Przejdź do treści

Razem zdrowiej?

Razem zdrowiej?
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

W wieloletnim stałym związku tyjemy i pijemy więcej alkoholu – oto wyniki badań naukowych. Czy w takim razie stały związek to zdrowotna klapa? Na szczęście nie jest tak źle, ale trzeba być czujnym.

Myślenie o rozwodzie po ślubie może być dobrym sposobem na schudnięcie lub przynajmniej utrzymanie wagi. Tak można wywnioskować z badań psychologów Southern Methodist University w Dallas. Gdy już odnajdziemy drugą połowę i uwijemy domowe gniazdko, rozleniwiamy się i przybieramy na wadze – uważają badacze. Przeanalizowali oni przypadki 169 młodych par i potwierdzili swoje przypuszczenia. Po ślubie tyjemy, ale wtedy, gdy jesteśmy zadowoleni ze swojego życia. Osoby mniej szczęśliwe w związku traciły na wadze. Zmiany te zachodziły w ciągu czterech lat od złożenia małżeńskiej przysięgi. Naukowcy tłumaczą, że nieudana relacja wiąże się z ewentualnym rozwodem, a tym samym poszukiwaniem kolejnego partnera. Zatem zadbany wygląd wciąż będzie istotny. Podobny problem analizowali brytyjscy eksperci z Loughborough University. W doświadczeniu wykorzystali urządzenia mierzące liczbę kroków. Badani nosili je przez dwa tygodnie. Potwierdziło się, że osoby będące w stałym związku ruszają się znacznie mniej niż single.

Razem zdrowiej?

Ilustracja: shutterstock

Jakby tego było mało, kobiety spożywają po ślubie więcej alkoholu niż wcześniej. I to przez mężczyzn – wynika z badań zaprezentowanych podczas zeszłorocznego zjazdu Amerykańskiego Stowarzyszenia Socjologicznego (ASA) w Denver. Po pierwsze dlatego, że takim nawykiem „zarażają się” od swoich partnerów. Po drugie, jak same mówią, jest to sposób na spędzenie miło czasu we dwoje. Jednocześnie badanie wykazało, że ustatkowani mężczyźni piją mniej niż za kawalera. I to dzięki kobietom… Te bowiem ograniczają ich wyjścia z kolegami oraz imprezowanie, co sprzyja spadkowi poziomu spożywanego alkoholu.

Mimo wszystko życie we dwoje dostarcza także wielu pozytywów dla zdrowia. Mają na to wpływ przede wszystkim: mniejsza skłonność do ryzykownych zachowań niż w przypadku singli, poczucie bezpieczeństwa i więzi, kontrola i ograniczanie przez partnera złych nawyków. Istnieje cała lista dowodów na to, że szczęśliwe pożycie to zdrowsze i dłuższe życie. Satysfakcja w związku sprzyja na przykład szybszej rekonwalescencji po operacjach kardiochirurgicznych. Szczególnie w grupie kobiet zauważono, że ma to olbrzymie znaczenie. Uczeni z University of Rochester wzięli pod lupę kilkaset osób po operacjach wszczepiania by-passów. Zwrócono uwagę na wiele elementów, jak: płeć, wiek, nałogi, wykształcenie, inne przebyte choroby i właśnie ocena satysfakcji w związku. Ten ostatni element okazał się kluczowy dla efektów po operacji! Piętnaście lat po tych zabiegach 83% kobiet i 83% mężczyzn zadowolonych ze swojego partnera nadal żyło i miało się dobrze. Przeżycie po tym czasie wśród nieusatysfakcjonowanych kobiet i mężczyzn wynosiło kolejno 28% i 60%. Natomiast u osób niebędących w stałym związku – 27% dla kobiet i 36% dla mężczyzn.

Wkroczenie w stały związek to spora próba – jak widać, także dla zdrowia. Żeby zdać ten egzamin, najlepiej wspólnie wypracowywać zdrowe zwyczaje. Wspólne bieganie zamiast leżenia przed telewizorem. Zdrowe eksperymenty kulinarne we dwoje zamiast przysłowiowego schabowego z kapustą. Będzie i zdrowiej, i ciekawiej!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Jak dobrze… badać piersi

Jak badać piersi?

Mastektomia - da się wyprzedzić raka?

Mastektomia – da się wyprzedzić raka?

Chorzy od pracy

5 negatywnych syndromów chorób, które mogą pojawić się podczas pracy

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Jak pomóc osobie z zawałem?

Jak pomóc osobie z zawałem?

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Syndrom biurowego nadgarstka

Syndrom biurowego nadgarstka

Badania profilaktyczne – po prostu je zrób!

Badania profilaktyczne – po prostu je zrób!

Co można wyczytać z... języka?

Co można wyczytać z języka?

Ciągle ci zimno? Oto 10 możliwych przyczyn

Ciągle ci zimno? Oto 10 możliwych przyczyn

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje jelita

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje jelita

Jestem ciągle zmęczony. Dlaczego?

Jestem ciągle zmęczony. Dlaczego?