Przejdź do treści

Zoom na bloga: Armaada

Zoom na bloga: Armaada
Zdjęcie: Jakub Kamiński
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

O ekologicznej modzie i swojej współpracy z projektantem Ricardo Ramosem pisze dla nas Maria Kompf – autorka bloga armaada.blogspot.com

Co tak naprawdę oznacza metka „eko” na bluzce, którą wybraliśmy? Eko-moda łączy procesy tworzenia ubrań, podczas których zwraca się uwagę na środowisko, zdrowie konsumentów i warunki pracy osób w przemyśle modowym. Ubrania sygnowane „eko” tworzone są z organicznych surowców, jak bawełna uzyskana bez użycia pestycydów czy jedwab wyprodukowany przez owady hodowane karmione organicznym pokarmem. Przy produkcji ubrań eko nie stosuje się szkodliwych substancji chemicznych i wybielających, stawia się za to na ponowne użycie tkanin i surowce pochodzące z recyklingu. Eko-moda wspiera także ideę uczciwego handlu (fair trade) – producenci ubrań zapewniają zatrudnionym uczciwą pensję i przyzwoite warunki pracy.

Eko-moda ma przed sobą przyszłość. Najważniejsze światowe uczelnie związane z modą (takie jak londyński Central Saint Martins College, nowojorski Fashion Institute of Technology czy California College of Arts) już wdrożyły programy i kursy, które mają przygotować przyszłe pokolenia profesjonalistów z branży modowej do wspierania i szerzenia tej idei.

Co roku w Łodzi organizowany jest konkurs mody ekologicznej Re-Act Fashion. Z każdą edycją konkurs zadziwia różnorodnością zaprezentowanych w nim projektów, coraz bardziej pomysłowym wykorzystaniem surowców wtórnych i wciąż rosnącym poziomem finalistów. W tym roku do jury konkursu dołączył Ricardo Ramos, hiszpańsko-kolumbijski projektant, który rok wcześniej otrzymał wyróżnienie jako uczestnik Re-Act Fashion. Projekty sygnowane marką Corazón De León by Ricardo Ramos wykonane są z ręcznie robionych, naturalnych tkanin, takich jak surowa juta, bawełna czy jedwab. Kolekcję wzbogacają tekstylia ręcznie wykonane przez społeczność plemienną Kuna (Panama/Kolumbia), które z powodzeniem łączone są ze ścinkami materiałów czy odzieżą używaną. Projekty Ricardo często poddawane są re- lub upcyklingowi, przez co zyskują unikatowy charakter. Dzięki wspólnej sesji zdjęciowej osobiście przekonałam się, że wytwarzana zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i eko-mody kolekcja Ricardo Ramosa to przykład wyśmienitego warsztatu, pomysłowego wykorzystania surowców i świetnej alternatywy dla wszechobecnej odzieży z sieciówek.

Kolekcja – Ricardo Ramos
Fotograf – Jakub Kamiński
Modelka – Maria Kompf (Armaada)

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!

Tarta z pomidorami, ricottą i parmezanem