Przejdź do treści

Trzeba mieć zasady

Trzeba mieć zasady
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Polskie nastolatki uważają się za grube. Badania pokazują co innego
Ginekolog Michał Lipa o tym, jak i kiedy można ocenić długość i wagę dziecka
Chemioterapia: kobiety silniej odczuwają skutki niż mężczyźni
Mama Ginekolog: nie sprawdzajcie w ulotkach, czy dany lek można stosować w trakcie karmienia piersią
michał domaszewski
Dr Michał Domaszewski: nie bójmy się odpoczywać, kiedy chorujemy

Nie, nie chodzi o zasady niczym z surowej dziewiętnastowiecznej pensji dla dziewcząt, ale o dietę zasadową, którą twój organizm naprawdę doceni. Najlepiej funkcjonuje on bowiem w warunkach równowagi kwasowo-zasadowej. Więc trzymajmy się zasad, to proste!

Na początek trochę chemii. Każdy słyszał o pH – to wskaźnik kwasowości lub zasadowości substancji. Mierzy się go w skali od 0 do 14. Substancja neutralna ma wskaźnik pH 7, wszystko powyżej tego jest zasadowe, wszystko poniżej – kwasowe. Jak się ma ta minipowtórka z chemii do naszego zdrowia i samopoczucia? Otóż nasz organizm najlepiej funkcjonuje w warunkach równowagi kwasowo-zasadowej, a jest ona zachowana, gdy pH krwi wynosi 7,35–7,45. Wtedy krew ma odpowiedni poziom tlenu, a komórki mogą prawidłowo funkcjonować.

Niestety, sposób odżywiania, poziom stresu, zanieczyszczone środowisko, za mało ruchu na świeżym powietrzu – wszystko to powoduje, że mało kto może się pochwalić właściwym, dobrze zbalansowanym pH. U znakomitej większości jest on poważnie zaburzony, co w konsekwencji prowadzi do złego samopoczucia, braku energii, spadku odporności i wielu chorób. Zakwaszony organizm zaprasza do rozwoju bakterie, pasożyty i grzyby. Powszechnymi objawami zakwaszenia mogą być wysypki skórne, w tym egzema, różnego rodzaju stany zapalne, niestabilność emocjonalna, chroniczne zmęczenie, bóle stawów, reumatyzm, zespół jelita drażliwego, zgaga, otyłość, a nawet rak. Nie muszę pewnie dodawać, że łatwiej jest organizm zakwasić, niż zalkalizować.

Co zakwasza organizm?

Trzeba mieć zasady

Zdjęcie: shutterstock

Alkohol, papierosy, kawa, czarna herbata, mięso, nabiał, produkty wysoko przetworzone, wszystko, co jest szprycowane chemią, konserwantami, pestycydami, środkami konserwującymi, niektóre rośliny strączkowe, margaryny i oleje rafinowane, napoje gazowane. Nie znaczy to, że powyższe produkty mają całkowicie zniknąć z diety, ale zalecane jest ich ograniczenie i wprowadzenie do diety produktów, które alkalizują organizm.

Jak przywrócić równowagę kwasowo-zasadową? 

Oto kilka prostych zasad:

1) Jedz owoce cytrusowe. Dzień zacznij od szklanki świeżego soku z grejpfruta lub szklanki ciepłej wody z cytryną. Te cytrusy, mimo że kwaśne, mają odczyn zasadowy i pomagają odkwasić organizm. 

2) Pokochaj kaszę jaglaną. Jako jedyna z kasz ma właściwości alkalizujące. Codziennie jedz ją na śniadanie z dodatkiem jabłka, siemienia lnianego, cynamonu i imbiru. 

3) Wprowadź do diety mnóstwo warzyw, zwłaszcza zielonych! Można śmiało założyć, że wszystko, co zielone, alkalizuje: brokuły, kapusta, jarmuż, szpinak, por, ogórek, kiełki, cukinia, zielone warzywa liściaste, wszelkie świeże zioła – niech warzywa codziennie zajmują połowę twojego talerza.

4) Pij dużo wody. Nasyca krew tlenem. 

5) Na przekąskę wybierz migdały, jedyne alkalizujące z grupy orzechów.

6) Pomyśl o wprowadzeniu do swojej diety spiruliny, chlorelli lub młodego zielonego jęczmienia. Te naturalne produkty, zaliczane do kategorii superżywności zawierają potężne dawki chlorofilu i są wielkimi sprzymierzeńcami organizmu w utrzymaniu prawidłowego pH krwi.

I trzymaj się tych zasad!

Kasia Bem – nauczycielka jogi, oddechu i medytacji w systemach Sivananda Jogi (tytuł Master of Yoga, II stopień specjalizacji), Ashtangi Jogi i Sri Sri Jogi, RYT 500. Autorka programów: Joga dla Twarzy, Potęga Ciszy, Happy Detoks z jogą naturalnie! Autorka książki „Happy Detoks”. Więcej: www.kasiabem.comwww.namastejoga.pl

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Weekendowy detoks sokowy

Weekendowy detoks sokowy

5 pomysłów na 1-dniowy detoks

5 pomysłów na 1-dniowy detoks

Witaj Słońce!

Witaj Słońce!

Proszę o chwilę uwagi

Nauka uważności i świadomości

7 sposobów, by się nie przeziębiać

7 sposobów, by się nie przeziębiać

5 rzeczy, które możesz uprościć od zaraz

5 rzeczy, które uproszczą ci życie

Jaka jest dla ciebie ta chwila?

Jaka jest dla ciebie ta chwila?

Klucz do szczęścia

Klucz do szczęścia

Jak rozładować złość?

Jak rozładować złość?

5 pobudek lepszych niż kawa

5 sposobów na lepszą pobudkę

Czy umiesz zmywać naczynia?

Czy umiesz zmywać naczynia?

O co prosi twoje ciało?

O co prosi twoje ciało?