Przejdź do treści

Tatusiowe hormony

Tatusiowe hormony
Ilustracja: Anna Goszczyńska | www.alkemia.tumblr.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Posiadanie dzieci zmienia mężczyzn! Odkryto, że tatusiowie funkcjonują i myślą zupełnie inaczej niż mężczyźni bez potomstwa.

Od zawsze wiadomo, że ciąża zmienia ciało kobiety i przygotowuje ją do roli matki. Mężczyzna ma trochę gorzej. Zostaje wrzucony w nową rolę bez dziewięciu miesięcy na przystosowanie. Pojawia się dziecko i co wtedy robić? Najnowsze badania opublikowane w roczniku „National Vital Statistics Reports vol. 48” dostarczają odpowiedzi. Drogi tato! Przebywaj z dzieckiem i czekaj na reakcję organizmu – przyjdzie sama.

„Tryb tatusia” może uaktywnić się w każdym momencie – po zrobieniu pierwszego zdjęcia USG lub dopiero na skutek trzymania dziecka
w ramionach. To kwestia indywidualna. Zmiany na pewno zajdą – ulegnie nawet największy macho.

Odkryto, że na skutek obecności potomstwa organizm taty wytwarza dwa nowe hormony – oksytocynę i prolaktynę. Co one zmieniają? Po pierwsze, wyłączają samczą potrzebę uznania. Maleje potrzeba udowadniania męskości i tatuś chętniej spędza czas z rodziną. Za sprawą oksytocyny, hormonu przywiązania, rodzinny wieczór w domu wygrywa z piwem w towarzystwie kumpli. Prolaktyna, odpowiedzialna u kobiet za karmienie, otwiera mężczyzn na bliskość. Im więcej czasu ojciec spędza z synem lub córką, tym większy przypływ czułości odczuwa. Odkrycie pokazuje jasno, że mężczyźni powinni angażować się w opiekę nad pociechą już okresie niemowlęcym. Koniec z biologicznymi argumentami o wyjątkowej roli kobiety.

Naukowcy uwodnili także zdrowotne korzyści ojcostwa. Organizmy mężczyzn wykazują w tym okresie znaczny wzrost odporności. Ma to związek z poziomem testosteronu. Im mniejsze stężenie hormonu, tym zdrowszy tata.

Badania pokazują także przykre konsekwencje braku ojca. Traktowany do tej pory trochę jako ten trzeci i mniej potrzebny, doczekał się zasłużonego uznania! Według statystyk umiera dwa razy więcej niemowląt wychowywanych bez mężczyzny. Noworodki adaptują się o wiele łatwiej, gdy mają przy sobie oboje rodziców. Obecność ojca jest konieczna do prawidłowego rozwoju głównego ośrodka nerwowego dziecka.

Z badań przeprowadzonych nad koszatniczkami, gryzoniami występującymi głównie w Ameryce Południowej, wynikło, że potomstwo z gniazda bez ojca cierpi na niewłaściwy rozwój synaps łączących komórki mózgu. Co to oznacza dla ludzi? Dzieci z podobnym problemem mają trudności z podejmowaniem decyzji i odczuwaniem satysfakcji. Może dzięki temu uda się lepiej zrozumieć problemy dzieci wychowywanych przez samotne matki?

Przełomowe w wynikach tych badań jest to, że dostarczają niezbitych dowodów na biologiczne, a nie tylko społeczne uwarunkowania ojcostwa. Kolejny argument dla ojców walczących o opiekę nad swoim dzieckiem?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Co nam daje plaża?

Dzieciak w wodzie: subiektywny poradnik bezpieczeństwa

Pod kontrolą

Jak chronić dziecko przed upałem?