Przejdź do treści

Wspinaczka – najlepsze destynacje

Wspinaczka – najlepsze destynacje
Wspinanie jest fenomenem wśród sportów, bo fizyczność łączy się tu z metafizyką. Źródło: REPORTER/East News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Sex coach – kto to taki?
Pod lupę bierze seksualność i relacje intymne. Sex coach – kto to taki i czym różni się od seksuologa?
rozmowy kobiet
Na szefa, na męża, na pogodę, na korki. Na wszystko. Narzekanie rutyną dnia codziennego
kawa po chińsku
Kawa po chińsku. Poranny rytuał, który pozwoli ci dobrze zacząć dzień
5 mitów na temat bólu gardła.
5 mitów na temat bólu gardła. Prawda czy fałsz? Weryfikujemy je z lekarzem
Joga na dobranoc
Joga na dobranoc. Wypróbuj, zanim pójdziesz spać!

Jeżeli byliście tymi dzieciakami, które każdą możliwą chwilę spędzały na drzewach, murkach lub dachach, a kluczowe rozważania dotyczące podwórkowego życia prowadziliście z pozycji trzepaka, wisząc głową w dół – to nie ma no co czekać. Trzeba ruszyć w skały i zacząć się wspinać!

Wspinanie jest fenomenem wśród sportów, bo fizyczność łączy się tu z metafizyką. To zajawka, która narodziła się, gdy człowiek w swojej wędrówce stanął przed pionową skałą i zapragnął ją pokonać. Za początek alpinizmu niektórzy przyjmują pierwsze zdobycie szczytu Mont Blanc w 1786 roku. Od tamtej pory wspinanie jest oficjalnym sportem i zawsze głośno się o nim mówi. To sport, który dzieli się na wiele odrębnych, wyspecjalizowanych dyscyplin: wspinanie rekreacyjne w skałkach, wspinanie sportowe, wspinaczkę wysokogórską, himalaizm, speleologię oraz skialpinizm. Możliwości jest wiele i każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Dla jednych wspinaczka będzie sportem, dla innych drogą życiową bez potrzeby rywalizacji. Wspinać się można o każdej porze roku, ale lato to dobry czas, by zacząć.

Wspinaczka w wersji polskiej

Wystarczy wyjechać na specjalne kursy wspinaczki skałkowej, by w tydzień poznać podstawy tego sportu i zadecydować, co dalej. Idealnym miejscem na rozpoczęcie wertykalnej przygody jest Jura Krakowsko-Częstochowska, gdzie liczne skałki pozwolą nam postawić nasze pierwsze kroki w pionowym świecie. Potem możemy chcieć tylko więcej.

Po zakończeniu kursu skałkowego naszą przygodę warto kontynuować w Tatrach, doskonaląc poznane techniki skałkowe, by samodzielnie zacząć wspinać się w górach wysokich. Tatry to jedne z najpiękniejszych gór na świecie. Na małym obszarze znajdziemy wszystko, co w wysokich górach powoduje estetyczny zawrót głowy: wiszące dolinki, wysokogórskie stawy, monumentalne ściany. To wspinaczkowe eldorado na wyciągnięcie ręki. Najlepsze miesiące do wspinania i turystyki wysokogórskiej to sierpień i wrzesień. Pogoda jest wówczas bardziej stabilna i mniej deszczowa. We wrześniu będzie też znacznie mniej klapkowych turystów, oblegających Morskie Oko czy rejon Kasprowego Wierchu.

Wspinaczkowe wyzwanie w Europie

Wspinaczka – najlepsze destynacje

Źródło: www.frankenjura.com

Chcemy się wspinać, ale rodzina zgłasza kategoryczne veto, lobbując podczas domowych obrad: morze albo śmierć? Nie pozostaje nam nic innego jak wyjazd do Chorwacji. Na szczęście jest tam Paklenica. To park narodowy położony niedaleko Zadaru, z wysokim na 350 m szczytem Anica Kuk. Rejon ma charakter typowo górski. Znajdziemy tam ponad 100 dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności (od IV do 8a). Drogi przeważnie są dobrze obite. W miesiącach wakacyjnych największym wyzwaniem będzie upał. Na szczęście ściana Anicy ma wystawkę północną i północno-zachodnią, dlatego do godziny 14 da się tam przeżyć. Warto wstawać wcześnie rano, by po południu wracać nad morze i oddawać się urlopowemu plażowaniu wśród setek nieświadomych piękna i przygody, jakich doświadczamy na wspinaniu.

Wyjazd w lecie nad morze to dosyć traumatyczne przeżycie dla wszystkich ceniących spokój, ciszę i brak tłumów (o to coraz trudniej). Jeżeli poza tym jesteśmy indywidualistami, którzy nie lubią dzielić się wodą z atmosferą, która próbuje wycisnąć z nas siódme poty, poszturchując na urlopie niemiłosiernym upałem od samego rana, to ewidentnie musimy zaszyć się w bardziej umiarkowanym klimacie. Dobrym wyborem będzie Frankenjura. To spory obszar umożliwiający wspinanie, położony między Norymbergą, Bambergiem a Bayreuthem, który oferuje ponad 10 tys. dróg, w większości w skali 6a do 6b. To miejsce zdecydowanie dla osób regularnie się wspinających. Drogi są bardzo dobrze ubezpieczone. Po wyłączeniu wszelkich elektronicznych gadżetów i rozbiciu się na którymś z licznych kempingów możemy zrelaksowani zniknąć z tego świata przynajmniej na dwa tygodnie.

