Przejdź do treści

Przepis na lidera: skromność z… narcyzmem

Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobiety z pomalowaną górną częścią ciała
„Żyję pełną piersią. Nie dam się rakowi”. Bodypaintingowa kampania społeczna, zobacz niesamowite malunki
Monika Krzywkowska na jesiennej ramówce TVN
Monika Krzywkowska o walce z rakiem: czerniak jest czymś okropnym, ale można przez to przejść, a można go też nie przeżyć
Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi
Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi
Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą "Dzień na U"
Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą „Dzień na U”, ty też weź!
Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?
Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Narcyzm w mniejszych dawkach pomaga uwierzyć we własne siły i zmotywować się do działania. W dodatku świetnie komponuje się ze skromnością. Badania wskazują, że ta paradoksalna mieszanka właściwości cechuje skutecznych liderów.

Narcyzm to przypadłość, do której nie jesteśmy skorzy się przyznawać. W końcu mało kto chce zostać posądzony o wywyższanie się nad innych. Ale przecież do pewnego stopnia powinniśmy podobać się sami sobie – choćby po to, by się akceptować i wierzyć w wartość swoich działań. W miłości własnej należy jednak zachować umiar. W przeciwnym razie ryzykujemy utratę kontaktu z rzeczywistością, no i z innymi ludźmi. Przekonanie o własnych cnotach i talentach warto więc równoważyć odpowiednią dawką pokory i samokrytycyzmu. To nie tylko możliwe, ale też bardzo produktywne. Badania oraz doświadczenie pokazują, że ta nieintuicyjna kombinacja cech wyróżnia najlepszych liderów w środowisku pracy.

Narcyzi, skromnisie i skromni narcyzi

Granica dzieląca szefów najlepszych od najgorszych jest dosyć cienka. Bo najgorszymi przełożonymi są właśnie narcyzi. Aroganccy, opryskliwi, otaczający się potakiwaczami, uporczywie wierzący w słuszność własnych pomysłów. Łatwo dają się łapać na lep lizusom, nieprzyjemnie obchodzą się z osobami, które podważają ich opinię. Z punktu widzenia pracownika sprawa jest jasna: zarozumialec to najgorszy typ przełożonego. Jednak narcystyczni CEO nie wypadają tak efektownie, jakby chcieli, również gdy oceniać ich działalność przez pryzmat skuteczności.

Badanie empiryczne przeprowadzone na grupie 111 dyrektorów wykonawczych spółek z branży technologicznej na przestrzeni ponad dziesięciu lat wykazało, że narcyzm wprawdzie powiązany jest z większą dynamiką i rozmachem w działaniu, ale spektakularne sukcesy narcyzów bilansowane są przez ich spektakularne porażki. W rezultacie liderzy punktujący niżej na narcystycznej skali osiągają wyniki podobne (w ujęciu statystycznym) co ich „piękniejsze” odpowiedniki.

Z innego badania, opisanego w 2015 r. na łamach „Journal of Applied Psychology” (JAP), wynika, że narcystyczni przełożeni wypadają marnie pod względem zdolności motywowania pracowników. Ich podwładni spędzają więcej czasu na surfowaniu po internecie i ucinają sobie dłuższe przerwy. Znamienne, że przełożeni zaklasyfikowani jako skromni byli w stanie wykrzesać ze swoich pracowników większą produktywność. Jednak najlepiej pod tym względem radzili sobie szefowie, którzy łączyli narcyzm ze skromnością.

To mieszanka, która po chwili zastanowienia przestaje sprawiać wrażenie paradoksalnej. Połączenie przekonania o własnych kompetencjach ze świadomością swojej omylności nie jest może zjawiskiem powszechnym, ale też nie jest kombinacją rzadką. A już z pewnością jest to zestawienie cenione na rynku pracy. Według badania omówionego na łamach „JAP” skromni narcyzi byli postrzegani przez podwładnych jako bardziej skuteczni, zwiększali zaangażowanie pracowników, a zarazem ich subiektywną i obiektywną produktywność.

Siła skromnych narcyzów polega na tym, że łączą w sobie najlepsze aspekty pokory i miłości własnej. Ta druga przydaje im charyzmy oraz pewności siebie, której mogłoby im zabraknąć, gdyby dali się „ponieść” skromności. Ta pierwsza z kolei działa trzeźwiąco w obliczu przesadnej wiary we własną moc sprawczą. Ponadto pokora pozwala lepiej zmierzyć się z krytyką, dokonać rewizji swoich pomysłów i działań. A dobrze przyswojone krytyczne spojrzenie z zewnątrz ma często większą wartość niż niepohamowana kreatywność.

Pokora pomaga w biznesie

W tekście na łamach portalu Ted.com Adam Grant, psycholog z Uniwersytetu w Pensylwanii, podaje wiele przykładów ze świata biznesu, które potwierdzają wartość skromnego narcyzmu w skutecznym przywództwie. Opisuje m.in. „przemianę” Steve’a Jobsa, który brak samokrytycyzmu w początkowym okresie kariery przypłacił utratą stanowiska we własnej firmie. Jobs powrócił do Apple w 1997 r. i przyczynił się do sukcesu marki. Stwierdził wówczas, że tymczasowe rozstanie ze spółką „było gorzką pigułką, której najwyraźniej potrzebował”. Sformułował też myśl, która brzmi niczym dewiza skromnego narcyzmu: „Wierzę, że jestem w stanie dokonywać nadzwyczajnych czynów, ale zawsze mam się czego nauczyć”.

Ciekawy jest również przypadek Rufusa Griscoma, twórcy bloga parentingowego Babble.com. Próbując pozyskać inwestorów dla swojego przedsięwzięcia, zaczął od wymienienia trzech powodów, dla których… nie powinni wkładać w nie pieniędzy. Nie przekonał ich – zdobył 3,1 miliona dolarów. W rozmowach z Disneyem dorzucił dwa kolejne argumenty „przeciw”, ale i tym razem okazały się nieskuteczne – największa na świecie korporacja mediowa zainwestowała w projekt 40 milionów dolarów. Kontrahenci docenili fakt, że Griscom nie czaruje, tylko „mówi, jak jest”.

Próba przedstawienia siebie i swoich dokonań w jak najlepszym świetle to często działanie na krótką metę, bo rzeczywistość prędzej czy później zaserwuje narcyzowi zimny prysznic. Jednak wiara w siebie skorygowana o świadomość własnych niedociągnięć może owocować energią do działania w połączeniu z właściwym kontaktem z rzeczywistością. A to właśnie mieszanka cech, której należy oczekiwać od liderów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Polecamy

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

„Udowodniono, że kawa wykazuje szereg prozdrowotnych działań na pracę organizmu, dlatego znalazła się piramidzie prawidłowego żywienia”- mówi dr Agnieszka Jarosz

Zainteresują cię również:

Wabi-sabi, czyli niedoskonałe jest piękne

Koniec hygge, czas na wabi-sabi. Niedoskonałe jest piękne!

Po co robić przysiady? Nie chodzi tylko o smukłe pośladki

Aktywność po ciąży. Jak wrócić do treningów po ciąży?

W jakim czasie trzeba zużyć kosmetyk, zanim stanie się siedliskiem bakterii?

Jane Fonda aresztowana i zakuta w kajdanki przy Kapitolu w Waszyngtonie

cellulit galeria

Cellulit – mamy go prawie wszystkie, więc po co się go wstydzić? Te dziewczyny przełamały wstyd i dumnie kroczą z pomarańczową skórką!

Rozciąganie pleców na sportowo

Mąż na sali porodowej zmotywował swoją żonę w niezwykły sposób. Film z jego relacją zobaczyło już 2,6 mln osób

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

dziewczyna w sportowym stroju

Kiedy sport osłabia odporność?

Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com

„Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy”. Wraz z Mają Staśko chcemy sprawiedliwości dla zgwałconej Katarzyny

„Odchudzam się, a nie chudnę!”. Brzmi znajomo? Dowiedz się, z czego to może wynikać

Ścięgna pod kontrolą. Zadbaj o nie zanim będzie za późno!

Jak skutecznie ćwiczyć w domu?

Jak skutecznie ćwiczyć w domu? Podpowiada trenerka personalna

Poznaj historie silnych, niezależnych i odważnych kobiet na całym świecie. Zdjęcia z konkursu „Kobieta 2019” odpowiadają na pytanie „kim jest kobieta?”

Danuta Stenka wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „Możemy zrobić coś dobrego”

Maisie Williams

Maisie Williams: nadal leżę w łóżku i przed snem wyliczam rzeczy, które w sobie nienawidzę

Acroyoga – samodzielna nauka od podstaw

Kobieta siedzi przy biurku i czyta coś na laptopie. Obok niej siedzi duży pies, którego głaszcze jedną ręką

10 błahych powodów, dla których jeszcze nie masz psa

Kaya Szulczewska / Facebook.com

„Dziś płaczę, bo półtora roku mojej ciężkiej pracy w jednej chwili zniknęło”. Profil „Ciałopozytyw” został skasowany z Instagrama

Atopowe zapalenie skóry. Tym się nie można zarazić! Ruszyła kampania edukacyjna „Zrozumieć AZS”

Depresja / gettyimages.com

Lek. Dawid Ciemięga o depresji: Tu nie zadziała leczenie Beaty Pawlikowskiej, która twierdzi, że na depresję dobry jest spacer. Tu nie zadziałają ziemniaki pani Rozenek

Dziecko przechodzi przez jezdnię na przejściu dla pieszych. Na pierwszym zdjęciu jest ubrane w kurtkę odblaskową i je widać. Na drugim zdjęciu ubrane jest w ciemne kolory, przez co nie jest widoczne na poboczu

Widzisz dziecko przechodzące przez ulicę? Jest na obu zdjęciach! Noś odblaski na drodze, by zachować bezpieczeństwo

Anna Kiełbasińska / Instagram

Anna Kiełbasińska nie awansowała do półfinału, ale dla nas i tak jest zwyciężczynią. „Mam dzisiaj pierwszy dzień miesiączki. I wiem, że o tym z reguły sportowcy nie mówią…” – powiedziała

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Chora trzustka – gdzie boli? Przyczyny i objawy chorób trzustki