Przejdź do treści

To umysł zarządza portfelem

To umysł zarządza portfelem
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
5 ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa
Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią
karmienie piersią
Urządzenie do karmienia piersią dla ojców. To nowatorska koncepcja japońskiej firmy
Kobiety na zajęciach fitness
Kiedy zajęcia fitness mogą być niebezpieczne? O tym, jaki trening będzie najlepszy na start, pozmawialiśmy z fizjoterapeutką i trenerem personalnym
Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?
Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?
Gosia Włodarczyk
„Presja, by jak najszybciej wrócić do formy, jest dla kobiet krzywdząca. Ciału trzeba dać czas na regenerację”. Rozmawiamy z fizjoterapeutką Gosią Włodarczyk

Torebka, perfumy, gra, książka… lista prezentów nie ma końca. Świąteczny nastrój wyzwala w nas wyjątkową szczodrość. Czyżby tylko? Ministrem naszych finansów jest umysł. To od niego zależy, ile i na co wydamy. Przeczytajcie, zanim wpadniecie w zakupowe szaleństwo!

Pieniądze są niezwykle policzalne, dlatego wydawać by się mogło, iż do kwestii finansowych podchodzimy wyjątkowo analitycznie. Paradoksalnie jednak wcale tak nie jest. Ekonomiści behawioralni ‒ Shlomo Benartzi z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Richard Thaler z Uniwersytetu Chicagowskiego i Cass Sunstein z Uniwersytetu Harvarda – wyjaśniają, że w kwestii pieniędzy nie jesteśmy całkowicie racjonalni. Pieniądze okazują się bardzo mocno nacechowane emocjonalnie, dlatego to nie tylko zasobność portfela decyduje o tym, ile ich wydajemy, ale także nasz nastrój i kontekst.

Święta są ku temu znakomitą okazją. Wtedy umysł ulega pewnym złudzeniom, przed którymi broni się… naprawdę kiepsko. Ba! Najczęściej nawet nie zdaje sobie z nich sprawy. Tym sposobem łatwo wpadamy w sidła marketingu. Wtedy zachowania finansowe naszego umysłu mogą nas z powodzeniem zaprowadzić na manowce, a droga ta usiana jest pułapkami… Oto pułapki zastawione na nasz umysł krok po kroku: przy wejściu do sklepu, w czasie zakupów i wtedy, gdy już wychodzimy.

Na wejściu:

1. Nastawienie krótkoterminowe – wybierając się na zakupy, lubimy skupiać się na tym, co będzie „zaraz”, czyli za tydzień, za miesiąc, szczególnie jeśli w grę wchodzi wysoka gratyfikacja. To sprawia, że pieniądze wydajemy lekką ręką, bo wiemy, że powrócą już przy następnej wypłacie.

2. Efekt nostalgii – myślenie o przeszłości sprawia, że wydajemy więcej, stąd wiele reklam bazuje na wspomnieniach. Nostalgia osłabia nasze przywiązanie do pieniędzy, a zacieśnia więzy międzyludzkie, co zmniejsza uczucie samotności. Dlatego chętniej wydajemy pieniądze na kogoś niż na siebie. I ten wpływ na nasze decyzje jest długotrwały!

3. Sprzęgło pokusy – gdy gratyfikacja jest diabelnie kusząca. To przede wszystkim dobrze nam znane wszystkie promocje i superoferty, które czają się na nas na każdym kroku. Zanim sprawdzimy opłacalność transakcji, często wchodzimy i bierzemy w ciemno.

W środku:

1. Efekt łatwego słowa – proste słowo przyciąga uwagę, bo jest zrozumiałe i szybciej je zapamiętujemy. Natomiast słowa trudne do wypowiedzenia odstraszają, bo wydają się powiązane z niepewnością i ryzykiem. Dlatego szybciej zadziała na nas mydło z „pokrzywą” niż z Urtica dioica ‒ jej łacińską nazwą, choć w rzeczywistości to dokładnie to samo.

2. W pakiecie – płacisz mniej, a dostajesz więcej. Niby się opłaca, tylko często potem kupiony w ten sposób towar zalega nam w domu, a sumienie nakazuje nam to zjeść, wypić, zużyć, bo nie wolno wyrzucić. Ewentualnie można oddać. W efekcie otrzymujemy mniejszą korzyść przy tym samym lub nawet większym wydatku.

3. Efekt kotwicy – to taka szczególna promocja, kiedy na metce mamy naklejone poprzednie ceny i chętnie jeszcze byśmy je trochę poodklejali… Pierwsza cena na ogół była bardzo wysoka i kilkukrotnie przewyższa obecną. No przecież to kusi, jak się patrzy! Skoro jest aż taka obniżka, to żal nie kupić!

4. Efekt zatopionych kosztów – gdy już ponieśliśmy jakieś wydatki, łatwo jest je powiększyć, np. po zakupie bluzki długo nie trzeba nas namawiać do zakupu idealnego dodatku z nowej kolekcji. No w końcu to na prezent, ma być pięknie… myślimy sobie.

5. Efekt środka – zdecydowanie częściej wybieramy towar wyeksponowany w centralnej części, pośród innych. Tylko czy przypadkiem nie jest on najdroższy?

6. Efekt izolacji – rzecz odmienna od wszystkich, która przyciąga uwagę i zostaje zapamiętana. Jeśli pozytywnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie nasza. A może w pojedynkę w nowym miejscu jednak straci na swej oryginalności?

Na wyjściu:

To umysł zarządza portfelem

Ilustracja: shutterstock

1. Efekt fizycznego zamknięcia decyzji – to sztuczki finalizujące zakup, tak by się nie rozmyślić, jak np. szybkie wkładanie towaru do kartonu. Wtedy już rezygnacja wydaje się niezręczna. No więc, czy (na pewno) zapakować na prezent?

2. Zamknięcie wyboru – to decyzja nieodwołalnie podjęta. Jeśli czas jest ograniczeniem, decyzję podejmujemy wyjątkowo szybko. Co więcej, jesteśmy z niej bardziej zadowoleni ‒ mniej gdybamy o innych produktach, bo swój już wybraliśmy. Dlatego tak łatwo ulegamy chwilowym okazjom, jak np. przedświąteczny jarmark lub zakupy przez Internet. I nie trzeba tu żadnej promocji! Przeciwnie – sami z siebie wydajemy sporo.

3. Efekt bezgotówkowy – zdecydowanie łatwiej wydajemy pieniądze, których nie widzimy, płacąc kartą płatniczą lub przelewem, o debecie nie wspominając. To tzw. mniejsza przejrzystość pieniądza ‒ gdy środek płatniczy jest nienamacalny, umysł słabo zauważa jego upływ.

4. Efekt „na do widzenia” – cena na pożegnanie sugeruje nam ostatnią możliwość zakupu w cenie korzystnej lub pożegnanie się z danym asortymentem. A to oznacza koniec możliwości zakupu. Wydaje nam się, że jeśli teraz nie kupimy, to coś stracimy. To „coś” to też pieniądze.

5. Efekt pragnienia – coś, co teraz bardzo chcemy mieć, nie musi być tym, co będziemy chcieli mieć za jakiś czas. „Teraz” jesteśmy na haczyku i pożądamy, ale na spokojnie być może wybralibyśmy coś innego.

Szaleństwo? Owszem – świąteczne. Warto się w nim zatrzymać, by… Policzyć, ale nie przeliczyć. Świąteczne przygotowania i wizja obdarowywania to sprawa bardzo przyjemna, stąd przy zakupie nie martwi duża kwota. Zaczyna martwić dopiero potem, bo wcześniej myśleliśmy, że jakoś się ułoży. Tylko zazwyczaj samo się nie układa i musimy zadziałać. Najlepiej jak najwcześniej ‒ już na początku drogi do sklepu! No, ale do takiego działania przed świętami mamy zapał jak ślimak do biegu przez płotki. Znając jednak pewne mechanizmy funkcjonowania naszego umysłu, spróbujmy go przechytrzyć. Na początek trzeba ustalić maksymalną kwotę, jaką możemy wydać. Płacić gotówką! I koniecznie przy każdym zakupie zadać sobie kilka prostych pytań, choćby takich: Czy faktycznie to jest to, czego szukam? Czy jest potrzebne? Czy ma wystarczającą jakość? Czy faktycznie się opłaca? Czy chciałbym/chciałabym to mieć, nawet gdyby nie było w promocji? Samo powątpiewanie już świadczy o naszej niepewności. Dopiero przekonani w 100% idziemy do kasy. To wszystko po to, aby wesołe były nie tylko święta, ale również czas po – gdy ponownie zerkniemy do portfela.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!

Barbara Falenta z książką "Mamy dla Mamy"

„Nie musisz gotować trzydaniowych obiadów, ani chodzić po domu w sukience i w szpilkach”. Barbara Falenta o macierzyństwie z dystansem i książce „Mamy dla Mamy”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie

Zainteresują cię również:

Koniec zakochania: teraz pustka i rozstanie czy dojrzała miłość?

Emilia Clarke

„Byłam przekonana, że nie przeżyję”. Emilia Clarke z „Gry o tron” przeszła dwie operacje mózgu

drzemka

Drzemka dobra na wszystko. Dlaczego warto ją sobie uciąć i ile powinna trwać?

Kobieta siedzi w gabinecie laekarskim i trzyma się za głowę

Lobotomia – co to jest? Jak przeprowadzany jest zabieg i jakie mogą być skutki lobotomii?

Kobieta z zapaleniem mózgu leży w szpitalu.

Bakteryjne i wirusowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy i leczenie

Potrzebujesz wzmocnienia dla intelektu? Oto 6 produktów poprawiających pracę mózgu

kobieta mająca problemy ze snem

Polisomnografia na chrapanie i bezdech senny. Na czym polega badanie?

Lekarze w trakcie operacji mózgu

Kraniotomia – co to jest? Wskazania, powikłania oraz rehabilitacja po zabiegu

Szczęśliwi czasu nie liczą – jak samopoczucie wpływa na długość życia?

Czujesz że twój mózg potrzebuje pozytywnego doładowania? Ale jak to zrobić? Podpowiadamy

mózg w 3D

Udar mózgu – przyczyny i czynniki ryzyka wystąpienia udaru. Czy istnieje skuteczna profilaktyka?

Chirurdzy przeprowadzający trepanację czaszki.

Trepanacja czaszki – na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje? Jak wygląda rehabilitacja po takim zabiegu?

dziewczyna malująca kredą po asfalcie

Sawant – co kryje się pod tym terminem? Jak działa umysł osoby cierpiącej na zespół sawanta?

Mężczyzna wykonuje kobiecie eeg

Jak powstaje krwiak mózgu? Sposoby leczenia i rokowanie

Lekarz sprawdza wyniki rezonansu mózgu

Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia kleszczowego zapalenia mózgu

kobieta trzyma w rękach głowę niemowlaka

Bezmózgowie jako wada wrodzona – jakie są przyczyny schorzenia i rokowania?

rehabilitantka ćwiczy na macie z małym chłopcem

Co to jest porażenie mózgowe dziecięce? Jakie są przyczyny i objawy schorzenia?

mózg w 3D

Wylew krwi do mózgu – przebieg i konsekwencje udaru krwotocznego. Jak przebiega leczenie i rehabilitacja po takim udarze?

kobieta zamyślona patrzy przez okno

Moje emocje przejmują nade mną kontrolę. Czy da się nad nimi zapanować?

Kobieta cierpiąca na epilepsję siedzi na łóżku z przymkniętymi oczami.

Epilepsja, czyli powtarzające się napady padaczkowe – objawy i leczenie choroby

mózg w 3D

Objaw Kerniga – jak wygląda i o czym świadczy? Znaczenie w diagnostyce zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych

dziewczynka rozmawiająca z kobietą

Czym jest jąkanie? Rodzaje i przyczyny zaburzenia płynności mowy

mózg w 3D

Oponiak – czy jest groźny? Objawy, leczenie oraz rokowania w chorobie

Ty czy twój mózg. Kto podejmie decyzje o tym, co dziś obejrzysz na Netfliksie?