2 min.
Red flag: paznokcie i włosy

Ilustracja: Julia Szostak
Najnowsze
05.03.2021
Lockdown w kolejnym województwie. „Zamknięte będą hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, kin, teatrów” – ogłosił minister zdrowia
05.03.2021
Propriocepcja – czym jest, zaburzenia, ćwiczenia
05.03.2021
Biofeedback – co to jest, rodzaje, przeciwwskazania, cena
05.03.2021
Jak się kochać, gdy chore są jelita? Wielu problemom można zaradzić
05.03.2021
Minister zdrowia: „czas, by przywracać normalne leczenie”. Teleporady zostaną ograniczone
Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę? „Czerwone flagi” (z angielskiego „red flags”) to sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm, gdy sytuacja z błahej robi się poważna i wymaga postawienia diagnozy. Sprawdź, kiedy możesz spać spokojnie, a kiedy konsultacja ze specjalistą jest koniecznością.
Problemy z włosami mogą stanowić symptom chorobowy. Przy niedoczynności tarczycy są one cienkie, suche i mocno przerzedzone. Przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione lub plackowate. Do chorób uszkadzających włosy należy też choroba Basedowa, która pobudza tarczycę do wytwarzania specyficznej immunoglobuliny przyśpieszającej starzenie się włosów. Tzw. łysienie rozlane, czyli wypadanie włosów na całej powierzchni głowy, może być powodowane przez niedożywienie, a zwłaszcza niedobór białka, aminokwasów oraz żelaza i cynku. Groźne dla włosów są także złe diety. Wpływ na kondycję włosów i paznokci mogą mieć również leki, np. antybiotyki, środki przeciwzakrzepowe, przeciwtarczycowe, cytostatyki, preparaty immunosupresyjne i terapia hormonalna.
Wśród głównych przyczyn łamliwości paznokci wymienia się głównie: niedobór protein, witamin A, B, C, E oraz cynku w diecie. Szkodliwe bywa także działanie detergentów, benzyny, zasad i zmywacza. Najważniejsze jest uzupełnianie diety brakującymi składnikami.
Poprzez zły stan włosów i paznokci może objawiać się także grzybica, która wymaga leczenia środkami antygrzybicznymi. Koniecznie powinieneś się zgłosić do lekarza, jeśli problemy z włosami i paznokciami nie ustępują lub się nasilają. W ten sposób może objawiać się wiele ogólnoustrojowych chorób, które wymagają specjalistycznego leczenia.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021