Przejdź do treści

Wzrokowcy z natury

Wzrokowcy z natury
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Zastanawiało Was kiedyś, dlaczego męski świat oszalał na punkcie ust Angeliny Jolie? Jakie cechy zewnętrzne mają najpiękniejsze kobiety świata? Psychologowie ewolucyjni od lat głowią się nad czynnikami, które decydują o atrakcyjności potencjalnej partnerki. Wyniki potwierdzają stereotyp – mężczyźni to niepoprawni wzrokowcy.

Natura musiała wyposażyć ludzi w mechanizmy ułatwiające dobór właściwego partnera. Chociaż nikt świadomie nie zastanawia się, o czym świadczą cechy wyglądu wybranki, niektóre preferencje pradziadkowie przekazali nam w genach.

Wbrew pozorom kanony kobiecego piękna to wcale nie jest rzecz gustu. W tej dziedzinie nasze postrzeganie uwarunkowane jest kształtowanymi przez milionami lat preferencjami. Pewne cechy kobiecej urody mają wpływ na postrzeganie atrakcyjności fizycznej, gdyż w czasach, kiedy praprapradziadek uganiał się za prapraprababcią, wskazywały na większe szanse posiadania potomstwa. 

Kobieta idealna

To, w jaki sposób mężczyźni postrzegają piękno kobiecych twarzy, nie do końca jest uwarunkowane kulturowo. Te same cechy przyciągają uwagę na całym globie. Kluczem jest symetria – bliski ideału kształt twarzy sugeruje posiadanie dobrych genów. Chociaż badania przeprowadzone wspólnie przez amerykańskich i australijskich naukowców wykazały, że symetria w rzeczywistości ma niewielki wpływ na zdrowie, to wciąż podświadomie postrzegana jest jako jego wyznacznik. 

Innymi pożądanymi cechami u kobiet są gęste, lśniące włosy, błyszczące oczy, zdrowa cera a także… odpowiedni rozkład warstwy tłuszczu. W tych rejonach świata, w których brakuje żywności, pulchna sylwetka jest ogromnym atutem, gdyż świadczy o wysokiej pozycji społecznej i dobrym zdrowiu. W krajach rozwiniętych wyżej ceni się kobiety szczupłe. Niezależnie od tego wspólnym czynnikiem wpływającym na ocenę atrakcyjności kobiet na całym świecie jest WHR, czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Badania wykazały, że sposób dystrybucji tłuszczu w organizmie ma ogromny wpływ na zdrowie – kobiety, u których magazynuje się on w okolicach bioder, ud i pośladków, rzadziej cierpią na schorzenia układu krążenia czy cukrzycę. Jak twierdzą psychologowie ewolucyjni, WHR jest także wiarygodnym miernikiem zdolności rozrodczej kobiety. Przodkowie zaszczepili tę preferencję współczesnym mężczyznom – według badań panie o niższym WHR wciąż postrzegane są jako najbardziej atrakcyjne. Współczynnik u kobiety „idealnej” wynosi 0,70.

U zdrowych kobiet stosunek obwodu talii do obwodu bioder waha się od 0,67 do 0,80. U mężczyzn ten czynnik również nie pozostaje obojętny dla zdrowia, a prawidłowa wartość pozostaje w granicach od 0,85 do 0,95. Jeżeli jesteście ciekawi wysokości waszego WHR – odwiedźcie Centrum Stworzone dla Zdrowia w Gdańsku, gdzie za pomocą specjalnego urządzenia zmierzycie swoje obwody i poznacie wiele innych tajemnic skrywanych przez wasze ciało.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Jak dobrze… badać piersi

Jak badać piersi?

Mastektomia - da się wyprzedzić raka?

Mastektomia – da się wyprzedzić raka?

Chorzy od pracy

5 negatywnych syndromów chorób, które mogą pojawić się podczas pracy

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Jak pomóc osobie z zawałem?

Jak pomóc osobie z zawałem?

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Syndrom biurowego nadgarstka

Syndrom biurowego nadgarstka

Badania profilaktyczne – po prostu je zrób!

Badania profilaktyczne – po prostu je zrób!

Co można wyczytać z... języka?

Co można wyczytać z języka?

Ciągle ci zimno? Oto 10 możliwych przyczyn

Ciągle ci zimno? Oto 10 możliwych przyczyn

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje jelita

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje jelita

Jestem ciągle zmęczony. Dlaczego?

Jestem ciągle zmęczony. Dlaczego?