Przejdź do treści

Worki pod oczami – przyczyny. Jak pozbyć się worków pod oczami?

cienie pod oczami
cienie pod oczami / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Raczej nie skaczesz z radości, jeśli na twarzy zauważysz cienie lub worki pod oczami. Pierwsza myśl: „Rany, starzeję się!”. Być może. Ale przyjrzyjmy się temu bliżej. Znamy lepsze wyjaśnienia i łatwe sposoby na pozbycie się potworów z twarzy.

 

Worki pod oczami – co to jest?

Na początku wyjaśnijmy ‒ worki i cienie pod oczami to dwa różne zjawiska. Niekoniecznie chodzą ze sobą w parze. Worki pod oczami są najczęściej efektem zastojów limfatycznych. Dochodzi do nich z różnych powodów. Opuchnięcie może się pojawić w wyniku zalegania toksyn w naczyniach limfatycznych. Proces ma miejsce w nocy ze względu na naturalne spowolnienie pracy układu krążenia.

Przyczyny powstawania worków pod oczami

Winowajcami mogą być brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowa dieta, dodatkowo bogata w sól. Nadmierne spożywanie alkoholu i kawy oraz palenie papierosów też raczej nie pomagają… Również źle dobrane kosmetyki mogą powodować opuchnięcia w okolicach oczu. Jest to miejsce szczególnie wrażliwe, skóra cienka i delikatna. Nie wszystkie kosmetyki mogą być stosowane w tym miejscu.

Marta Dragan

Zbyt silny lub ciężki kosmetyk może być odpowiedzialny za niekorzystne zmiany skóry pod oczami. Szczególnie ostrożnie dobieraj kosmetyki do stosowania pod oczami i na powieki. Stosuj również delikatny demakijaż. Źle zmyte kosmetyki wieczorem to gwarancja worków pod oczami następnego ranka.

Natomiast cienie mogą być skutkiem zmęczenia albo źle przespanej nocy ‒ dochodzi wówczas do niedotlenienia i nieprawidłowego przepływu krwi w płytko unaczynionej skórze. Zdarza się, że skóra pod oczami ma ciemniejszą barwę ze względu na nieprawidłową, nadmierną produkcję melaniny ‒ barwnika skóry. Skonsultuj się wówczas z lekarzem, przebarwienia takie mogą być oznaką choroby albo skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.

kobieta w łóżku

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Skoro zmęczenie jest głównym sprawcą cieni, to jedynym sposobem na skuteczne się ich pozbycie będzie odpoczynek. Nie od dziś wiadomo, że zdrowy sen ma niezwykłą moc. Doraźnie możesz tuszować cienie korektorem i reanimować się kolejną kawą. Ale organizmu nie oszukasz. Sen. I kropka.

Za to z usuwaniem opuchlizny pod oczami możemy pokombinować. Na początek wyeliminuj kosmetyki, które mogą być odpowiedzialne za tę pandę, którą rano widzisz w lusterku. Starannie wybierz delikatne preparaty, najlepiej w formie żelu lub kropli aplikowanych pipetką. Szczególną uwagę zwróć na produkty na bazie wyciągu z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, babki lancetowej czy arniki ‒ usprawniają one przepływ limfy.

Dziewczyna z maseczką na twarzy

Żeby uzyskać szybki efekt, zastosuj okłady z plasterków ogórka lub kompres z wystudzonych saszetek z wyciągiem z bławatka, rumianku, a nawet zwykłej czarnej herbaty, która ma właściwości ściągające i szybko zlikwiduje opuchnięcie. Równie efektywnie zadziałają żelowe maski. Możesz zawsze mieć je na wszelki wypadek w lodówce, rano wystarczy przyłożyć je na twarz na 15 minut. Zimny okład przyspiesza krążenie krwi, naczynia zaczynają się zwężać i zastój w tkankach znika.

Worki pod oczami – jak zapobiegać?

Zawsze jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć. To stara prawda, która działa i w tym wypadku. Co na worki pod oczami?

  1. Dbaj o zdrowy sen i odpoczynek.
  2. Pij dużo wody, co w naturalny sposób będzie wspomagało twój organizm w oczyszczaniu z toksyn.
  3. Ograniczaj spożycie soli i alkoholu.
  4. Stosuj delikatny, ale dokładny demakijaż i ostrożnie dobieraj kosmetyki, zwłaszcza te, które będziesz stosować w okolicach oczu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: