Przejdź do treści

Red flag: zakażenia dróg moczowych

Red flag: zakażenia dróg moczowych
Przyczyną infekcji układu moczowego są bakterie. Ilustracja: Julia Szostak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Zakażenie dróg moczowych może występować u kobiet i u mężczyzn, choć u kobiet jest 50 razy częstsze. Zazwyczaj pojawia się w postaci zakażenia dolnych dróg moczowych, czyli ‒ popularnie mówiąc ‒ zapalenia pęcherza. Co druga kobieta przynajmniej raz w życiu ma ostre zapalenie pęcherza moczowego, a u połowy z nich następują nawroty. To nie przelewki!

Przyczyna – bakterie

Za infekcję układu moczowego odpowiadają drobnoustroje, przede wszystkim bakterie Escherichia coli, które zasiedlają krocze i jelito grube. Jeśli jesteś mężczyzną, masz mniejsze szanse na rozwój infekcji dróg moczowych. Anatomia kobiet sprzyja infekcji, ponieważ: 1. cewka moczowa u kobiet jest krótsza, co ułatwia rozprzestrzenienie się bakterii, 2. odległość do cewki jest mniejsza niż u mężczyzn, co także sprzyja przedostawaniu się drobnoustrojów do dróg moczowych. Najbardziej uciążliwe są nawracające infekcje. Ten problem dotyczy zwykle kobiet, u których do schorzenia przyczynia się aktywność seksualna. Rozwijająca się infekcja może objąć nawet nerki, co fachowo określa się mianem odmiedniczkowego zapalenia nerek. Infekcje górnych dróg moczowych występują jednak stosunkowo rzadziej.

Dlatego, drogie panie, pamiętajcie o tych kilku zasadach, dzięki którym można uniknąć bolesnych dolegliwości:

1. Pijcie zalecaną ilość wody, aby przepłukiwać drogi moczowe (8 szklanek na dobę).

2. Pijcie sok z żurawiny – ma udowodnione pozytywne działanie na układ moczowy. Składniki żurawiny zapobiegają przyleganiu bakterii do błon śluzowych dróg moczowych.

3. Nie wstrzymujcie wydalania moczu! Siusiajcie, gdy wam się zachce. Szczególnie po zbliżeniu.

4. Pewnie niewielu z was trzeba o tym przypominać, ale napisać dla poprawności trzeba: myć się należy codziennie, zwłaszcza w okolicach intymnych!

Objawy

Większość kobiet sama może u siebie zdiagnozować infekcję. Towarzyszy jej najczęściej ból albo pieczenie podczas oddawania moczu, bóle w podbrzuszu oraz tzw. częstomocz. Czasami mocz ma ciemniejsze zabarwienie, co może świadczyć o występowaniu krwi. Dodatkowy objaw to podwyższona temperatura. Gorączka powyżej 38 st. C oraz ból w okolicy lędźwiowej mogą świadczyć o odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Aby lepiej poznać przyczynę dolegliwości, przed rozpoczęciem leczenia zaleca się zbadanie moczu.

Zdarza się, że infekcja przebiega bezobjawowo – badanie wykazuje bakterie w moczu, jednak nie wiążą się z tym odczuwalne objawy. Wtedy zwykle nie podaje się leków.

Leczenie

Red flag: zakażenia dróg moczowych

Podczas zapalenia dróg moczowych lekarz przepisuje antybiotyki. Po 1-3 dniach symptomy infekcji ustępują. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać hospitalizacja – przede wszystkim w przypadku zakażenia nerek, gdy chorobie towarzyszą gorączka i wymioty.

Wszystko, co potrzebne do leczenia ostrych, nawracających i niepowikłanych infekcji dróg moczowych, można znaleźć w nowych produktach UROintima dostępnych w aptece bez recepty. To pierwsza kompleksowa linia oparta na 3 prostych krokach: wykrywanie, działanie i utrzymanie. UROintima FuragiActive zawiera bakteriobójczą furaginę, której skuteczność w leczeniu infekcji potwierdzona jest przez specjalistów. W leczeniu pomaga również UROintima ŻurawinActive MAX. Ten preparat wyróżnia się najwyższą zawartością proantocyjanidyn na polskim rynku (72 mg w 1 kapsułce), poza tym zawiera opatentowany składnik URSOLIA o działaniu antyoksydacyjnym oraz witaminę C obniżającą pH moczu. A dla utrzymania zdrowego stanu dróg moczowych opracowano formułę UROintima ŻurawinActive. Większość kobiet sama rozpoczyna leczenie, szczególnie jeśli zakażenia nawracają. UROintima to preparaty, które są łatwo dostępne, bezpieczne i skuteczne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

ból nerek

Odmieniczkowe zapalenie nerek – objawy, przebieg oraz leczenie

Kobieta trzyma się z brzuch z powodu bólu w dole brzucha

Ból w dole brzucha – z czym się wiąże ból brzucha na dole? Jak mu zapobiegać?

10 oznak, że twoje hormony szaleją

Kobieta na wózku z objawami stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane – wczesne objawy. W jakim wieku się rozwija i jakie są jego etapy?

Mężczyzna z zapaleniem pęcherza trzyma się za brzuch

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn – jak leczyć?

Kobieta w ciąży z zapaleniem pęcherza

Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy, powikłania i dopuszczalne leki

Kobieta trzyma się za brzuch z powodu zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy u dzieci i dorosłych

„Kobiety cierpią w zaciszu własnej łazienki”. O tabu cewki moczowej rozmawiamy z ginekolożką dr Hanną Szwedą

Mama Patolog o endometriozie: To jest strasznie upierdliwa choroba!

Naturalne wsparcie na problemy z pęcherzem

7 przyczyn wzdętego brzucha

Jak chronić pęcherz przed infekcją?