Przejdź do treści

Przechodzenie na „ty” – uwaga na pułapkę

Przechodzenie na "ty" – uwaga na pułapkę
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?". Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie
„Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?”. Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie
Noworodek ze spiralą w ręku / Facebook.com
„W Wietnamie urodził się chłopczyk ze spiralą w rączce” – piszą media. Czy to możliwe? Mamy odpowiedź ginekologa
Trzy typy kobiet w ciąży – sprawdź, którym jesteś ty albo twoja koleżanka
Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed "nieznanym zapaleniem płuc". Może być groźniejsze niż COVID-19
Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed „nieznanym zapaleniem płuc”. Może być groźniejsze niż COVID-19
Czego nie robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Czego nie powinnyśmy robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

„Skończmy już z tym pan/pani…”. Pewnie często to słyszycie, a może równie często sami proponujecie. Bo wygodniej, swobodniej. Czy przechodzenie na „ty” faktycznie pomaga, czy wręcz przeciwnie?

„Pracujemy razem, widzimy się na co dzień, po co utrudniać sobie życie. Janek jestem!” – słyszysz od swojego szefa. Przechodzicie na „ty”, bo to przecież coraz powszechniejsze zjawisko w wielu firmach. Tymczasem jeśli nie potrafimy postawić jasnych granic, „tykanie” może nam się odbić niezłą czkawką.

„Pani Kingo, proszę mi podać numer tej sprawy…”, „Panie Macieju, miałabym prośbę…”, „Drodzy Państwo, czy byliby Państwo uprzejmi zachowywać się nieco ciszej? Rozmawiam z klientem…”. Ciągłe „panowanie” w warunkach zawodowych może być rzeczywiście uciążliwe. Tym bardziej że często zależy nam na czasie oraz szybkiej wymianie zdań oraz poleceń. Co więc robimy? Wszyscy przechodzimy na „ty”. W końcu ma być prościej. I najczęściej rzeczywiście jest. – Z punktu widzenia komunikacji i techniki to przyspiesza i ułatwia kontakt. „Pan”, „Pani”, „Panowie” to przecież kolejne słowo, którego musimy regularnie używać. Zyskuje to znaczenie szczególnie w trakcie dłuższej wypowiedzi czy wielogodzinnego szkolenia – mówi Mateusz Dąbrowski, coach i psycholog z 4GROW. – Mówienie po imieniu wprowadza też atmosferę bliższej relacji, większego zaufania w sprawach zawodowych. To pewien konwenans, ale nie stanowi automatycznego przyzwolenia na coś więcej – dodaje Dąbrowski.

Tak jednak wygląda sytuacja idealna. Mówimy sobie po imieniu, ale jednocześnie się nie spoufalamy. Nie zawsze tak jest, dlatego już na początku zapala nam się czerwona lampka: „Jak to – teraz nie będę »panią Anną«, tylko »Aneczką«? Cała firma będzie chciała mi wejść na głowę!”. – Dla wielu ludzi to ryzyko. Brakuje nam narzędzi, które pozwolą zapobiec przekraczaniu granic czy wywieraniu wpływu przez innych, więc wolimy czasem zostać przy formie „pan” i „pani”. Jeśli ktoś proponuje przejście na „ty”, często pojawia się argument, że to niepotrzebne czerpanie z tradycji zachodnich – komentuje Mateusz Dąbrowski z 4GROW. Poddać się modzie, czy chcemy, czy nie, jednak musimy. Wyłamując się w środowisku, w którym panują określone zasady, będziemy czuli się wyalienowani, i często tak właśnie będziemy traktowani – jak „inni”.

Wentyl bezpieczeństwa

Przechodzenie na "ty" – uwaga na pułapkę

Przechodzenie na „ty” wcale nie oznacza, że stajemy się dla drugiej osoby koleżanką lub kolegą, z którymi za chwilę pójdziemy na piwo i którym będziemy opowiadać o rodzinnych tajemnicach. Niebezpieczeństwo tkwi jednak w tym, że niektórzy mogą tak uważać. I chcieć to wykorzystać.

Przykład nr 1. Pan Marek chce wymóc na pani Agacie zakup usług swojej firmy. „Agatko, nie przejmuj się, przecież was na to stać! Dobrze o tym wiemy”. Jeżeli Agatka nie jest asertywna i nie potrafi postawić jasnych granic w relacji zawodowej, ma problem. Jak tu powiedzieć Mareczkowi, że nawet byłoby nas stać, ale nie jesteśmy zainteresowani?

Przykład nr 2. Pani Marta (przełożona) prosi pana Jerzego, żeby ten został dłużej w pracy. I zrobił to, co w zasadzie nie należy do jego obowiązków. „Jureczku, dokończyłbyś ten raport? Wiem, że to dużo roboty, ale jestem pewna, że mnie nie zawiedziesz!”. Jureczek wzdycha i idzie po kawę do automatu, bo czekają go długie godziny za biurkiem.

Przykład nr 3. Pan Wiktor chce pożyczyć od pana Henryka pieniądze. Gdyby pan Henryk rzeczywiście był „panem Henrykiem”, sytuacja byłaby o wiele bardziej skomplikowana. Tymczasem „pan Henryk” jest „Heniem”. Większe jest zatem prawdopodobieństwo, że się ugnie. „Heniu, kochany, pożycz do pierwszego… Pięć stów wystarczy. No dobra, sześć. Bądź dobrym kolegą”. Heniek chce być dobrym kolegą, więc pożycza. A potem najczęściej żałuje.

