Przejdź do treści

Segregowanie śmieci – co musisz wiedzieć

Segregowanie śmieci – co musisz wiedzieć
Segregowanie śmieci nie jest wcale trudne, ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle i książe Harry
Meghan Markle podróżuje samolotem. Nasz ekspert odpowiada, czy latanie jest bezpieczne dla ciąży?
Główny Inspektor Sanitarny: teorie przeciwników szczepień to szarlataneria
Anja Rubik przekazuje 1000 książek „#SEXEDPL” do polskich szkół
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, w Polsce 71 proc. śmieci trafia na wysypiska, a zaledwie 11 proc. do recyklingu. W Niemczech 0,5 proc. na wysypiska, zaś 45 proc. jest ponownie przetwarzanych. Najwyższa pora, by segregowanie śmieci zacząć traktować jako normę, a nie utrudniający życie urzędniczy wybryk. Warto nauczyć się robić to dobrze.

Segregowanie śmieci to obowiązek, który od 1 lipca 2013 r. ma część z nas. Co się zmieniło? Po pierwsze, każdy (niezależnie, czy segreguje, czy nie) musi zapłacić. Ten, kto segreguje, płaci mniej. Po drugie, zmienia się system odbioru i późniejszego gospodarowania odpadami. Ma być mniej wysypisk, za to więcej recyklingu. Śmieci nienadające się do przetworzenia będą spalane z odzyskiem energii. A niebezpieczne odpady – unieszkodliwiane.

Wszystko ma jednak początek w naszym małym domowym gospodarstwie. Jak się okazuje, dla wielu osób nowe zasady są nie do końca jasne, a nawet absurdalne. Jeśli na przykład wyrzucasz zeszyt, powinieneś z niego powyjmować zszywki, tapety nie wyrzucisz tam gdzie zeszytu, opakowanie po oleju, choć to przecież tworzywo sztuczne, nie może wylądować w kontenerze na tworzywa sztuczne, z płytą CD trzeba udać się do specjalnego punktu, z brązową butelką do zielonego kosza, zaś z zielonymi odpadami do brązowego. Istne szaleństwo! Segregowanie śmieci wcale nie jest jednak tak trudne, jak może się wydawać. Krok po kroku spróbujemy posegregować te informacje.

Segregowanie śmieci – kolory pojemników

Segregowanie śmieci: pojemnik niebieski – PAPIER

Tu wyrzucisz: papier, tekturę, książki, gazety, zeszyty. Nie wyrzucaj: kartonów po mleku/sokach (należy je wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne), rachunków, faktur, worków po materiałach budowlanych, pieluch jednorazowych, podpasek, tapet. Należy pamiętać, aby makulatura, którą wyrzucamy do niebieskiego pojemnika, nie była mokra i tłusta. Powinniśmy również usunąć dodatkowe elementy, jak: zszywki, folie, płócienne okładki.

Segregowanie śmieci: pojemnik żółty – TWORZYWA SZTUCZNE I METAL

Tu wyrzucisz: opakowania z tworzyw sztucznych i metali, np. butelki, puszki, nakrętki, kapsle, torebki, reklamówki. Nie wyrzucaj: opakowań po olejach, płynach chłodniczych, lekach, sprzętu AGD/RTV, zabawek, wykładzin. Można spotkać też czerwone pojemniki przeznaczone do zbiórki wyłącznie odpadów metalowych.

Segregowanie śmieci: pojemnik zielony – SZKŁO KOLOROWE

Tu wyrzucisz: butelki i słoiki z kolorowego szkła.

Segregowanie śmieci: pojemnik biały – SZKŁO BEZBARWNE

Tu wyrzucisz: butelki i słoiki ze szkła bezbarwnego.

UWAGA! Do pojemników na szkło (kolorowe i białe) nie wyrzucaj szkła „domowego” (talerzy, porcelany, kryształów), szkła żaroodpornego, szyb okiennych i samochodowych, luster, żarówek, lamp, reflektorów i doniczek, a także stłuczonego szkła.

Wszystkie opakowania przeznaczone do recyklingu, zarówno szklane, jak i plastikowe czy metalowe, powinny być opróżnione i opłukane.

Wszystko to, czego nie wyrzucisz do pojemników na papier, tworzywa sztuczne, metal i szkło, wyrzucaj do kontenerów na zmieszane odpady komunalne. Od tej reguły istnieje jednak kilka ważnych wyjątków. Oto one.

Segregowanie śmieci: ważne wyjątki

Segregowanie śmieci – co musisz wiedzieć

Elektroodpady, czyli: sprzęty AGD/RTV, zabawki, sprzęt sportowy, sprzęt oświetleniowy (żarówki, lampy), narzędzia, kable, ładowarki, płyty CD/DVD, przyrządy medyczne, a także zużyte baterie i akumulatory, oddajemy do specjalnych punktów wyznaczonych przez gminy. Jeśli kupujemy nowe urządzenie RTV/AGD, stare możemy oddać w tym samym sklepie lub hurtowni nieodpłatnie.

Przeterminowane leki i opakowania po nich należy wyrzucić do specjalnych pojemników, które znajdziemy w aptekach, przychodniach i ośrodkach zdrowia.

Niepotrzebne meble i inne przedmioty o dużych rozmiarach mają swoje miejsce w kontenerach na odpady wielkogabarytowe, natomiast pozostałości po pracach remontowych i budowlanych (gruz, cement, opakowania po materiałach budowlanych) wyrzucisz w wyznaczonym przez gminę miejscu.

Być może na terenie twojej gminy powstał Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) albo Punkt Gromadzenia Odpadów Problemowych (PGOP). W PSZOK-ach można oddać m.in. elektrośmieci, odpady wielkogabarytowe oraz remontowe. W PGOP zostawimy chemikalia, odpady zawierające rtęć, zużyte baterie, akumulatory, leki i inne niebezpieczne pozostałości.

„Zielone odpady”, czyli ulegające biodegradacji liście, trawę, kwiaty, można wrzucać do kontenerów brązowych lub innych wyznaczonych w tym celu przez gminę. Ministerstwo Ochrony Środowiska zachęca również do tworzenia przydomowych kompostowników. Nie wolno jednak tego rodzaju śmieci palić.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Główny Inspektor Sanitarny: teorie przeciwników szczepień to szarlataneria

Anja Rubik przekazuje 1000 książek „#SEXEDPL” do polskich szkół

Ewa Chodakowska

Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi

Lizi Jackson-Barrett

Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie

Tadeusz Witwicki

Rekonstrukcja piersi. Jak wygląda zabieg oraz jakie są największe obawy? Rozmawiamy z chirurgiem plastycznym

Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll

Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington

Marta Frej dla Hello Zdrowie!

„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem

Instalekarz Magda Krajewska: na studiach medycznych powinno być znacznie więcej psychologii

łysakoebita bez włosów po mastektomii

H&M wypuścił staniki dla kobiet po mastektomii

Dominika Gwit

Dominika Gwit – wiadomo już, jaki jest powód jej otyłości