Przejdź do treści

Red flag: znamiona i pieprzyki

Red flag: znamiona i pieprzyki
Znamiona i pieprzyki trzeba obserwować - jeśli się zmieniają, warto odwiedzić dermatologa. Ilustracja: Julia Szostak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Cytologia – zwróć uwagę na to, czym masz pobierany materiał
płaczące dziecko
Zimne powietrze na obrzęk krtani. 31-letnia matka uratowała swoje dziecko za pomocą zamrażarki
Sałatka: sałata, burak, fiołek trójbarwny
Jadalne kwiaty, które mogą być trujące
mężczyzna w koszulce z kieszenią na piersi, w której siedzi dziecko
T-shirt, który ułatwia ojcom zajmowanie się dzieckiem
Uczestniczki kampanii Rimmel #iwillnotbedeleted
Red Lipstick Monster, Rita Ora i Cara Delevingne w światowej kampanii przeciwko hejtowi

Każdy z nas ma gdzieś na ciele pieprzyk albo inne znamię. Zazwyczaj są to nieszkodliwe plamki, ale bywają też takie, które powinny was zaniepokoić. Sprawdźcie, z którymi najlepiej udać się do dermatologa.

Pieprzyki to znamiona powstające z namnażających się komórek barwnikowych skóry ‒ melanocytów. Ale pieprzyk pieprzykowi nierówny. Co powinno zaniepokoić? Na pewno nieregularne, asymetryczne kształty pieprzyków, niewyraźna, rozmyta otoczka oraz nierówne rozmieszczenie barwnika. To tak zwane znamiona atypowe (dysplastyczne). Z tymi zdecydowanie powinniśmy udać się do dermatologa, aby obejrzał je fachowym okiem i ocenił. W tym celu wykorzysta zapewne specjalistyczne narzędzie o nazwie dermatoskop ‒ czyli specjalną podświetlaną lupę. Lekarz być może skieruje was do chirurga na usunięcie zmiany. Najczęściej takie rozwiązanie polecane jest właśnie w przypadku nietypowych pieprzyków, które narażone są na promieniowanie słoneczne i poparzenia, a w przyszłości może rozwinąć się z nich rak.

Aby rozpoznać niepokojące znamię, stosuje się metodę ABCD: A ‒ asymetria, B ‒ brzeg (nierówny), C ‒ kolor (różnorodny), D – wielkość (powyżej 6 mm). Najczęściej nasze pieprzyki mają jednak równe brzegi i są jednolitego koloru. To zwykłe znamiona, które nie są groźne.

Każdy z nas powinien być wyczulony na zmiany pojawiające się na już istniejących znamionach, jak na przykład: powiększanie się, zmiana kształtu, zabarwienia. Jeśli znamię piecze, swędzi lub wycieka z niego krew czy inny płyn, to koniecznie należy zgłosić się z takimi symptomami do specjalisty.

Nie każda taka zmiana oznacza od razu, że mamy do czynienia z czerniakiem ‒ bo to słowo przecież najbardziej mrozi nam krew w żyłach, jeśli mowa o podejrzanie wyglądających pieprzykach oraz o nowotworach skóry. Jest jeszcze cała lista innych zmian, łagodnych, jak choćby naczyniaki i włókniaki. Bardzo często występującym nowotworem jest rak podstawnokomórkowy, który nie daje przerzutów i usuwany jest zwykle chirurgicznie.

Tylko w najgorszym przypadku niepokojąca zmiana okazuje się czerniakiem. To nowotwór złośliwy. Wcześnie wykryty może być uleczalny. Zazwyczaj zmiana nie jest jednak rozpoznawana na początku. Jest to rak atakujący inne narządy. Czerniak może rozwinąć się zarówno z wcześniej istniejącego znamienia, jak i nowo powstałego. Ryzyko rozwoju nowotworu jest większe u osób, u których czerniak wystąpił w rodzinie, mają dużo nietypowych znamion oraz fototyp skóry wysokiego ryzyka (czyli jasna cera, oczy niebieskie/zielone, włosy blond/rude, piegi, skóra łatwo ulegająca poparzeniom słonecznym).

W związku z tym, że czerniak wykryty późno nie daje optymistycznych rokowań, to każdy powinien pamiętać o profilaktyce – to najskuteczniejsza broń przeciwko temu nowotworowi. Po pierwsze, ze słońca – zwłaszcza w sezonie letnim ‒ korzystać trzeba mądrze! Nie wystawiać się na promieniowanie w godzinach, gdy jest ono najsilniejsze (godz. 10-16), smarować się kremami z filtrem, a nietypowe znamiona najlepiej zasłaniać. Częścią profilaktyki jest również samokontrola oraz wizyta u dermatologa.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

kubek herbaty trzymany w dłoniach

Herbata dobra na choroby serca

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

8 sposobów, jak szybko i bez leków ukoić ból głowy

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Bruschetta z pieczoną dynią

Bruschetta z pieczoną dynią

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

11 przyczyn bólu głowy

Męski „PMS”, czyli Syndrom Poirytowanego Samca

Męski „PMS”, czyli Syndrom Poirytowanego Samca

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból