych jezior. Bociany latają dzięki wznoszącym się prądom ciepłego powietrza, a takich nie uświadczą nad otwartą wodą. Nasze boćki omijają więc Morze Śródziemne od wschodu, nad cieśniną Bosfor. Ich krewniacy z zachodniej Europy wybierają zaś trasę przez Gibraltar. Do południowej Afryki docierają po dwóch miesiącach i 12 tysiącach kilometrów podróży. Tam czeka ich 3-4 miesiące odpoczynku.

Fot. Marzena Hmielewicz/Adventure Pictures

Dawni Słowianie wierzyli, że w Wyraju bociany zrywają dojrzewające dusze z gałęzi Drzewa Kosmicznego i na wiosnę przynoszą je rodzinom. Dlatego ptaki te stały się symbolem nowego życia. Uważano, że samym swym przylotem sprowadzają wiosnę. W Bułgarii, jak pisze Andrzej Szyjewski w „Religii Słowian”, zabicie bociana traktowano jako grzech śmiertelny, którego nigdy odpuścić nie można. W Polsce też źle odnoszono się do tych, którzy niszczyli ich gniazda. Bociany pełniły bowiem rolę duchów opiekuńczych, chroniących gospodarstwa przed ogniem, burzami i piorunami. Może dlatego do dziś ptaki te lubią nasz kraj. Na 200 tysięcy par bocianów białych żyjących na świecie aż 50 tys. mieszka w Polsce. Warto dbać o tę niezwykłą przyjaźń.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Z tatą w przyrodę

Z tatą w przyrodę

Patrz! Kolorowe liście

Patrz! Kolorowe liście

Patrz! Babie lato

Patrz! Babie lato

Witajcie w świecie owadów!

Witajcie w świecie owadów!

Patrz! Owocowy biznes

Patrz! Owocowy biznes

Patrz! Piasek czyściciel

Patrz! Piasek czyściciel

Patrz! Dzielny komar

Patrz! Dzielny komar

Patrz! Ptasie wędrówki

Patrz! Ptasie wędrówki

Patrz! Orgia kwiatów

Patrz! Orgia kwiatów

Patrz! Kapitan Biedronka

Patrz! Kapitan Biedronka

Patrz! Żaba waleczna

Patrz! Żaba waleczna

Jadę tam: Wybrzeże Bałtyku

Jadę tam: Wybrzeże Bałtyku