3 min.
Świąteczny piernik – bez glutenu, bez cukru!

Świąteczny piernik bez grama mąki pszennej czy cukru. Zdjęcie: Aga Piątkowska | www.prettybaked.pl
Najnowsze
24.01.2021
Palisz papierosy? Oto, co powinnaś jeść
23.01.2021
Szybko czy wolno? Wyjaśniamy, jak jeść, żeby na dłużej zaspokoić apetyt
23.01.2021
Bruschetta z serem halloumi – oto prawdziwe śniadanie mistrzów
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
Napoje energetyczne Monster i Burn wycofane ze sprzedaży. Przekroczono zawartość jednej z substancji dodatkowych
Trudno wyobrazić sobie Wigilię bez piernika. Zapach korzennych przypraw w kakaowym cieście po prostu musi rozejść się po domu, wprowadzając wszystkich w błogi, odświętny nastrój. Pieczemy go w najzdrowszej wersji – nie zawiera ani grama mąki pszennej, ani łyżeczki sypanego cukru. Poznajcie przepis na „odchudzoną” wersję świątecznego piernika.
Spis treści
Szkół pieczenia piernika jest wiele. Jedni zagniatają ciasto z początkiem listopada i z ciekawością tygodniami podglądają dojrzewającą w lodówce masę. Zapominalscy zdają się na przepisy z gatunku błyskawicznych, do wykorzystania nawet tuż przed uroczystą kolacją. Niektórzy przekładają ciasto powidłami, inni zapiekają je z bakaliami.
Wszystkie tradycyjne receptury łączy jednak wspólny mianownik: spore ilości mąki, cukru, miodu i masła, co niestety po i tak już obfitej uczcie staje się wyzwaniem dla żołądka, o naszym zdrowiu i linii nie wspominając.
Znacie zapewne z autopsji nieśmiertelną formułkę wygłaszaną przez żeńską reprezentację wigilijnego stołu: „ale najmniejszy kawałeczek” lub „dziękuję, nie mogę tyle słodkiego”. W tym roku nic z tego! Piernik, którego tajniki przygotowania za chwilę poznacie, nie zawiera ani grama mąki pszennej czy sypanego cukru. Przeciętny zjadacz nie wyczuje podstępu (sprawdzone empirycznie!). Wszyscy dbający o figurę miejcie się na baczności – szykuje się rywalizacja o każdy okruszek!
Świąteczny piernik bez glutenu i bez cukru – składniki
Piernik w bezglutenowej odsłonie. Zdjęcie: Aga Piątkowska
Składniki na ciasto:
– 150 g migdałów
– 15 g gorzkiego kakao
– 1 łyżka przyprawy do piernika*
– ½ łyżeczki sody oczyszczonej
– 70 g suszonych daktyli bez pestek
– 2 łyżki miodu
– 4 żółtka
– 3 łyżki purée z dyni
– 4 białka
– 10 suszonych śliwek
– 50 g orzechów włoskich
Składniki na polewę:
– 2 łyżki masła
– 2 łyżki ksylitolu
– 4 łyżki mleka
– 3 łyżki gorzkiego kakao
Świąteczny piernik bez glutenu i bez cukru – przygotowanie
Rozgrzewamy piekarnik do 170°C. Małą keksówkę smarujemy lekko masłem. Migdały (mogą być w skórkach) mielimy pulsacyjnie w malakserze na mąkę wraz z pozostałymi sypkimi składnikami: kakao, przyprawą i sodą. Daktyle zalewamy ciepłą wodą, by zmiękły, po kilku minutach odcedzamy, dodajemy miód i mielimy na pastę. Długo ucieramy żółtka, aż staną się jasne i gęste, dodajemy do nich daktylową masę, miksujemy. Dosypujemy migdałową mieszankę, dodajemy purée z dyni i całość mieszamy. Białka ubijamy, dodajemy do masy i delikatnie mieszamy łopatką do połączenia. Śliwki i orzechy niezbyt drobno siekamy, dosypujemy do ciasta. Gotowe przelewamy do keksówki, wyrównujemy i pieczemy ok. 40 min. do suchego patyczka. Studzimy na kratce.
Masło rozpuszczamy w rondelku, po chwili dodajemy ksylitol, mleko i kakao. Podgrzewamy na małym ogniu, ciągle mieszając aż do momentu, gdy kakao się rozpuści, a masa lekko zgęstnieje. Ciepłą polewą dekorujemy ciasto. Smacznego!
* Uwaga na przyprawy z torebki! – często zawierają w składzie mąkę lub cukier. Można przygotować domową mieszankę, mieląc lub ucierając w moździerzu 50 g cynamonu, 15 g imbiru, 15 g całych goździków, 4 g pieprzu czarnego, 5 g ziarenek kardamonu, 10 g gałki muszkatołowej, 5 g suszonej kolendry, 4-5 całych gwiazdek anyżu.
Aga Piątkowska – Krakuska z krwi i kości, entuzjastka fotografii kulinarnej i fitnessu we wszelkich formach. Nieśmiała gaduła, superzorganizowana w swoim roztrzepaniu. Z kuchennym oprzyrządowaniem zaprzyjaźniła się, by przygotowywać „modeli” do zdjęć, niestety ci – jak na złość – nie dożywają czasem do sesji… Autorka bloga prettybaked.pl
Poleć ten przepis koleżance. Niech też go wypróbuje
Zobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020