Raj na Seszelach

Jeżeli miejsca na wyciągnięcie ręki nie są zbyt atrakcyjne i z dziada pradziada należymy do rodziny wielkich fabrykantów, a co za tym idzie, na nasze konto wypełniają pulchniutkie liczby, które tylko czekają, żeby je uszczypnąć i wysłać na odpowiednią dietę, to pakujemy szpej, zaczesujemy modną fryzurę, przywdziewamy obowiązkowe Ray-Bany i ogłaszamy wyprawę na Seszele. Wynajdujemy połączenie lotnicze na wyspę Mahé, a będąc już na miejscu, korzystamy z katamaranów. Tak zaczynamy eksplorację raju. Najlepiej udać się na wyspę La Digue. Pierwsze ślady wspinaczkowe w tym rejonie datują się na 1984 rok i zespół Marca i Pierpaola Pretich. Od tego czasu pojawia się tu coraz więcej wspinaczy zostawiających po sobie ślady własnej działalności. Planując drogi wielowyciągowe, musimy odwiedzić masyw Mont Sebert i teren Parku Narodowego „Moren Seychellois”, Silhouette i Wielki Filar na La Digue. Ale zdecydowanie wisienką na torcie jest bouldering w Anse Source d’Argent, czyli wspinanie bez asekuracji po kamieniach wystających prosto z plaży nad samym oceanem. Ich formy są nieokiełznaną wolnością natury i dają nam możliwość wyrafinowanych przechwytów, harmonii ruchu i… niejednej gleby, która na szczęście kończy się na aksamitnym piasku lub w wodzie. Odwiedzając wyspy tego archipelagu, niejednokrotnie poczujemy silną więź z Robinsonem Crusoe, a może nawet zaświta nam myśl, by porzucić cywilizację. Ale komu byśmy o tym opowiedzieli? Przecież nie możemy zostać outsiderami, poza tym obowiązki i cywilizacja dobijają się do nas setkami maili, zdjęć i ofert. Czas wracać, otrzepać piasek ze stóp. Nasze ślady rozmyje ocean wraz z kolejnym przypływem. Ukojenie po smutku, że właśnie pojawiły się napisy końcowe, przyniosą nam niezliczone ilości lajków na fejsie, po tym jak pochwalimy się naszym „takie tam, z wakacji”. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!

Barbara Falenta z książką "Mamy dla Mamy"

„Nie musisz gotować trzydaniowych obiadów, ani chodzić po domu w sukience i w szpilkach”. Barbara Falenta o macierzyństwie z dystansem i książce „Mamy dla Mamy”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie

Zainteresują cię również:

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Łyżwy – zimowy trening na każdą pogodę

Łyżwy – zimowy trening na każdą pogodę

Rakiety śnieżne - traperska tradycja

Rakiety śnieżne – traperska tradycja

Zimą biegamy, ale na nartach!

Zimą biegamy, ale na nartach!

Snowboard – szus na jednej desce

Snowboard – szus na jednej desce

Czas na narty!

Czas na narty!

Nurkowanie - najlepsze destynacje

Nurkowanie – najlepsze destynacje

Kanioning – najlepsze destynacje

Kanioning – najlepsze destynacje

Surfing – najlepsze destynacje

Surfing – najlepsze destynacje

Rowery górskie – najlepsze destynacje

Rowery górskie – najlepsze destynacje

Kajakowy reset

Kajakowy reset

Street Workout - powrót na trzepak

Street Workout – powrót na trzepak

Triatlon – nowa zajawka mieszczuchów

Triatlon – nowa zajawka mieszczuchów

Zajawka dnia: River surfing w Polsce!

Zajawka dnia: River surfing w Polsce!

Hike&fly – odlotowe wędrówki

Hike&fly – odlotowe wędrówki

Dezerterzy

Dezerterzy

Ryzykanci

Ryzykanci

1260 uderzeń na minutę

1260 uderzeń na minutę

Rondo - Reaktywacja

Rondo – Reaktywacja

Ptasiek

Filip Jagła – paralotniarz pełen pasji

Uskrzydleni

Uskrzydleni

Zdrowe śniadanie do szkoły: orkiszowy omlet plus sok marchwiowy

Kobieta leży w łóżku z gorączką, ma w ręku chusteczkę i termometr

Agranulocytoza – co to za schorzenie? Jakie są jego przyczyny, objawy oraz jakie leczenie można zastosować

Kobieta trzyma się za brzuch

Czym jest objaw Jaworskiego? W jakich chorobach możemy mieć z nim do czynienia?