Przykład nr 4. Pani Anna ma problemy w życiu prywatnym, więc korzysta z obecności pani Barbary. „Basiu… jestem taka smutna i nieszczęśliwa. Facet mnie rzucił, dzieci się mną nie interesują, a matka mówi, że powinnam się wziąć w garść. Co ja mam zrobić? Basiu…!”. Basia słucha, bo mają biurka obok siebie. Może uciec najwyżej na chwilę do toalety, ale w końcu ile czasu można tam siedzieć?

Jeśli ktoś jest asertywny – pół biedy, jakoś sobie poradzi. Jednak nawet asertywność musi być zastosowana w odpowiedni sposób. Najczęściej kiedy widzimy, że ktoś ewidentnie przegina, same cisną się na usta słowa „nie życzę sobie, żebyś…”. Tymczasem to błąd! – Mówiąc do drugiej osoby „nie życzę sobie” albo „nie podoba mi się”, stawiamy siebie w roli rodzica mówiącego do dziecka. To wywołuje konflikt, bywa odbierane jako agresywne. Nie powinniśmy więc oceniać tej sytuacji – radzi Mateusz Dąbrowski.

Co więc robić? Przemilczeć, spuścić głowę i zaakceptować to, że ktoś próbuje nadużywać naszej „imiennej” relacji? W żadnym wypadku. Grunt to zachować kontrolę nad sytuacją. Pomocna może być prosta metoda FUKO – czyli fakty, uczucia, konsekwencje i oczekiwania. Zachowajmy więc absolutną szczerość, ale przedstawioną w umiejętny sposób. Na początek mówimy o faktach: „kiedy zachowujesz się w ten sposób… (opisujemy zaistniałe zdarzenie)”. Uczucia: „czuję się z tym źle, niekomfortowo”. Konsekwencje: „w takiej sytuacji mam mniejszą ochotę na dalszą współpracę z tobą”. Oczekiwania: „chcę, żebyś pytał o moje zdanie i moją perspektywę”.

Przechodząc na „ty”, musimy być świadomi czasem nieprzyjemnych konsekwencji. Chociaż z drugiej strony to może my kiedyś będziemy musieli powiedzieć: „Andrzejku, czy mógłbyś?”…

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta i mężczyzna, aseksualność

Aseksualność to nowa orientacja seksualna? Tłumaczy Alicja Długołęcka

Kobieta płacze przed lustrem

Czy płacz jest zdrowy? Z czym może być związany? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

Minimalizm – mniej znaczy więcej. Skuś się!

Martwisz się o przyszłość? Oto 7 sposobów, przy pomocy których ze zmartwieniami radzą sobie specjaliści

Kobieta wchodzi w obrazek

Fobia społeczna – jak sobie z nią poradzić? Poznaj 6 zasad pracy nad lękiem społecznym

fobia społeczna

Jak czuje się osoba z fobią społeczną? „Pomnóżcie lęk razy sto. Aby był tak silny, że wręcz paraliżujący. Aż poczujecie, że naprawdę palicie się ze wstydu”

Kobieta siedzi przed namalowanym obrazem i na niego patrzy

Perfekcjonizm. Czy da się go przezwyciężyć? Wyjaśnia psycholożka

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Wytrenuj w sobie kompetencję emocjonalną. Bardzo pomaga w życiu!

Wiesz, co lubi twój mózg? Dowiedz się, co mu służy a co szkodzi

Wiesz, co lubi twój mózg? Dowiedz się, co mu służy a co szkodzi

Psychoterapia / gettyimages

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

„Nie wiem” - i dobrze mi z tym

„Nie wiem i dobrze mi z tym”! Dlaczego czasem takie podejście ma sens?

Bierna agresja / rawpixel

Psycholożka Anna Cyklińska o biernej agresji: „ona gości w naszych życiach tak często, że już nie zwracamy na nią uwagi”

Znajdź przestrzeń między myślami

Znajdź przestrzeń między myślami. Opłaci ci się to!

Kłamczuchy na FB

Kłamczuchy na FB. Czym grozi naginanie prawdy w mediach społecznościowych?

Żałoba w pandemii / pexels

Żałoba nie dotyczy tylko śmierci kogoś bliskiego. Masz do niej pełne prawo, jeśli twoje wesele czy matura zostały przełożone

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Intuicjoniści - czym różnią się od innych i dlaczego często są postrzegani jako dziwacy?

Intuicjoniści – czym różnią się od innych i dlaczego często są postrzegani jako dziwacy?

Fikcja na emocje? Aktywuj się w domu z książką w ręce

Fikcja na emocje? Aktywuj się w domu z książką w ręce

Zazdrość to stan umysłu

Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Schizoidalne zaburzenie osobowości / freepik

Nie dla wszystkich kwarantanna jest ciężkim doświadczeniem. Istnieje grupa ludzi, dla których brak związków międzyludzkich jest czymś typowym

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Kobieta

Spójrz krytycznie na krytykę. Dlaczego warto i jak to zrobić?

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę