2 min.
Red flag: narządy rodne

Ilustracja: Julia Szostak
Najnowsze
05.03.2021
Lockdown w kolejnym województwie. „Zamknięte będą hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, kin, teatrów” – ogłosił minister zdrowia
05.03.2021
Propriocepcja – czym jest, zaburzenia, ćwiczenia
05.03.2021
Biofeedback – co to jest, rodzaje, przeciwwskazania, cena
05.03.2021
Jak się kochać, gdy chore są jelita? Wielu problemom można zaradzić
05.03.2021
Minister zdrowia: „czas, by przywracać normalne leczenie”. Teleporady zostaną ograniczone
Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę? „Czerwone flagi” (z angielskiego „red flags”) to sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm, gdy sytuacja z błahej robi się poważna i wymaga postawienia diagnozy. Sprawdź, kiedy możesz spać spokojnie, a kiedy konsultacja ze specjalistą jest koniecznością.
Lekkie otarcie wskutek źle dobranej bielizny czy wysypka po użyciu nowego proszku nie wymagają wizyty u lekarza. Jeśli jednak w okolicy narządów zaobserwowałaś dużą ilość przebarwień, owrzodzenia i przede wszystkim odczuwasz uciążliwy ból bądź pojawiła się nietypowa, obfita wydzielina – pora wybrać się do lekarza. Bardzo prawdopodobne, że cierpisz na opryszczkę narządów płciowych lub inną chorobę przenoszoną drogą płciową.
Zaobserwowałeś narośl na penisie? To także wymaga konsultacji. Najprawdopodobniej to po prostu efekt niegroźnej infekcji, ale trzeba wykluczyć gorsze ewentualności. Inne objawy, które mogą oznaczać raka jąder i powinny wzbudzić twoją czujność, to: niebolesne powiększenie jednego z jąder, uczucie ciężkości w mosznie, problemy z oddawaniem moczu i ból moszny. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, gdy dodatkowo zaobserwowałeś duszności, krwioplucie lub bóle w klatce piersiowej. Są to objawy już zaawansowanych zmian nowotworowych. Potrzeba wizyty u lekarza jest większa, jeśli często zmieniasz partnerów i jesteś narażony na choroby przenoszone drogą płciową, w tym kiłę, zakażenia HPV oraz rzeżączkę. Wizyta może być wstydliwa, ale leczenie jest konieczne. Pamiętaj, że możesz zakazić swoją partnerkę lub partnera!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021