Przejdź do treści

Usprawnij swój mózg, grając!

Usprawnij swój mózg, grając!
Źródło. www.unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Jeśli gry komputerowe kojarzą ci się wyłącznie z bezproduktywnością lub stratą czasu, jesteś w błędzie. Nie mówimy oczywiście o nałogowcach, ale o rozsądnych graczach. Ci uczą się szybciej i mają lepszą koordynację psychoruchową. Jak to działa?

Nie chodzi tu tylko o umiejętności związane bezpośrednio z daną grą. Granie pozwala szybciej przyswajać nowe zdolności, a także odsuwa ryzyko demencji. Dopiero niedawno doczekaliśmy się rzetelnych badań na ten temat. Dlatego teraz możemy z czystym sumieniem stwierdzić: granie to nie strata czasu!

Badacze z Uniwersytetu w Rochester postanowili przeprowadzić test porównujący osoby grające w gry akcji i te, które nie miały z nimi wiele do czynienia. Warunkiem kwalifikującym osoby do grupy „graczy” było granie w tytuły, w których rozgrywka ma szybkie tempo oraz wymaga od gracza podzielnej uwagi. Z tego względu nie brano pod uwagę grających w „The Sims”, w przeciwieństwie do fanów „Call of Duty”.

Test został skonstruowany w taki sposób, aby sprawdzał zdolności poznawcze badanych. Zawierają się w tym zarówno proste umiejętności (odróżnienie wysokości dwóch dźwięków), jak i skomplikowane zadania wymagające kategoryzacji i modelowania (czytanie, rozpoznawanie diagramów i schematów, zauważanie relacji np. między figurami na planszy do gry). Wyniki testu posłużyły do określenia, jak dobrze badani radzą sobie z uczeniem się.

Krótko po rozpoczęciu badania gracze nie radzili sobie lepiej od pozostałych. Jednak wraz z postępującą nauką mieli coraz lepsze wyniki ‒ szybciej budowali modele myślowe niezbędne do sprawnego rozwiązywania zadań. Dzięki graniu byli lepiej przygotowani na niespodziewane sytuacje i szybciej akomodowali się do nowych warunków. Pozytywny efekt grania nie jest ponadto krótkotrwały ‒ powtórzenie testu kilka miesięcy później potwierdziło poprzednie wyniki.

Jakby tego było mało, korzyści płynące z grania dotyczą nie tylko nauki w sensie rozwoju intelektualnego, ale także psychoruchowego. Nauka jazdy na rowerze, pisania czy obsługi złożonych sprzętów to umiejętności, które są przez fanów gier przyswajane szybciej.

Przekonany? Jeśli tak, oto kilka wskazówek. Przede wszystkim znajdź grę o szybkiej akcji, wymagającą skupiania uwagi na kilku zadaniach naraz. Uzyskanie trwałego efektu gwarantuje 50 godzin gry (w badaniu ‒ na przestrzeni dziewięciu tygodni), jednak uczestnicy o krótszym stażu nie byli badani. Pierwsze korzyści odnotujesz znacznie szybciej. Pamiętaj jednak, aby nie siedzieć przed komputerem bez przerwy! Gry, choć faktycznie mają świetny wpływ na nasz mózg, nie mogą stać się substytutem aktywności fizycznej czy spędzania czasu z najbliższymi. Wszystko jest dla ludzi, ale umiar to słowo klucz!

Jeśli chcesz uzyskać maksimum wydajności intelektualnej, wykorzystaj także nasze rady z artykułu „Chcesz odmłodzić mózg? Rób wszystko inaczej!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Potrzebujesz zmian, ale mądrych

Potrzebujesz zmian, ale mądrych

Prześpij się z tym

Prześpij się z tym

Ruch oczyszcza ciało z toksyn

Ruch oczyszcza ciało z toksyn

Kawa i drzemka – genialny duet!

Kawa i drzemka – genialny duet!

Godzinę siedzisz, 5 minut spacerujesz

Godzinę siedzisz, 5 minut spacerujesz

Promieniowanie - bać się, czy nie?

Promieniowanie – bać się, czy nie?

5 zaskakujących sposobów na zdrowe zęby

5 zaskakujących sposobów na zdrowe zęby

Trenujesz? Rób to z FLOW!

Trenujesz? Rób to z FLOW!

Sypiaj jak da Vinci

Sypiaj jak da Vinci

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból