Przejdź do treści

Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba

unsplash.com
unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wątroba ma zdolność do samoregeneracji, ale nieodpowiednia dieta i tryb życia mogą tę umiejętność zaburzyć. Dlatego warto obserwować swój organizm. Jakie sygnały świadczą o tym, że wątroba przestaje działać jak należy?

Niewydolności wątroby zaczynają się pojawiać w momencie, kiedy traci ona swoją naturalną zdolność do regeneracji. Może być to wynikiem długotrwałego niedoboru odpowiednich substancji odżywczych, nadmiernego spożywania oczyszczonych produktów skrobiowych lub działania toksycznych związków bezpośrednio uszkadzających wątrobę. Regeneracja nie następuje również z dnia na dzień. To długi proces trwający nawet rok, który powinien się rozpocząć od oczyszczenia organizmu, a następnie opierać się na odpowiedniej diecie.

Zanim jednak doprowadzimy wątrobę do stanu, który będzie wymagał wsparcia w procesie regeneracji, możemy obserwować nasz organizm ‒ on zawsze daje nam sygnały o nieprawidłowościach. Oto kilka objawów zaburzeń pracy wątroby, które powinniśmy odbierać jako wołanie tego narządu o pomoc.

Ostrzeżenie 1: przebarwienia skóry

Żółte zabarwienie skóry jest głównym objawem problemów z wątrobą. Jest ona odpowiedzialna za gospodarowanie żółcią ‒ codziennie wytwarza do 1,5 litra tej substancji, która bierze czynny udział w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów. Im więcej tłuszczów zwierzęcych jest w naszej diecie, tym bardziej obciążona jest wątroba. Kiedy nie jest ona w stanie odfiltrować wszystkich toksyn, jakie trafiają do organizmu, dochodzi do zaburzenia, którego efektem będzie zmiana w kolorze skóry.

Ostrzeżenie 2: wrażliwość skóry

Innym wczesnym objawem problemów z wątrobą również związanym ze skórą jest jej nadwrażliwość. Jeśli nie wystąpiły inne przyczyny mogące spowodować swędzenie skóry i przewrażliwienie podczas dotyku (takie jak na przykład zbyt długie przebywanie na słońcu, uczulenie na kosmetyki lub produkty spożywcze, niedostateczne nawilżenie skóry lub odwodnienie organizmu), wówczas możemy być niemal pewni, że wątroba wysyła nam sygnał ostrzegawczy i alarmuje o nieprawidłowościach w swoim funkcjonowaniu.

Ostrzeżenie 3: zmiany w kolorze moczu

W przypadku zdrowego organizmu wydalany mocz powinien mieć kolor jasny, niekiedy określany jako słomkowy. Jeśli więc spożywamy odpowiednią ilość wody, organizm nie jest odwodniony oraz nie jesteśmy w trakcie lub po zakończeniu kuracji lekami, zwłaszcza antybiotykami, a mimo to kolor moczu jest stale ciemny, może to oznaczać nadmiar bilirubiny we krwi i w konsekwencji problemy z wątrobą. Jeśli jednak codziennie objadasz się buraczkami ‒ wówczas nie przejmuj się odchyleniami w kolorze moczu.

Pokrojone buraki

Ostrzeżenie 4: zmiany w obszarze brzucha

Zaburzenia pracy wątroby mogą również przejawiać się bólami lub skurczami w dolnej części brzucha. Jeśli dodatkowo brzuch stanie się nabrzmiały, jakby wypełniony gazem, może to oznaczać poważne upośledzenie funkcji wątroby. W rzeczywistości w jamie brzusznej zaczyna gromadzić się płyn, a nie gaz. W prawidłowym stanie jama brzuszna wypełniona jest maksymalnie 150 ml płynów, które mają za zadanie amortyzować narządy. Przewlekły proces zapalny zaburza proces gromadzenia się płynów. To objaw, którego nie można lekceważyć.

Ostrzeżenie 5: zatrzymanie płynów

Jeśli obrzękom kostek towarzyszy puchnięcie dłoni i twarzy, może być to symptom uszkodzenia wątroby. Kiedy uszkodzone komórki wątroby nie są w stanie wyprodukować dostatecznej ilości rozpuszczalnych białek, albumin, organizm próbuje wyrównać ich stężenie. Efektem tego będą obrzęki.

Ostrzeżenie 6: uczucie zmęczenia

Stałe, przewlekłe, utrzymujące się bez żadnego szczególnego powodu uczucie zmęczenia jest wyraźnym sygnałem, że organizm potrzebuje więcej odpoczynku i czasu na regenerację. Jeśli to uczucie występuje z innymi opisanymi tu objawami, powinno to być wskazówką, że wątroba woła o pomoc.

Ostrzeżenie 7: ogólne złe samopoczucie

Złe samopoczucie może być objawem wielu schorzeń, jak również konsekwencją pewnych sytuacji. Kto z nas nie ma czasem złego samopoczucia? Jeśli jednak ten stan utrzymuje się długo i nie jest objawem słabej kondycji psychicznej czy wynikiem sytuacji życiowych, być może to sygnał wysyłany przez wątrobę. Zaburzony organ nie będzie w stanie filtrować toksyn tak skutecznie jak prawidłowo działający ‒ wówczas możemy czuć osłabienie, drażliwość, bóle głowy, które skumulowane określimy ogólnie złym samopoczuciem.

Obserwuj swoje ciało, wsłuchuj się w nie i pozwól, by poszczególne jego części miały szansę informować cię o zaburzeniach. Jeśli w porę dostrzeżesz sygnały wysyłane przez wątrobę, będzie można wprowadzić zmiany w diecie czy trybie życia, tak by jak najbardziej wspomóc regenerację tego niezwykłego organu albo ‒ jeśli to będzie konieczne ‒ rozpocząć leczenie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.