Przejdź do treści

Zielone szczęście

Zielone szczęście
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Lepsza praca czy większe mieszkanie zwiększają nasze poczucie szczęścia, ale… na krótko. Co poprawi kondycję psychiczną na dłużej? Odpowiednie miejsce do życia. Dużo zieleni wokół to udowodniona naukowo recepta na trwałe poczucie zadowolenia! 

Odpowiednie miejsce do życia to takie, które znajduje się blisko terenów zielonych – mówi Mathew White, specjalista medycyny środowiskowej z uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii. Kierował on badaniami, które objęły 40 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii, Holandii i krajów skandynawskich. „Okazało się, że regularny, najlepiej codzienny kontakt z naturą ma fundamentalny wpływ na samopoczucie człowieka” – można przeczytać w konkluzji artykułu podsumowującego trzyletni projekt badawczy sfinansowany w dwóch trzecich przez brytyjskie ministerstwo zdrowia. 

Badania objęły dorosłych mieszkańców miast. – Odkryliśmy dwie prawidłowości. Po pierwsze, ludzie z zielonych dzielnic cieszyli się lepszym stanem ducha i kondycją fizyczną w porównaniu z mieszkańcami dzielnic, w których dominują beton i asfalt. Po drugie, różnice te były szczególnie wyraźne wśród ludzi po pięćdziesiątce – opowiada White.

W tym drugim przypadku dobrym wskaźnikiem była liczba zdiagnozowanych przypadków depresji i stanów lękowych. Wśród ludzi w wieku 50+ mieszkających pośród zieleni, blisko lasów lub dużych parków, częstotliwość tych dolegliwości była dwatrzy razy mniejsza. Przyroda dodaje nam witalności, odmładza nas psychicznie. Im jesteśmy starsi, tym efekt ten jest silniejszy – wyjaśnia naukowiec. Wyniki badań jego zespołu opublikowało wiosną tego roku renomowane czasopismo „Environmental Science and Technology”. 

Oczywiście zieleń to nie wszystko. Bardziej wnikliwa analiza kwestionariuszy wypełnionych przez osoby w wieku emerytalnym wykazała, że najlepszym zdrowiem i samopoczuciem cieszyły się te z nich, które były aktywne fizycznie, jadały zdrowo i oszczędnie (mało mięsa, dużo roślin strączkowych, trochę wina), wypełniały dzień rozmaitymi zajęciami oraz miały bliskie relacje z rodziną i znajomymi. Wedle wielu badaczy tak właśnie wygląda recepta na długowieczność. – Nasze badania pokazały jednak, że z dwóch osób starszych żyjących w zgodnie z powyższymi kryteriami, z których jedna mieszkała w dzielnicy zielonej, a druga w zabetonowanej, ta pierwsza częściej cieszyła się lepszą kondycją psychiczną – podkreśla White. Do recepty na długie życie trzeba koniecznie dodać jeszcze jeden składnik: aktywny kontakt z przyrodą – konkluduje naukowiec.

To co, popołudniowa wyprawa do najbliższego parku? 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Co papierosy robią z układem krążenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta trzymająca się za plecy między łopatkami z powodu bólu łopatek

Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

Razowe galette z gruszkami

Razowe galette z gruszkami

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Zimowa owsianka z dynią

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą

11 przyczyn bólu głowy