Przejdź do treści

Banki Mleka Kobiecego – jak funkcjonują w czasie pandemii koronawirusa?

Banki Mleka Kobiecego – jak funkcjonują w czasie pandemii koronawirusa? Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
Zmagasz się z wypadającymi włosami, gromadzeniem wody i workami pod oczami? To mogą być objawy chorych nerek
Prekoncepcja - czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska
Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska
Grozi nam kolejna epidemia? Wirus Nipah może zabić 75 proc. zakażonych
Niekonwencjonalnie: kręgarstwo. Czym jest i na czym polega? Czy jest bezpieczne?

Czy mleko z Banku Mleka Kobiecego jest bezpieczne podczas pandemii? Czy Bank Mleka może wykluczyć, że dawczyni była chora na COVID-19? To zasadne pytania w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sprawdź, w jaki sposób Banki Mleka funkcjonują w dobie pandemii.

Mleko matki to najzdrowszy i rekomendowany przez autorytety medyczne sposób żywienia niemowląt. WHO zaleca, by karmić dziecko wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku, a następnie kontynuować karmienie – przy jednoczesnym rozszerzaniu diety – przynajmniej do 2. roku życia. Dla wcześniaków i dzieci chorych mleko kobiece jest jak lek. Nie wszystkie matki jednak (z przyczyn medycznych bądź losowych) mogą karmić naturalnie, nawet jeśli bardzo chcą.

Czy mamy, które nie mogą karmić piersią, są skazane na  mleko modyfikowane?

Naprzeciw wychodzą im Banki Mleka Kobiecego, czyli profesjonalne placówki (laboratoria) zajmujące się pozyskiwaniem matczynego mleka. Beneficjentem Banku Mleka Kobiecego może zostać wcześniak lub chory noworodek przebywający w szpitalu. Pokarm przekazują honorowe dawczynie – kobiety, które chcą podzielić się „nadwyżkami” mleka z innymi mamami. Zanim jednak kobieta zostanie honorową dawczynią, musi przejść przez kilka etapów rekrutacji obejmującej m.in. wywiad zdrowotny i laktacyjny, konsultację medyczną, badania krwi oraz mikrobiologiczne badanie mleka.

Żeby dzielenie pokarmem odbywało się w sposób bezpieczny, poddaje się go procesowi pasteryzacji. Ma on na celu zniszczenie potencjalnych patogenów znajdujących się w mleku. Ogrzanie mleka do 62,5 stopni przez 30 minut (pasteryzacja metodą Holtera) ma spowodować, że mleko będzie jałowe. Niestety, pasteryzacja powoduje, że mleko traci część dobroczynnych właściwości. Zmiany w zakresie wartości wybranych składników bioaktywnych mleka kobiecego po pasteryzacji są raczej niekorzystne. Mimo to mleko pasteryzowane jest ciągle lepsze niż mieszanka.

matka karmi piersią dziecko

Banki Mleka a COVID-19

Cała procedura dostarczania, przechowywania i przekazywania mleka zainteresowanym matkom odbywa się z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny. Jak wygląda to w czasie pandemii koronawirusa? Po początkowej reorganizacji służby zdrowia związanej z epidemią (przekształcanie szpitali, braki kadrowe, brak jasnych i konkretnych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa mleka pochodzącego z banku) obecnie Banki Mleka Kobiecego są otwarte, choć rytm pracy tych placówek uległ zmianie. Wszystkie Banki Mleka Kobiecego w Polsce pracują z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Mleko z Banku Mleka Kobiecego przekazuje się dziecku, nie matce. Misją polskich Banków Mleka jest wspieranie chorych, przedwcześnie urodzonych dzieci. Oczywiście pomaga to też matce, lecz nie jest to główne założenie.

Nie ma uzasadnienia, by w okresie pandemii koronawirusa działalność Banków Mleka była ograniczona. Wręcz przeciwnie – liczba maluchów czekających na naturalny pokarm może być obecnie większa niż wcześniej z powodu trudności w dostarczaniu odciągniętego mleka matki do szpitala. Kobiecy pokarm jest teraz maluchom szczególnie potrzebny, bierze bowiem istotny udział w budowaniu odporności.

Karmienie piersią w pracy.

Eksperci rekomendują, aby dzieci matek chorujących na COVID-19 otrzymywały mleko z Banków Mleka Kobiecego. WHO zaleca użycie mleka od honorowych dawczyń jako najbezpieczniejszą i najbardziej korzystną alternatywę, gdy nie można pozyskać mleka bezpośrednio od matki dziecka.

Czy Bank Mleka może wykluczyć, że dawczyni była chora na COVID-19?

Banki Mleka Kobiecego nie wykonują honorowym dawczyniom testów na obecność koronawirusa. Nie ma jednak jasnych dowodów naukowych na to, by koronawirus przenikał do matczynego mleka. Nie ma też dowodów na to, by można było zarazić się koronawirusem poprzez spożywanie mleka od dawczyni. Ale tutaj uwaga – eksperci podkreślają, że badania dotyczące nieprzedostawania się koronawirusa do pokarmu matek oparte są na niewielu przypadkach.

Banki Mleka Kobiecego w Polsce wprowadziły nowe zasady na czas pandemii:

  • Honorowe dawczynie wypełniają ankiety zdrowotne rozbudowane o kwestie epidemiologiczne. European Milk Bank Association (EMBA) zaleca, by do standardowych wywiadów przy rekrutacji honorowych dawczyń dołączyć pytania o czynniki ryzyka zakażenia wirusem.
  • Banki nie przyjmują mleka od kobiet, u których występują objawy infekcji.
  • Banki nie przyjmują mleka od kobiet, które w ciągu 14 dni przebywały na terenie zwiększonego ryzyka zakażenia bądź które mają kontakt z osobą potencjalnie zakażoną (przebywającą na kwarantannie).
  • Tam, gdzie to możliwe, Banki Mleka Kobiecego powstrzymują się od pasteryzacji mleka przez okres 14 dni i utrzymują kontakt z dawczynią, żeby w tym czasie mogła ona zgłosić ewentualne pojawienie się objawów wskazujących na możliwość zakażenia koronawirusem.

Problematyczne może być przekazanie mleka od matki przechodzącej zakażenie bezobjawowo.

Niemowlę w łóżeczku

Czy oddawanie pokarmu do Banku Mleka jest bezpieczne dla dawczyni?

Zanim pracownicy Banku Mleka Kobiecego spotkają się z dawczynią, muszą się upewnić, że nie znajduje się ona w grupie zwiększonego ryzyka osób zakażenia. Zaleca się, aby ankietę zdrowotną wypełniać telefonicznie bądź on-line. Ogranicza się także liczbę wizyt w banku przez dawczynie (obecne czy potencjalne, na etapie rekrutacji). Przekazanie mleka, optymalnie, powinno odbywać się w sposób „bezkontaktowy”, a jeśli nie jest to możliwe, to z zachowaniem reżimu sanitarnego i przy minimalnym kontakcie dawczyni z personelem.

 


konsultacja: mgr Magdalena Jarosz, koordynator Małopolskiego Banku Mleka Kobiecego przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek

dr n. med. Matylda Czosnykowska-Łukacka, koordynator Banku Mleka Kobiecego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Korzystałam z materiałów Fundacji Bank Mleka Kobiecego, Centrum Nauki o Laktacji im. Anny Oslislo i Fundacji Mlekiem Mamy.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Posłanka Marcelina Zawisza karmiła piersią podczas posiedzenia Komisji Zdrowia w Sejmie. „Te czasy, gdy kobiety ukrywały, że karmią piersią, już minęły” – mówi

Ciężarna z zakupami

Ile kalorii potrzebuje kobieta w danym trymestrze ciąży oraz w trakcie laktacji? Znamy nowe wytyczne!

Kobieta w ciąży

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią? / Getty Images

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Kobieta z dzieckiem w górach

W jaki sposób stres wpływa na laktację? Wyjaśnia położna

matka trzymająca dziecko, pandemia

Pomoc dla kobiet w ciąży i matek. Darmowe podcasty od Fundacji Mlekiem Mamy

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Kobieta karmi dziecko, leżąc w łóżku. Ogląda przy tym coś na laptopie

Studentka z zakazem karmienia piersią podczas zajęć online. „Zrób to po zajęciach” – napisał wykładowca

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarska Agnieszka Browarska

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarka Agnieszka Browarska

Prolaktyna - normy. Kiedy warto się zbadać i jak odczytać wyniki?

Prolaktyna – normy, wysoka prolaktyna, kiedy badać

Kobieta karmi dziecko piersią

Przystawienie dziecka do piersi – jak je wykonać prawidłowo? Lekarka wyjaśnia, jak ważna jest asymetria

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała, jak karmi piersią. Porusza ważny temat dla świeżo upieczonych mam

bolące piersi podczas karmienia

Kapusta to po porodzie niezbędny produkt w lodówce? Komentuje położna Anna Bulczak

Imbir i cytryna na talerzu

Czy kobieta w ciąży i w trakcie laktacji może jeść imbir? Specjaliści z profilu „Mama ma plan” odpowiadają

kobieta karmi piersią

Karmienie piersią a ciąża. Czy można karmić piersią w ciąży?

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska pokazała, jak karmi piersią. „To również bonus dla mamy – często szybszy powrót do formy”

Breast crawl - co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Breast crawl – co to jest i jakie daje korzyści mamie?

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają "Babki z piersiami"

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają „Babki z piersiami”

Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie

Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie? Położna Kasia o kontrowersyjnym trendzie

Ashley Graham

Ashley Graham pozuje z laktatorem i wspiera matki karmiące

Najpopularniejsze

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

całująca się para

7 rzeczy, które się staną, gdy przestaniesz uprawiać seks