Przejdź do treści

Starzejemy się po kawałku

Starzejemy się po kawałku
Najwcześniej zaczyna starzeć się niestety... biust. Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Odchudzone wersje świątecznych dań
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D

Podobno mamy tyle lat, na ile się czujemy. Jak więc jest z tą metryką? Badania pokazują, że czas płynie zupełnie inaczej dla każdej części naszego ciała. Upływowi lat pierwszy poddaje się… biust.

Podczas gdy my dmuchamy kolejne świeczki na torcie, struktura naszych genów ulega ciągłej zmianie. Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu odkryli, że nasz zegar biologiczny tyka na poziomie DNA. Specjalnie opracowana metoda badawcza pomogła zbadać, w jakim wieku są oceniane tkanki.

Odkryto, że ich znaczna większość pokrywa się z wiekiem metrykalnym. Wyjątkiem była tkanka pobrana z kobiecych piersi, która okazała się starsza o średnio dwa-trzy lata. To właśnie sprawia, że ta część kobiecego ciała jest tak podatna na zmiany nowotworowe – im starsza tkanka, tym łatwiej o zmiany kancerogenne. Według badaczy tkanka pobrana z piersi, w których rozwijał się nowotwór, miała nawet 12 lat więcej niż zdrowa. Kiedy więc tak naprawdę rozpoczyna się proces starzenia? Okazuje się, że dla każdego z naszych organów czas płynie w innym tempie.

Mózg – 20 plus

Mózg zaczyna zwalniać już w wieku 24 lat. Ostatnie badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców wykazały, że w tym właśnie wieku zmniejszają się nasze zdolności kognitywne, czyli zdolność do reakcji na to, co dzieje się wokół, a także pamięć i logiczne myślenie. Poziom możliwości poznawczych zmierzono, gdy badani grali w popularną grę „Starcraft 2”. Według Joe Thompsona, koordynatora eksperymentu, przypomina ona szachy rozgrywane w przyspieszonym tempie. Nie miały znaczenia umiejętności graczy. Bez względu na doświadczenie, na każde 15 lat dzielące od wieku 24-latka przypadał 15-procentowy spadek zdolności poznawczych. Dla zmartwionych mamy coś na pocieszenie – badacze udowodnili, że z wiekiem w mózgu zachodzą zmiany, które pozwalają na pełniejsze postrzeganie rzeczywistości i zwiększają kontrolę nad emocjami. Coś za coś.

Oczy – 40 plus

Kiedy przekraczamy czwartą dekadę, naszym oczom zaczyna doskwierać coraz więcej dolegliwości. Na skutek twardnienia soczewki zaczynają się problemy z ostrością widzenia przedmiotów znajdujących się w zbyt bliskiej lub zbyt dalekiej odległości. Proces ten jest nieodwracalny, dlatego o oczy warto zadbać wcześniej. Prawdziwą zmorą dla naszych oczu jest nieustanny kontakt z promieniowaniem monitorów i wyświetlaczy. Pamiętaj, aby na każde 20 minut, które spędzasz przed ekranem, robić co najmniej 20-sekundowe przerwy.

Wątroba – 70 plus

Wątroba to wyjątkowo odporny organ. U zdrowego człowieka zachowuje młodość aż do ukończenia 70. roku życia. To jedna z niewielu części naszego ciała, które mają zdolność do całkowitej regeneracji. Kiedy podczas przeszczepu od dawcy pobrana zostanie część wątroby, w ciągu kilku miesięcy utracona część zostanie odbudowana przez organizm. Istnieje jeden warunek. Jeżeli chcemy utrzymać zdolności regeneracyjne wątroby, musimy kontrolować weekendowe poczynania. Według badań aż 37 proc. śmiertelnych chorób związanych z niewydolnością wątroby spowodowane jest przez nadużycie alkoholu.

Jesteś ciekawy, ile tak naprawdę lat ma twój organizm? Odwiedź Centrum Stworzone dla Zdrowia w Gdańsku. W specjalnej tubie sprawdzisz ponad 25 parametrów organizmu, dzięki czemu będziesz mógł poznać swój wiek biologiczny. Być może okaże się, że do tortu możesz włożyć kilka świeczek mniej?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Co papierosy robią z układem krążenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta trzymająca się za plecy między łopatkami z powodu bólu łopatek

Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

Razowe galette z gruszkami

Razowe galette z gruszkami

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Zimowa owsianka z dynią

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą

11 przyczyn bólu głowy