Przejdź do treści

Astygmatyzm

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, jest wadą wzroku, która polega na niejednakowym załamywaniu promieni świetlnych wzdłuż różnych południków gałki ocznej. Prawidłowa rogówka (zewnętrzna, przezroczysta część gałki ocznej) ma kształt fragmentu kuli i pełni funkcję silnie skupiającej soczewki. O astygmatyzmie mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia ze zniekształceniami rogówki (nieprawidłowa krzywizna) lub soczewki oka. W ich efekcie wiązka promieni świetlnych zamiast tworzyć na siatkówce jeden punkt, tworzy linię. Pacjent, u którego stwierdzono astygmatyzm, w pewnych obszarach pola widzenia widzi nieostro, co powoduje, że ma problemy z wykorzystaniem przyrządów optycznych, z prowadzeniem samochodu (zwłaszcza w nocy – światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka widzi nie jako punkty, lecz rozmyte plamy), linie proste może widzieć jako krzywe, a ogólny obraz jest nieco rozmyty, jakby był za mgłą.

Niezborność może też być przyczyną innych dolegliwości, takich jak zapalenie spojówek i bóle głowy.

W zależności od rodzaju zniekształceń rogówki powstaje niezborność nadwzroczna lub krótkowzroczna, a czasem tzw. mieszana – w różnych płaszczyznach rogówki występuje zarówno nadwzroczność, jak i krótkowzroczność.

Astygmatyzm może być wadą dziedziczoną w genach, a także nabytą wskutek procesów chorobowych lub po przebytych operacjach. Często występuje razem z innymi wadami wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność).

Ratunkiem dla osób dotkniętych astygmatyzmem są okulary lub soczewki kontaktowe korygujące tę wadę (szkła cylindryczne). W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie zabiegu laserem, który ma na celu zmianę kształtu rogówki, a przez to sposobu, w jaki światło przechodzi przez gałkę oczną.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy