Przejdź do treści

Triatlon – nowa zajawka mieszczuchów

Triatlon – nowa zajawka mieszczuchów
Zawody Iron Man w Puerto Rico. Zdjęcie: AP/FOTOLINK
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami
Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach
Mrożone jeżyny i maliny
Mrożonki – co można mrozić, a czego lepiej nie
Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia
Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada
mierzenie obwodu brzucha
RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Ruch jest modny. Bieganie przejęło rolę dostawcy endorfin i stało się ogólnokrajową pasją. Ale od pewnego czasu warunki dyktuje triatlon, dyscyplina łącząca w sobie pływanie, jazdę na rowerze oraz bieganie. Miks trzech wytrzymałościowych sportów, najmodniejsza zajawka ruszających się mieszczuchów.  

Wszystko zaczęło się w latach 70. w San Diego w Kalifornii od grupy sportowców, których wspólne treningi związane z bieganiem, jazdą na rowerze i pływaniem przerodziły się w nieformalne zawody. Nowy sposób rywalizacji przyciągał coraz więcej chętnych, co doprowadziło do powstania oficjalnych zawodów w 1974 roku. Rywalizacja odbyła się na dystansie: około 500 metrów pływania, 8 kilometrów jazdy na rowerze i około 10 kilometrów biegu (500 jardów, 5 mil i 6 mil). Dopiero w 1989 roku triatlon znalazł się wśród dyscyplin olimpijskich i od tego czasu za klasyczny dystans przyjęto właśnie olimpijskie odległości, czyli: 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu.

Zostać Iron Manem

Ale to, co najbardziej fascynuje przeciętnego Kowalskiego oraz wzbudza podziw płci pięknej, to dwa słowa klucze do świata bogów: Iron Man. Są deklaracją nieśmiertelności, dostępną nielicznej grupie wybranych, odważnych a może przede wszystkim szalonych sportowców. To właśnie Iron Man spowodował, że triatlon w niedługim czasie stał się znaną dyscypliną, o której zaczęto mówić i relacjonować zawody w najważniejszych stacjach sportowych. Skąd takie zainteresowanie? Oczywiście z dokonywania niemożliwego – zawodnicy ubiegający się o tytuł Iron Mana mają do przepłynięcia 3,8 km, muszą przejechać na rowerze 180 km i przebiec maraton, czyli 42,195 km. A wszystko zaczęło się od awantury w pubie, którą wywołał John Collins związany ze środowiskiem sportowców z San Diego. Poszło oczywiście o to, która dyscyplina jest lepsza i czy sprawniejszy jest pływak, biegacz czy kolarz. Spór mógł zostać rozstrzygnięty tylko na drodze rywalizacji, a że panowie byli zacietrzewieni, to postanowili zniszczyć swoich rywali na najbardziej wymagających dystansach. Tak powstał pierwszy w historii Iron Man, który odbył się w 1978 roku na Hawajach. Od tego czasu to najbardziej kultowe zawody triatlonowe.

Triatlon – do granic możliwości

Triatlon – nowa zajawka mieszczuchów

Norseman Xtreme triathlon. Zdjęcie: AFP/EAST NEWS

Liczby zawsze robią na nas wrażenie. Chcemy wejść na najwyższy szczyt, pobiec najdalej, jak to jest fizycznie możliwe, wyznaczyć kolejne bariery ludzkich możliwości, by sukcesywnie je przełamywać i przesuwać nasze granice. Człowiek biega po biegunie, pustyni, zdobywa Himalaje, dotyka niemożliwego. Są tacy, dla których nawet Iron Man to zbyt małe wyzwanie. Raz do roku spotykają się w Norwegii, by wystartować w Norseman Xtreme Triathlon – najtrudniejszych zawodach triatlonowych na ziemi.

Trudność tych zawodów to przede wszystkim otoczenie. Pływanie odbywa się w zimnych norweskich fiordach, trasa rowerowa o długości 180 km poprowadzona jest po górach, a trasa maratonu kończy się na szczycie góry Gaustatoppen 1850 metrów powyżej miejsca startu. Chętnych nie brakuje, a nagrodą za ukończenie jest czarna koszulka. To pewien symbol i zarazem puenta, dla tych, którzy zapragną zmierzyć się z triatlonem. Triatlon jest sportem bardzo indywidualnym, wystawiającym nasze ciało i przede wszystkim umysł na ciężką próbę. Nagrodą jest własna satysfakcja i ‒ w przypadku sukcesu ‒ ogromna radość i poczucie siły. Mimo skrajnego wyczerpania zawodnicy wracają na start kolejnych triatlonów. Ponieważ uczucie, jakie daje zwycięstwo nad sobą, uzależnia i pozwala nam mierzyć się z kolejnymi, coraz trudniejszymi wyzwaniami. Triatlon jest sportem z charakterem i wymaga charakteru od biorących w nim udział.

Z dyscypliny początkowo dostępnej wyczynowym sportowcom triatlon, w tym Iron Man, stał się sportem coraz bardziej popularnym wśród amatorów. Również w Polsce z roku na rok przybywa tego typu imprez. To elitarna dyscyplina, wymagająca znacznie więcej czasu na przygotowania startowe, narzucająca surowy reżim treningowy. Może to właśnie przyciąga tak wielu chętnych, w tym osoby publiczne. Bakcyla złapali między innymi: Iwona Guzowska, Tomasz Karolak, Maciej Dowbor, Łukasz Grass, Bartłomiej Topa, Piotr Adamczyk czy Maciej Stuhr, a prezesem Polskiego Związku Triathlonu jest znany polityk Wojciech Olejniczak. Może teraz w Polsce nadchodzi era triatlonu? 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Kilka faktów o (nie)przytulaniu

„Przytulanie jest zdrowe”! Jest ważniejsze od seksu, zachwyca naukowców, a świat stawia je na piedestale. Lecz czasem nie chcemy przytulać się w związku. Czy to my powinniśmy się martwić, że coś z nami nie tak, czy może świat zachłysnął się kultem przytulania? Sprawdźmy.
Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Sezon zimowy nie rozpieszcza z wyborem warzyw. Na szczęście przestajemy się bać nowości i coraz częściej sięgamy po pyszne bataty. Jeśli chodzi o frytki, to spokojnie mogą konkurować z ziemniakami. Przekonajcie się!

9 oznak niedoboru żelaza

Brak siły, szybkie męczenie się, podenerwowanie, blada cera… To wcale nie musi być przesilenie jesienno-zimowe. Zamiast czekać, aż samo przejdzie, zrób badania krwi – może brakować ci żelaza. Zobacz, jakie jeszcze sygnały mogą o tym świadczyć.

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Łyżwy – zimowy trening na każdą pogodę

Łyżwy – zimowy trening na każdą pogodę

Rakiety śnieżne - traperska tradycja

Rakiety śnieżne – traperska tradycja

Zimą biegamy, ale na nartach!

Zimą biegamy, ale na nartach!

Snowboard – szus na jednej desce

Snowboard – szus na jednej desce

Czas na narty!

Czas na narty!

Nurkowanie - najlepsze destynacje

Nurkowanie – najlepsze destynacje

Kanioning – najlepsze destynacje

Kanioning – najlepsze destynacje

Surfing – najlepsze destynacje

Surfing – najlepsze destynacje

Rowery górskie – najlepsze destynacje

Rowery górskie – najlepsze destynacje

Wspinaczka – najlepsze destynacje

Wspinaczka – najlepsze destynacje

Kajakowy reset

Kajakowy reset