Przejdź do treści

Aż 1 na 3 mieszkanki UE doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. „Zbyt wielu ofiar przestępstw nie dopuszcza się do głosu”

Kobieta leży w łóżku, zakrywa twarz rękoma
KE przedstawiła unijną strategię na rzecz wzmocnienia praw ofiar. To pierwsza taka w historii!/ Unsplash, fot. Anthony Tran
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Komisja Europejska przedstawiła pierwszą w historii strategię dotyczącą praw ofiar. Według niej każdy, kto stanie się ofiarą przestępstwa, będzie mógł skorzystać ze wszystkich praw bez względu na miejsce przestępstwa. Prawo to ma obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej.

UE wspiera ofiary przestępstw

Każdego roku około 75 milionów ludzi w Unii Europejskiej pada ofiarą przestępstwa. W 2017 r. ok. 15 milionów osób było ofiarami poważnych przestępstw, takich jak zabójstwo, wykorzystywanie seksualne dzieci lub porwanie, jak podaje na swojej stronie KE. Komisja alarmuje także o skali przemocy uwarunkowanej płcią. Aż 1 na 3 kobiety (33 proc.) doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej od ukończenia 15. roku życia. Większość z nich nie zgłasza nikomu popełnionego przestępstwa. Dodatkowo KE zwraca uwagę na wzrost przemocy domowej, wykorzystywania seksualnego dzieci, cyberprzestępczości oraz przestępstw na tle rasistowskim i ksenofobicznym w czasie pandemii.

Zbyt wielu ofiar przestępstw nie dopuszcza się do głosu, nie mają one dostępu do wymiaru sprawiedliwości i właściwego wsparcia. Unia Europejska jest po stronie ofiar, a dzisiejsza strategia ma na celu wzmocnienie ich pozycji – zwłaszcza osób w najtrudniejszej sytuacji, takich jak ofiary przemocy ze względu na płeć lub przestępstw z nienawiści. Musimy zmobilizować państwa członkowskie do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących praw ofiar – bez żadnych „ale”, bez żadnych „jeżeli”- powiedziała wiceprzewodnicząca ds. wartości Vera Jourova na konferencji w Brukseli.

Strategia KE na rzecz praw ofiar

24 czerwca 2020 r. KE przedstawiła swoją pierwszą w historii strategię UE dotyczącą praw ofiar. Ma ona zagwarantować przede wszystkim to, że wszystkie ofiary przestępstw będą mogły w pełni polegać na swoich prawach, bez względu na miejsce w UE, w którym przestępstwo miało miejsce.

Strategia określa szereg działań na następne pięć lat. Działania skupione są wokół pięciu kluczowych priorytetów.

  1.  Skuteczne komunikowanie się z ofiarami i zapewnianie ofiarom bezpiecznego środowiska do zgłaszania przestępstw.
  2. Poprawa ochrony i wsparcia najbardziej narażonych ofiar.
  3. Ułatwienie ofiarom dostępu do odszkodowania.
  4. Wzmocnienie współpracy i koordynacji między podmiotami w zakresie praw ofiar.
  5. Wzmocnienie międzynarodowego wymiaru praw ofiar.

Unia równości, która chroni swoich obywateli, musi zapewnić niezbędne wsparcie, ochronę i niedyskryminacyjny dostęp do wymiaru sprawiedliwości wszystkim ofiarom przestępstw. Będziemy dążyć osiągnięcia tego dzięki nowej strategii i współpracy z państwami członkowskimi i społeczeństwem obywatelskim – mówił komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders

Wdrożenie strategii będzie regularnie monitorowane. W razie konieczności Komisja zaproponuje środki uzupełniające do 2022 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: