Przejdź do treści

Trenujesz? Rób to z FLOW!

Trenujesz? Rób to z FLOW!
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Znasz to uczucie, gdy podczas treningu tracisz kontakt ze światem zewnętrznym? Wpadasz w stan niemalże transcendentny. Czujesz ogromną satysfakcję i radość, lecz nadal stać cię na więcej. To właśnie flow! Jak się na niego załapać?

Flow to stan umysłu, który osiąga się podczas aktywności (nie tylko fizycznej). Pobudzające skupienie, pełne zatracenie się w danym zadaniu i radość – oto przepis na poprawienie swojej wydajności. W języku polskim częściej spotkamy się z terminami stan przepływu czy zaabsorbowanie. Mihaly Csikszentmihalyi – autor tej koncepcji – zafascynowany był pracą artystów, którzy podczas pracy twórczej nie odczuwają żadnych potrzeb. Brak jedzenia, wody czy snu nie wpływa negatywnie na jakość pracy. Osoby „zaabsorbowane” pozostają w stanie pobudzenia i skupienia mimo to. Wyniki swych badań opublikował w książce „Flow. The Psychology of Optimal Experience” (Przepływ. Psychologia optymalnego doświadczenia). Jednym z obszarów, na którym można osiągnąć ten stan, jest sport. Jak to działa?

Flow – hormonalne szaleństwo

Flow to wynik wydzielania się endorfin, fenyloetyloaminy oraz kannabinoidów. Pierwszy z hormonów działa na te same receptory co morfina. Wprowadza nas w stany euforyczne, a także zwiększa odporność na ból. Trening jednak musi być długi, równomierny, a oddychanie utrudnione. Dlaczego? Ponieważ stan niedotlenienia organizmu wywołuje stres, co z kolei wpływa na wydzielanie się hormonów szczęścia. Fenyloetyloamina natomiast spokrewniona jest z amfetaminą. Przypuszcza się, że związek ten może pełnić w mózgu funkcję neuroprzekaźnika. Jego poziom wzrasta wraz ze zwiększeniem intensywności treningu. Podobnie jak endorfiny fenyloetyloamina minimalizuje ból, ale ma także działanie antydepresyjne. Kannabinoidy – dokładnie anandamid – są ściśle związane z receptorami o podobnej nazwie. Jeżeli dochodzi do długotrwałego wysiłku fizycznego, który obfituje w nasilający się stres i ból, może dojść do aktywacji układu endokannabinoidowego. W efekcie sportowiec odczuwa stan euforii i odurzenia. Czysta chemia bez chemii!

Jak złapać flow?

Trenujesz? Rób to z FLOW!

Oczywiście niektóre sporty są faworyzowane. Aby doświadczyć stanu przepływu, najlepiej jest trenować aerobowo, czyli tak, aby dostać długotrwałej zadyszki. Zalecane są więc biegi długodystansowe czy kolarstwo. Pamiętaj, że wysiłek musi być długi! Z drugiej strony odpowiednie nastawienie spowoduje, że osiągniesz flow w niemalże każdej dziedzinie. Trening to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest twoje podejście.               

Badania czeskiego naukowca wykazały, że aby wejść w stan zaabsorbowania, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz mieć określony cel, do którego będziesz dążyć. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy poziomem wyzwania a własnymi umiejętnościami. Obrany cel ma być możliwy do zrealizowania i musisz być o tym przekonany. Nie ma lepszej dziedziny na wyznaczanie sobie wyzwań niż sport. Wiesz, na co cię stać, i wiesz, o ile możesz poprawić własny wynik. Podczas zawodów czy treningu powinieneś mieć dostęp do informacji zwrotnej, tak aby w razie potrzeby korygować tempo. Dobrym rozwiązaniem na samotne treningi są pulsometry czy szeroko dostępne aplikacje na smartfony. Ostatnim warunkiem jest pełne skupienie, które przychodzi naturalnie i bez najmniejszego wysiłku. Wówczas nie myślisz już o wyzwaniu, bo wykonywanie czynności staje się celem samym w sobie. To właśnie flow!

Z pewnością osiągnięcie stanu przepływu nie jest łatwe. Wymaga zmiany nastawienia. Nie chodzi o to, aby zadręczać się myślami, ile kilometrów jeszcze pozostało. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, równomiernym oddechu i byciu zrelaksowanym. Przyjemność z wysiłku jest najważniejsza!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Potrzebujesz zmian, ale mądrych

Potrzebujesz zmian, ale mądrych

Prześpij się z tym

Prześpij się z tym

Usprawnij swój mózg, grając!

Usprawnij swój mózg, grając!

Ruch oczyszcza ciało z toksyn

Ruch oczyszcza ciało z toksyn

Kawa i drzemka – genialny duet!

Kawa i drzemka – genialny duet!

Godzinę siedzisz, 5 minut spacerujesz

Godzinę siedzisz, 5 minut spacerujesz

Promieniowanie - bać się, czy nie?

Promieniowanie – bać się, czy nie?

5 zaskakujących sposobów na zdrowe zęby

5 zaskakujących sposobów na zdrowe zęby

Sypiaj jak da Vinci

Sypiaj jak da Vinci

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory