Przejdź do treści

Ultramaraton – wyzwanie dla ciebie?

Ultramaraton – wyzwanie dla ciebie?
North Face Ultra Trail du Mont Blanc 2014 | Fot. GODONG / BSIP
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Każdy, kto myśli o ultramaratonie, powinien zadać sobie pytanie i szczerze na nie odpowiedzieć: czy i jak jestem przygotowany? Dystans ultra to nie bułka z masłem. To nie jest bieg, w którym da się wystartować z marszu. Tylko solidne przygotowanie i doświadczenie dadzą szansę dobiegnięcia do mety. Jeśli nie trenujesz regularnie albo masz kłopoty ze zdrowiem, ultrawysiłek nie jest dobrym pomysłem.

Ultramaraton ‒ jak się przygotować?

Doświadczenie biegowe to podstawa. Na ultramaraton decydują się ci, którzy w nogach mają przebiegnięte setki kilometrów, a ból jest ich przyjacielem. Zawodnikom nieobcy jest i bieg po płaskim terenie, i w górach ‒ i to przy każdej pogodzie. Oczywiście można biegać przez dwadzieścia lat i nigdy nie zdecydować się na ultramaraton, można biegać też krócej i podjąć to wyzwanie. Wszystko zależy od odpowiedniego treningu.

Jeśli mamy doświadczenie biegowe i decydujemy się na wyzwanie ultra, dobrze zastosować prostą zasadę. Ta najbardziej ogólna mówi, że w tygodniu powinniśmy pokonywać tyle kilometrów, ile mamy zamiar pokonać docelowo w trakcie ultramaratonu. Jeżeli wybraliśmy bieg na 100 kilometrów, to znaczy, że 100 kilometrów powinniśmy przebiec w tydzień. Tak intensywny trening rozpoczynamy mniej więcej 8‒6 tygodni przed startem.

Istotne jest również to, gdzie odbywa się bieg. Jeśli jest to teren górzysty, w naszym treningu muszą pojawić się podbiegi i zbiegi. Jeśli ktoś myśli, że zbiegi to prosta sprawa ‒ jest w błędzie. Zbiegając, stawiamy zupełnie inaczej krok – jest on dłuższy, przez co i wysiłek jest inny. Wtedy najwięcej „do powiedzenia” mają nasze mięśnie czworogłowe ud. Warto je dobrze wyćwiczyć. Najprościej można to zrobić, zbiegając ze stromej górki. Podczas takich treningów dobrze też popracować nad techniką. Żeby odciążyć mięśnie czworogłowe i kolana, można nauczyć się stawiać mniejsze kroczki. Krótszy krok to mniejsze obciążenia i mniejszy ból.

Tak samo ważna jak przygotowanie fizyczne, a może nawet ważniejsza, jest psychika. Kiedy jest kryzys, kiedy na stopach robią się bolesne pęcherze, kiedy jesteś cały przemoczony, a mięśnie wołają o pomoc… ‒ wtedy najlepiej biegnie głowa. Jeśli przygotujesz się na najgorsze i postawisz sobie jasno cel, który chcesz osiągnąć, wypracujesz odpowiednią motywację i wyrzucisz z głowy wszystkie synonimy słowa „poddać się”, masz szansę na sukces.

Ultramaraton ‒ jaki wybrać dystans?

Ultramaraton – wyzwanie dla ciebie?

North Face Ultra Trail du Mont Blanc 2014 | Fot. GODONG / BSIP

Wybierając ultramaraton, na początek najlepiej zdecydować się na któryś z krótszych. W ten sposób można poznać specyfikę takiego biegu. Zdobyte doświadczenie przyda się przy coraz dłuższych i coraz bardziej ekstremalnych biegach.

Ci, którzy z maratonem czują się za pan brat, na dobry początek mogą wybrać bieg na 50 kilometrów – to dystans dłuższy o 7 km 805 metrów od maratonu, więc i wysiłek na treningach zwiększony jest niewiele bardziej, co daje szansę na ukończenie biegu. Później ‒ wraz z doświadczeniem i nabieganymi kilometrami ‒ możemy stawiać sobie za cel kolejne długości i wybierać kolejne szczeble trudności ultramaratonów.

Biegi ultra dzielą się na dystanse 100 km oraz 24 godziny, popularne są także wspomniane 50-kilometrowe, 100-milowe oraz 6-, 12- i 48-godzinne. Najbardziej znanym w Polsce jest Supermaraton Kalisia. Podczas tej imprezy rozgrywane są mistrzostwa Polski mężczyzn i kobiet na dystansie 100 kilometrów. Dużą popularnością cieszą się w Polsce także ultramaratony górskie: Bieg Rzeźnika w Bieszczadach, Sudecka Setka w Sudetach, Bieg 7 Dolin w Beskidzie Sądeckim, który jest równocześnie eliminacją do ekstremalnego Ultra-Trail du Mont, czy najdłuższy w Polsce Bieg 7 Szczytów w Sudetach.

Tego lata na scenie biegów ultrabiegacze mają do wyboru także coś zupełnie nowego: Dynafit Run Adventure. W ciągu trzech dni do pokonania będzie ponad 100 kilometrów, z przewyższeniami 4500 metrów. Ultramaraton zostanie poprowadzony przez Wielki Stożek, Wielką Raczę i Skrzyczne.

Jeśli zatem lubicie przygody i ekstremalne wyzwania, jesteście doświadczonymi biegaczami i pełnymi motywacji ludźmi… przygotowania czas zacząć! Trzymamy kciuki na mecie.

Ultramaratony ‒ kalendarium 2014:

– Biegi górskie w Szczawnicy: 26 kwietnia
– Beskidzka 160 na raty: 26 kwietnia – rata wiosenna; 20 września – rata jesienna
– Ultramaraton Szczecin – Kołobrzeg: 6 czerwca
– Bieg Rzeźnika: 20-21 czerwca
– Studencka Setka: 20-21 czerwca
– Transjura: 4-6 lipca
– Bieg Siedmiu Szczytów: 17 lipca
– Bieg Siedmiu Dolin: 5-7 września
– Beskidy Ultra Trail: 3-5 października
– Supermaraton Kalisia: koniec października 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Co papierosy robią z układem krążenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta trzymająca się za plecy między łopatkami z powodu bólu łopatek

Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

Razowe galette z gruszkami

Razowe galette z gruszkami

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Zimowa owsianka z dynią

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą

11 przyczyn bólu głowy